W Miechowie upamiętniono Armię Krajową

W niedzielę 18 września na Rynku oraz w Parku Miejskim w Miechowe odbyło się wydarzenie plenerowe poświęcone AK. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie przygotował wystawę „Z miłości do Polski. Armia Krajowa” oraz stoiska edukacyjne. Rozegrano również rodzinną grę mobilną.
Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową - jednej z największych armii podziemnych w okupowanej przez Niemców Europie.
W trakcie jego trwania na płycie Rynku w Miechowie stanęła wystawa „Z miłości do Polski. Armia Krajowa”, którą otworzył Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Miechów Andrzej Banaśkiewicz, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Krakowskiego oddziału IPN Michał Masłowski oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Miechowskiej Marcin Florek w obecności harcerzy i mieszkańców.
Wystawa przedstawiała genezę powstania AK na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, a także wprowadzała odbiorcę w struktury Polskiego Państwa Podziemnego.
Ponadto prezentowała informację o Powstaniu Warszawskim oraz o losach żołnierzy po rozwiązaniu Armii Krajowej i przekształceniu jej w Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj - a następnie w Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” kontynuujące walkę z okupantem sowieckim.
Historia na wyciągnięcie ręki
W ramach wydarzenia w Parku Miejskim zaprezentowały się organizacje i instytucje propagujące patriotyzm oraz zajmujące się upamiętnianiem historii.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie przygotował stoisko edukacyjne, na którym można było zapoznać się z grami planszowymi, darmowymi publikacjami oraz kolorowankami dla najmłodszych. Na stoiskach Muzeum Ziemi Miechowskiej oraz Punktu Informacji Turystycznej na przybyłych czekały animacje oraz zabawy związane historią regionalną, a dzięki Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej ze Słopnic można było zobaczyć umundurowanie i wyposażenie oddziałów AK
z Małopolski (również tych używanych przez 106. Dywizje Piechoty Armii Krajowej).
Deszczowa pogoda nie zniechęciła mieszkańców i gości, którzy chętnie odwiedzali stosika oraz brali udział
w przygotowanych aktywnościach.
Dodatkowo dla rodzin zorganizowana została edukacyjna gra mobilna "Rozbijmy więzienie w Miechowie". Zwycięzcy otrzymali nagrody: gry edukacyjne, puzzle czy publikacje ufundowane przez IPN.
Patronem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a patronat honorowy objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Organizatorami byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Urząd Miasta i Gminy i Miasta w Miechowie, Muzeum Ziemi Miechowskiej, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1 PSP AK.
W tej kategorii:
-
Radosnego Alleluja! piątek, 18 kwietnia 2025
-
Sesja Rady Miejskiej w Miechowie czwartek, 17 kwietnia 2025
-
Miechowskie Dni Książki czwartek, 17 kwietnia 2025
-
Miechów w akcji ''Posprzątaj z nami Małopolskę'' środa, 16 kwietnia 2025
-
Dofinansowanie do sterylizacji i kastracji zwierząt środa, 16 kwietnia 2025
-
W dniach 16-17 kwietnia ul. Szpitalna będzie zamknięta dla ruchu wtorek, 15 kwietnia 2025
-
Dzień otwarty-miechowski dworzec autobusowy w nowej odsłonie! wtorek, 15 kwietnia 2025
-
XIV edycja projektu Rozwiń Skrzydła poniedziałek, 14 kwietnia 2025
-
Miechowianie posadzili 1000 drzew poniedziałek, 14 kwietnia 2025