28 Sobota, 28 grudnia 2024 Emma, Antoni, Teofila
Pogoda

Trwa wakacyjny festiwal bajek

piątek, 5 sierpnia 2016
Kliknięcie otwiera galerię

3 sierpnia o 16.00 odbył się kolejny spektakl w ramach Wakacyjnego Festiwalu Bajek. Spektakl „Puk! Puk!” był krótką instrukcją zawierania przyjaźni. Poruszał temat wiary w marzenia i dążenia do ich spełnienia. Głównym bohaterem była Kaczka, której partnerował strachliwy Mamut. Teatr zestawił ze sobą dwie postawy życiowe: Kaczka była otwarta na nowe wyzwania, natomiast Mamut obawiał się zmian.

W ramach festiwalu odbędą się jeszcze 2 przedstawienia i 1 warsztaty. Na ostatnim spotkaniu każde dziecko otrzyma książkę.

24 sierpnia
godz. 16.00 - Spektakl „O! Wlazł kotek na płotek” gdzie barwne postaci kaczki, kury, koguta, indyka odgrywają lalki typu muppet.
Dzieci zobaczą wiejskie podwórko, na którym pojawia się „obcy” - kotek… Spektakl stanowi propozycję profilaktyki teatralnej dla najmłodszych. Porusza problem agresji wśród rówieśników, w przejrzysty sposób przedstawia rozmaite jej odcienie: agresję słowną, emocjonalną i fizyczną. Tłumaczy mechanizm „zamkniętego koła” i bezzasadną eskalację złości, gniewu, czy wręcz nienawiści. Poszczególne odcienie agresji są tematem kolejnych scen puentowanych piosenką.

17.00 – warsztaty teatralno-scenograficzne „Jak zrobić mapeta?”. Dzieci nauczą się jak w łatwy sposób wykonać lalkę pyskówkę (typu „muppet”). Z takich materiałów jak skarpeta, włóczka, wata, papier, guziki będą tworzyć śmieszne, gadające stworki. Przy okazji zdobędą garść informacji na temat teatru lalkowego i rodzajów lalek. Poznają też tajniki pracy profesjonalnego lalkarza, który pokaże jak przygotowuje się do spektaklu: przeprowadzi z nimi krótką rozgrzewkę i ćwiczenia dykcyjne.
Uwieńczeniem warsztatów będą krótkie scenki odgrywane lalkami przez uczestników. Na warsztaty obowiązują zapisy!

31 sierpnia
godz. 16.00 - Spaktakl „Plum i Bulb, czyli problemy z wodą”. Tytułowi bohaterowie to rybka Plum i ośmiornica Bulb, które opowiadają o ważnej roli, jaką w życiu ludzi i zwierząt odgrywa woda. Przedstawienie ma wydźwięk ekologiczny, porusza problem zanieczyszczenia środowiska. Uświadamia jak nasze codzienne zachowanie wpływa na stan całej planety.
Scenariusz powstał we współpracy ze specjalistą od badania cyklu węgla w oceanach dr Maciejem Telszewskim z UNESCO. Artyści zabiorą dzieci w podwodną podróż przy użyciu teatru lalkowego, teatru cieni, animacji na żywo, ale też granej na żywo muzyki w wykonaniu cenionego multiinstrumentalisty Piotra Koleckiego.

Podziel się:


na górę