Uroczystości upamiętniające Rodzinę Baranków
22 marca 2024 roku w Miechowie oraz w Siedliskach odbędą się uroczystości upamiętniające Rodzinę Baranków z Siedlisk - Polaków ratujących Żydów pod okupacją Niemiecką, na które zapraszają wspólnie organizatorzy wydarzenia:
Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar, Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał, Burmistrz Gminy i Miasta Miechów Dariusz Marczewski, Rodzina Baranków, Przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków Michał Biernacki oraz Proboszcz parafii Grobu Bożego w Miechowie ks. Franciszek Siarek.
Program obchodów rocznicowych:
15.00 – msza św. w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie
16.15 – uroczystości przy pomniku pamięci Rodziny Baranków w Siedliskach
ok. 17.15 – złożenie kwiatów na grobie Baranków na cmentarzu parafialnym w Miechowie
Niemiecka zbrodnia w Siedliskach
15 marca 1943 r. nad ranem uzbrojeni Niemcy otoczyli zabudowania rodziny Wincentego i Łucji Baranków
w Siedliskach. Wyprowadzili domowników na podwórko. Tylko przybrana matka Wincentego, Katarzyna Baranek z domu Kopeć, zdołała się ukryć w wąskiej szparze między piecem a ścianą.
Do gospodarstwa Baranków Niemcy spędzili ludzi z okolicznych domów i zmusili ich do przeszukiwania zabudowań. W końcu, w schowku między domem a zabudowaniami gospodarczymi, znaleziono czterech mężczyzn – Żydów z miechowskiej rodziny Gottfriedów. Ich imion nie udało się ustalić. Barankowie od kilku lub kilkunastu miesięcy udzielali im schronienia oraz innych form pomocy. Według zeznań i relacji mieszkańców Siedlisk, rodzina Baranków ukrywała pięciu Żydów. Jeden z nich nocą opuścił kryjówkę i nie było go w chwili pojawienia się Niemców. Dalsze jego losy nie są znane.
Na miejscu, w Siedliskach Niemcy zamordowali czterech Żydów, a także członków rodziny Baranków – Wincentego, jego żonę Łucję oraz synów, 12-letniego Henryka i 10-letniego Tadeusza. Wiedzieli, że w domu mieszkało pięć osób, ale nie mogli odnaleźć Katarzyny Baranek. Ogłosili spędzonym mieszkańcom wsi, że mają 24 godziny na doprowadzenie kobiety do siedziby żandarmerii w Miechowie. Zagrozili, że w przeciwnym razie rozstrzelają kilkudziesięciu mieszkańców Siedlisk i spalą miejscowość.
Sterroryzowani ludzie odwieźli Katarzynę do miejsca wskazanego przez Niemców. Tam została zamordowana. Zwłoki zabitych Żydów Niemcy nakazali zakopać w pobliżu stodoły. Pozwolili na pochowanie rodziny Baranków na miechowskim cmentarzu parafialnym, ale zakazali jakichkolwiek uroczystości pogrzebowych.
W 2012 r. rodzina Baranków została uhonorowana tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
/ Źródło IPN.gov.pl/
W tej kategorii:
-
Dzień Seniora i Miechowska Jesień z Kulturą. Zapraszamy! czwartek, 14 listopada 2024
-
Badania termowizyjne budynków mieszkalnych środa, 13 listopada 2024
-
Sprawdzaj firmy podające się za operatorów programu Czyste Powietrze środa, 13 listopada 2024
-
W Miechowie świętowano 106. rocznicę odzyskania niepodległości poniedziałek, 11 listopada 2024
-
Orkiestra Dęta Sygnał zaprasza na koncert Cecyliański poniedziałek, 11 listopada 2024
-
Od 10 listopada nowe rozkłady czwartek, 7 listopada 2024
-
Niepodległa do hymnu! Zaśpiewajmy razem Mazurka Dąbrowskiego czwartek, 7 listopada 2024
-
11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości czwartek, 7 listopada 2024
-
Konwent Organizacji Pomocowych Gminy Miechów środa, 6 listopada 2024