18 Środa, 18 grudnia 2024 Laura, Bogusław, Gracjan
Pogoda

Wystawa plenerowa na Miechowskim Rynku

niedziela, 11 czerwca 2023
Kliknięcie otwiera galerię

Wystawa „Niespełnione nadzieje, utracone szanse. Bitwa Miechowska na tle Powstania Styczniowego 1863 r.”, która swoją premierę miała 17 lutego br. w 160. rocznicę Bitwy Miechowskiej, dostępna jest obecnie na Rynku w Miechowie.

Wystawa przygotowana przez Fundację „Stawiamy na Rozwój” początkowo gościła w Muzeum Ziemi Miechowskiej, następnie w Szkole Podstawowej nr 2 w Miechowie oraz w Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ich Rodzin w Strzeżowie Drugim.

Obecnie, na ponad dwa miesiące, stanęła w centrum miasta, aby przybliżyć tematykę wybuchu, przebieg oraz skutki bitwy, która toczyła się na ulicach Miechowa.

– Wystawa w ciekawy sposób prowadzi odbiorcę przez wydarzenia związane z Bitwą Miechowską. Fakty historyczne, stare fotografie oraz różne ciekawostki są niezwykle atrakcyjne dla odbiorcy w każdym wieku i będącego na różnym poziomie znajomości historii. Wiedza na temat wydarzeń związanych z bitwą miechowską nie jest powszechnie znana w naszej małej ojczyźnie, dlatego chcieliśmy, aby wystawa była plenerowa i dostępna dla każdego mieszkańca – mówi Ewa Majewska-Dudek, koordynator projektu.

160. rocznica Powstania Styczniowego i Bitwy Miechowskiej – jak każda okrągła rocznica jest dobrym momentem, by wspomnieć jak Polacy bardzo pragnęli wolności w czasach, gdy państwa polskiego nie było na mapach Europy i Świata. Powstanie styczniowe 1863–1864 roku było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w dziejach narodu polskiego. W trakcie tego powstania Polacy stoczyli przeszło 1200 bitew i potyczek z Rosjanami. Jedną z najbardziej krwawych, niefortunnych i nieprzemyślanych operacji powstańczych była bitwa stoczona przez powstańców z oddziałami rosyjskimi na ulicach Miechowa w dniu 17 lutego 1863 r.

– Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się na temat wydarzeń z okresu powstania, poznać sposób walki ówczesnych oddziałów powstańczych, poczuć klimat obozu ojcowskiego, przejść szlakiem powstańców z oddziału Apolinarego Kurowskiego, to zapraszamy Cię w podróż w czasie. Zachęcamy również do nabycia folderu, który jest rozszerzeniem tej tematyki. A takie darmowe egzemplarze znajdują się w biblioteczkach plenerowych w parku miejskim, Biskupicach i Jaksicach – zaprasza Fundacja „Stawiamy na Rozwój”.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Miechów.

Podziel się:


na górę