Tablice pamiątkowe na cmentarzu żydowskim w Miechowie
W dniu 19 października 2016 r. na cmentarzu żydowskim w Miechowie miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablic pamiątkowych, zorganizowana przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Urząd Gminy i Miasta w Miechowie. Tablice w języku polskim i angielskim przedstawiają najważniejsze fakty z historii miechowskiej gminy żydowskiej i oddają hołd ofiarom Holokaustu.
W uroczystości udział wzięli mieszkańcy i przedstawiciele władz Miechowa, burmistrz Dariusz Marczewski, radni Rady Miejskiej oraz Ks. proboszcz Mirosław Kaczmarczyk.
Stronę żydowską reprezentowała delegacja Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego z dyrektor generalną Moniką Krawczyk.
Gościem specjalnym był fundator tablic, Aaron Sultanik, potomek pochodzącego z Miechowa Kalmana Sultanika, byłego wiceprezesa Światowego Kongresu Żydów. Aaron Sultanik jest wykładowcą literatury angielskiej oraz historii filmu i video. Nauczał na kilku uniwersytetach w USA, w tym Touro College, Montana State University i Yeshiva University, opublikował cztery książki, ostatnio "Kinemulakrum: tajemna historia filmu/video 1960-2010" (University Press of America, 2012).
Żydzi mieszkali w Miechowie od 1862 roku. W 1921 r. w mieście zamieszkiwało 2707 Żydów, co stanowiło 40,6% populacji. Cmentarz żydowski w Miechowie został założony w 1882 roku. Z czasem na jego terenie wzniesiono dom przedpogrzebowy, w którym dokonywano rytualnej ablucji zwłok - w języku hebrajskim zwanej tahara - i który służył jako mieszkanie dozorcy cmentarza.
Podczas II wojny światowej na polecenie Niemców wyrwano płyty nagrobne i wykorzystano je do utwardzania dróg. Dziś na terenie cmentarza zachował się jedynie fragment jednego z nagrobków.
W styczniu 2016 r. Fundacja we współpracy z ESJF Gemeinnützige Gesellschaft zur Erhaltung und zum Schutz jüdischer Friedhöfe in Europa (Europejską Inicjatywą Porządkowania Cmentarzy Żydowskich) wybudowała ogrodzenie. Koszty prac sfinansował rząd Republiki Federalnej Niemiec.
/Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego/
W tej kategorii:
-
Upamiętniono 80. rocznicę rozbicia więzienia PUBP. piątek, 25 kwietnia 2025
-
Miejska gra historyczna zakończona! piątek, 25 kwietnia 2025
-
Książki w drodze do mieszkańców! środa, 23 kwietnia 2025
-
Uwaga! Zmiana terminu wydarzenia środa, 23 kwietnia 2025
-
Losowanie składów komisji obwodowych wtorek, 22 kwietnia 2025
-
Badania w Miechowie wtorek, 22 kwietnia 2025
-
80. rocznica rozbicia więzienia w Miechowie piątek, 18 kwietnia 2025
-
Sesja Rady Miejskiej w Miechowie czwartek, 17 kwietnia 2025
-
Miechowskie Dni Książki czwartek, 17 kwietnia 2025