17 Środa, 17 lipca 2024 Aneta, Bogdan, Aleksy
Pogoda

Wizyta nauczycieli z Czech w miechowskiej Dwójce

poniedziałek, 12 czerwca 2023
Kliknięcie otwiera galerię

6 czerwca 2023 roku mieliśmy przyjemność gościć w Szkole Podstawowej nr 2 w Miechowie, w Muzeum Ziemi Miechowskiej oraz nowoczesnym parku miejskim dyrekcję oraz czterdzieścioro jeden nauczycieli Jubileuszowej Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Masaryka w Trzyńcu w Republice Czeskiej.

Nasza polsko – czeska przygoda zaczęła się już wcześniej. Na początku 2023 roku otrzymaliśmy wiadomość mailową od dyrekcji szkoły z Czech. Pani dyrektor, Darja Hoffmannova, zwróciła się do nas z propozycją współpracy. Miała ona polegać na tym, że nauczyciele pracujący w jej szkole, w ramach projektu Erasmus +, przyjechaliby do nas w celu shadowingu, czyli uczenia się przez obserwację innych. Mieliby także okazję zobaczyć, jak wygląda szkoła prowadzona przez Gminę Miechów. Pani dyrektor nadmieniła, że zainteresowanie nauczycieli wizytą w Miechowie jest bardzo duże, zgłosiło się około 40 osób. Zdecydowaliśmy się przyjąć delegację z Trzyńca. Przez kolejne tygodnie dyrekcje szkół pozostawały w kontakcie telefonicznym, a przedstawiciele obu stron zajmowali się opracowywaniem programu wizyty. Koordynatorem działań w naszej szkole została pani Ewelina Faracik.

Kiedy nadszedł wtorek, 6 czerwca, z niecierpliwością oczekiwaliśmy przybycia delegacji. Spotkanie rozpoczęło się w auli. Pani dyrektor, Agata Skrzypczyk, powitała gości i zaprosiła do obejrzenia programu artystycznego. Czescy nauczycieli podziwiali przedstawienie „Krzywa bajka” w wykonaniu szkolnego koła teatralnego „Chichotek”, oglądali prezentację o Polsce i Gminie Miechów oraz słuchali utworów Fryderyka Chopina i melodii ludowych w uczniowskiej interpretacji. Przebojem okazało się wspólne wykonanie piosenki „Malovany dzbanku”, które pokazało, że nie ma w zasadzie między nami bariery językowej, wiele nas łączy, a przede wszystkim wprowadziło wszystkich w doskonały nastrój.

Po zakończeniu części artystycznej czescy nauczyciele, podzieleni na grupy, zwiedzali szkołę, pozostając pod wrażeniem naszych rozległych przestrzeni. Następnie w mniejszych zespołach, zgodnie ze swoimi specjalnościami, uczestniczyli w obserwacji różnorodnych zajęć.

Bardzo chcieliśmy pokazać naszym kolegom codzienną pracę, prawdziwe życie szkoły oraz współpracę z zaprzyjaźnionymi instytucjami. Zaprosiliśmy więc Czechów na następujące zajęcia: edukacja przedszkolna – Monika Morawiec, Justyna Gaworek; edukacja wczesnoszkolna – Anna Horyń, Ewa Jamrocha – Bogacz, Małgorzata Banasik, Małgorzata Kielian, Monika Kruszec, Anna Stępień, Beata Kwadrans; język polski – Małgorzata Strzelec; matematyka – Agnieszka Borkowska, Dorota Pawłowska; język angielski – Barbara Borucka, Jolanta Piwowarska – Bazior; biologia – Adrianna Piątkowska – Styczeń; geografia – Ewelina Faracik; wiedza o społeczeństwie – Małgorzata Dziura; plastyka w formie pleneru malarskiego – Wioletta Zielonka; technika – Jacek Banasik; informatyka – Grzegorz Jurczyński; wychowanie fizyczne – Ewa Pituch, Piotr Król; szkolne koło teatralne „Chichotek” – Elżbieta Łojan, Jadwiga Pasek; zespół muzyczny – Bożena Machel; zajęcia biblioteczne – Lidia Stobierska, Anna Więcławek; zajęcia świetlicowe – Barbara Kowalczyk, Bożena Węgrzynowicz. Goście obserwowali pracę nauczycieli wspomagających: Karoliny Kupczyk i Lidii Żelaznej; pedagoga - Jolanty Bogacz; psychologa – Wioletty Ignatowicz. Towarzyszyli klasie 2a w wyjściu do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel w Miechowie na podsumowanie akcji czytelniczej „Książkowy niekalendarz”.

Odbyło się także spotkanie dyrekcji obu szkół, w czasie którego dyrektor Agata Skrzypczyk, wicedyrektor Jadwiga Pasek miały okazję porozmawiać z dyrektor Darją Hoffmannovą i dwojgiem wicedyrektorów: Lubomirą Spilovą i Jirim Ciencialą na temat organizacji pracy w szkole polskiej i czeskiej oraz podzielić się wiedzą i doświadczeniami.

Po obserwacji zajęć delegacja nauczycieli z Czech oraz pani dyrektor Agata Skrzypczyk udali się do Muzeum Ziemi Miechowskiej, które mieli przyjemność zwiedzić pod przewodnictwem dyrektora, pana Marcina Florka. Następnie nasi goście w towarzystwie pana Dariusza Marczewskiego, burmistrza Gminy i Miasta Miechów, zwiedzili park miejski, który bardzo im się spodobał. Byli pod wielkim wrażeniem klimatu i historii tego miejsca opowiedzianej przez pana burmistrza, różnorodności zakątków umożliwiających odpoczynek lub aktywność fizyczną osobom w różnym wieku oraz doskonałego, ich zdaniem, projektu i jego realizacji.

Podsumowaniem wizyty stał się uroczysty obiad, przygotowany w szkolnej stołówce, w czasie którego mogliśmy omówić obserwowane lekcje, wymienić wrażenia, podyskutować o szkole i o Miechowie.

Z wypowiedzi czeskich nauczycieli wynikało, że byli bardzo zadowoleni z wizyty w naszej szkole i naszym mieście. Wysoko oceniali uzdolnienia (zwłaszcza artystyczne), wiedzę i umiejętności uczniów oraz ich wzorowe zachowanie w różnych sytuacjach. Byli również pod wielkim wrażeniem kompetencji zawodowych nauczycieli, sposobu komunikowania się i pracy z uczniami, budowania warsztatu pracy pedagogicznej oraz umiejętności nawiązywania dobrych, ciepłych relacji. Zwrócili uwagę na serdeczność, z jaką zostali przyjęci, naszą organizację pracy, wystrój sal lekcyjnych, gabinetów specjalistów, stołówki, korytarzy szkolnych, a także bardzo dobrą bazę sportową. Zauważyli czystość, porządek oraz dyspozycyjność pracowników administracji i obsługi. Czescy nauczyciele docenili również aktywność Rady Rodziców kierowanej przez panią Katarzynę Seweryn, z zainteresowaniem oglądając na stronie internetowej szkoły relację z obchodów Dnia Dziecka i inscenizacji utworu Juliana Tuwima pt. „Rzepka”. Członkowie Grona Pedagogicznego z Jubileuszowej Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Masaryka w Trzyńcu w Republice Czeskiej podkreślali, że wiele rzeczy, które zaobserwowali, będą chcieli realizować u siebie, w codziennej pracy zawodowej.

Na koniec zrobione zostało pamiątkowe zdjęcie i goście z Czech, obdarowani upominkami i materiałami promującymi nasze miasto przekazanymi przez Urząd Gminy i Miasta w Miechowie, udali się do kopalni soli w Wieliczce, a potem wrócili do domu.

Mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie, gdyż dyrekcja Jubileuszowej Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Masaryka zaproponowała nam rewizytę. Jeżeli tylko będzie to możliwe, chcielibyśmy zorganizować wycieczkę do Trzyńca, by zobaczyć, jak na co dzień wygląda praca w czeskiej szkole oraz podtrzymać serdeczne relacje.

Wizyta tak licznej grupy czeskich nauczycieli wymagała ogromnego wysiłku całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie. Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi za zaangażowanie, kreatywność, odpowiedzialność, umiejętność współdziałania, wzajemną pomoc oraz tworzenie dobrej atmosfery.

Szczególne podziękowania składamy panu Dariuszowi Marczewskiemu, burmistrzowi Gminy i Miasta Miechów za wsparcie oraz panu Marcinowi Florkowi, dyrektorowi Muzeum Ziemi Miechowskiej, za przybliżenie gościom historii naszego miasta.

/relacja Szkoły Podstawowej Nr 2/

Podziel się:


na górę