30 Wtorek, 30 lipca 2024 Ludmiła, Julita, Piotr
Pogoda

Szkolenie z zakresu twinningu

piątek, 15 lutego 2013
Kliknięcie otwiera galerię

Dobiega końca projekt realizowany przez Stowarzyszenie Edukacji Nieformalnej „Meritum” w ramach projektu „Miasta Europejskie jako Laboratorium Integracji” (program „Europa dla Obywateli”).

W Miechowie zostało zorganizowane szkolenie pn.: „Twinning. Związki partnerskie i bliźniacze”, w którym udział wzięli m.in. pracownicy urzędu, przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych, Klubu Seniora oraz szkół podstawowych i gimnazjalnych. Podczas spotkania z trenerką Marzeną Milanowską, uczestnicy mieli okazję szczegółowo zapoznać się nie tylko z tym, czym jest twinning, poznać jego historię i obecne działania podejmowane na rzecz integracji społeczności lokalnych z całej Europy, ale także z przykładami realnych korzyści płynących ze współpracy partnerskiej i bliźniaczej. Ostatnim elementem szkolenia była kwestia finansowania współpracy o charakterze międzynarodowym oraz warsztat projektowy.

Twinning czyli współpraca bliźniacza jest jednym z instrumentów współpracy partnerskiej. Jej założenia są bardzo proste. Potencjalnych partnerów musi łączyć przysłowiowy wspólny mianownik, np.: chęć promocji turystyki górskiej albo problemy wynikające z podobnej struktury etniczno-demograficznej, położenie na terenie o wysokim bezrobociu lub wyzwania związane z digitalizacją cennych archiwów. Przykłady można mnożyć. Aby ułatwić znalezienie partnera gminom, miastom lub regionom Rada Miast  i Regionów Europy uruchomiła stronę internetową: www.twinning.org (dostępna również w polskiej wersji językowej), na której znajduje się specjalnie do tego przeznaczona wyszukiwarka. Istnieje tam również możliwość przedstawienia własnej oferty. Warto zaznaczyć, że twinning, to przede wszystkim długotrwałe zobowiązanie między partnerami, które powinno nieść za sobą realne korzyści w wielu sferach. Istnieją liczne przykłady takiej współpracy zarówno w dziedzinie kultury, jak i edukacji, pomocy społecznej, komunikacji i wielu innych. Partnerzy mogą np. pomagać sobie w czasie klęsk żywiołowych, udzielać wsparcia merytorycznego przy poszukiwaniu różnych rozwiązań, przyczyniać się do poszerzenia wiedzy na temat regionu partnerskiego.

Więcej informacji na temat twinningu i zasad współpracy partnerskiej oraz przykładów dobrych praktyk,  można znaleźć w informatorach projektowych dostępnych w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Fihel w Miechowie.

Podziel się:


na górę