22 Niedziela, 22 grudnia 2024 Franciszka, Bożena, Zenon
Pogoda

lek. med. Maria Downarowicz

Maria Downarowicz

Maria Downarowicz, lekarz pediatra

Urodziła się 30 lipca 1917 roku w Krakowie w lekarskiej rodzinie Stefana i Olgi z Rubinów Horoszkiewiczów. Do szkoły powszechnej i średniej uczęszczała w Poznaniu, dokąd przeniosła się wraz z rodzicami. Studiowała medycynę na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Ze względu na wybuch wojny dyplom lekarski uzyskała dopiero 24 maja 1945 roku. 

W początkowej fazie wojny razem z rodziną wyjechała do Lwowa, skąd po kilku miesiącach wróciła do Krakowa. Do Miechowa przybyła w 1940 roku i  w miejscowym szpitalu pracowała w charakterze praktykantki. W 1942 roku zaangażowała się w działalność konspiracyjną w szeregach Armii Krajowej, używając pseudonim „Olga”. Do jej zadań należało m.in. prowadzenie szkoleń dla przyszłych sanitariuszek i udzielanie pomocy rannym.

Po wojnie wyjechała z Miechowa. Powróciła po trzech latach. Wyszła za mąż za miechowskiego lekarza, Antoniego Downarowicza, urodziła dwie córki.

Początkowo była lekarzem szkolnym w miejscowym gimnazjum. Od 1950 roku rozpoczęła pracę w miechowskim szpitalu, gdzie w 1951 roku została ordynatorem powstałego z jej inicjatywy Oddziału Dziecięcego i Noworodków. 

W następnych latach przyczyniła się do powstania pierwszego żłobka w Miechowie oraz uruchomienia Terenowego Zespołu Matki i Dziecka. Przez wiele lat sprawowała opiekę lekarską nad podopiecznymi miechowskiego Domu Dziecka. Z jej inicjatywy w Miechowie powstała poradnia leczenia dzieci. 

Po przejściu na emeryturę w 1968 roku pracowała na półetatu w dziecięcej przychodni przeciwgruźliczej. Do momentu rozstania z Miechowem – w 1996 roku  zamieszkała w Krakowie – aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym, kulturalnym i religijnym miasta.

W 1991 roku została wiceprezesem Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Miechowie, w powstaniu którego miała znaczący udział. Była członkiem Rady Fundatorów Fundacji Szpitala św. Anny w Miechowie, zaangażowana w pracę miejscowego PCK i Caritas, współpracowała z Radą Kościelną i Miechowskim Towarzystwem 1163 Roku w Miechowie, udzielała się w rodzinnym duszpasterstwie. W latach 1990-94 zasiadała w miechowskiej Radzie Miejskiej.

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polsk, Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem „Za Zasługi dla Kościoła Katolickiego”, Odznaką Polskiego Czerwonego Krzyża „Kryształowe Serce”, Medalem 70-lecia Liceum Miechowskiego.

Zmarła w Krakowie 24 lutego 2018 roku.  Została pochowana na miechowskim cmentarzu parafialnym. 

Honorowe Obywatelstwo Miasta Miechowa otrzymała 29 listopada 1995 roku.

na górę

Podziel się: