Projekty w Gimnazjum Nr 1
Pozytywne wrażenia z ubiegłorocznego obozu językowego uczniów Gimnazjum Nr 1 w Miechowie z Zawoi zaowocowały chęcią ponownego przeżycia przygód z nauką i zabawą. Przez tydzień grupa 80. uczniów uczestniczyła w obozie językowym w Zakopanem. Przez tydzień gimnazjaliści szlifowali umiejętności językowe, poznawali uroki piękna Stolicy Tatr, zwiedzali zabytki, spotkali się z prawdziwym góralem i ...dobrze się bawili.
W obozie językowym brali udział uczniowie klas: 1a, 2b oraz 2c wraz z wychowawcami - panią Agnieszką Czarnecką, panem Krzysztofem Drdzeniem i panią Jolantą Piwowarską – Bazior oraz opiekunami – panią Moniką Czapnik, panią Małgorzatą Kałwą, panią Małgorzatą Strzelec, panią Marianną Świrek i panem Markiem Podymą. Gimnazjaliści wyruszyli na pięciodniowy obóz na Podhale w okolicę nazwaną „Jaszczurówka”.
Grafik obozu językowego był bardzo napięty. Uczniowie, oprócz intensywnych zajęć z języków obcych: angielskiego i niemieckiego, mieli tez zajęcia innych przedmiotów. Nauczyciele nie zapomnieli także o licznych konkursach i zabawach integracyjnych, a także zajęciach artystycznych. Młodzież miała okazję uczestniczyć w zajęciach z malowania na szkle oraz na płótnie.
Nie mogło zabraknąć ruchu na świeżym powietrzu. Każdego dnia uczniowie uprawiali górskie spacery. Dotarli pod Wielką Krokiew, zwiedzili ponad stuletnią drewnianą kaplicę oraz spacerowali po Jaszczurówce, udali się także do muzeum w Tatrzańskim Parku Narodowym, gdzie wyświetlony został film przyrodniczy na temat zwierząt występujących w Tatrach oraz obejrzeli wystawę poświęconą faunie w Tatrach. Gimnazjaliści byli również na Kalatówkach, gdzie znajduje się Pustelnia Świętego Brata Alberta. Oczywiście, nie mogło zabraknąć wędrówki po słynnych Krupówkach. Uczniowie odwiedzili cmentarz na Pęksowym Brzyzku, na którym spoczywają zasłużone osobistości. Ostatni dzień obozu zaskoczył wyjątkowo piękną, jak na tę porę roku pogodą, co zaowocowało wycieczką na górę Antałówkę, Każdy uczestnik obozu był zachwycony widokiem z polany na szczycie.
Pomimo, iż pogoda płatała uczestnikom wyjazdu figle, humory dopisywały i młodzież z entuzjazmem brała udział we wszystkich organizowanych zajęciach.
Najciekawszymi atrakcjami zapewne było ognisko z pieczeniem kiełbasek i śpiewem uczniów z gitarowym akompaniamentem Eryka Dźwigały z klasy II b. Miłym akcentem było również spotkanie z gawędziarzem, prawdziwym góralem, który w zabawny sposób pokazał turystom z Miechowa, po czym rozpoznać prawdziwego oscypka, i opowiedział góralską gwarą wiele tatrzańskich anegdot i ciekawostek.
Miechowska młodzież udowodniła, że jest nie tylko świetna w nauce języków obcych, lecz swój rodzimy również zna na wysokim poziomie. Dlatego też obozowicze bardzo chętnie odpowiedzieli na pomysł p. Strzelec i liczne wystartowali w konkurencji na napisanie najciekawszego wiersza z wykorzystaniem tzw. „makaronizmów”, polegający na wplątaniu do języka ojczystego zwrotu pochodzącego z języka obcego. Były również konkursy dla osób wolących historię od literatury. Ci uczniowie mogli pochwalić się swoją wiedzą dotyczącą Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Niemczech.
Ostatniego dnia obozu językowego wyłonieni zostali mistrzowie języków z poszczególnych klas. Zostali nimi: Damian Pasiński z klasy II B – z języka angielskiego oraz Karol Krzykawski z klasy Ia z języka niemieckiego. Wyróżnieni zostali: z języka angielskiego – Eryk Dźwigała z IIb, Marta Pawlik z IIc, i Karol Krzykawski z Ia, a z j. niemieckiego – Kasandra Dziuba z IIb, Kamil Idzik z IIc i Mateusz Antosiewicz z Ia.
Świetną zabawą był plebiscyt, w którym uczniowie wybierali spośród siebie „nagrodzonych” w kategoriach takich jak: „ śpioch”, ,,zgrywus”, „łasuch”, czy „smerfetka”.
Obóz językowy w Zakopanem okazał się bardzo udany i każdy z jego uczestników czeka na kolejny, żywiąc nadzieję, że już na stałe zapisze się w kalendarzu wyjazdów szkolnych...
/Jolanta Piwowarska – Bazior/
Kolejka jak za czasów PRL i… współczesna ekonomia, czyli - wiedza dla każdego
W Gimnazjum Nr 1 w Miechowie odbył się pierwszy warsztat ekonomiczny w ramach projektu "Me&Economy" pod tytułem „Edukacja ekonomiczna – wiedza dla każdego”. Wzięło w nim udział prawie 40 uczniów, którzy poznali wiedzę na temat historii pieniądza, grali w grę planszową opartą na realiach PRL, dowiedzieli się, że pierwszym środkiem płatniczym na świecie były… muszelki. Celem warsztatów jest nauka „zarządzania” domowym budżetem, przez zabawę.
Uczestnicy podczas spotkania poznali grę planszową o nazwie „Kolejka". To gra polegająca na ustawianiu pionków w kolejce do sklepu, z którego zabieramy potrzebne nam towary. Jej akcja toczy się jednak w czasach PRL-u, gdy dostawy do sklepów były mocno ograniczone, a kolejki długie i trzeba było w nich stać naprawdę długo.
- Edukację ekonomiczną należy rozpocząć jak najwcześniej. Gruntowna wiedza od podstaw może zadecydować o powodzeniu w życiu zawodowym, a z pewnością przyczyni się do unikania błędów finansowych – przekonuje Agnieszka Heinricht, koordynatorka całego projektu, która także poprowadziła pierwsze zajęcia.
Celem tych warsztatów ekonomicznych jest zwiększenie świadomości uczniów na temat zarządzania finansami w kontekście zarządzania własnym i domowym budżetem. Dlatego warsztaty te nie są jedynie nudnymi wykładami. Są próbą nauki poprzez zabawę. Każdy kolejny warsztat łączy się bowiem z poznaniem nowej gry planszowej, uczącej ekonomicznego myślenia.
Projekt zakłada również utworzenie Klubu Gier Ekonomicznych w Miechowie, w którym młodzi ludzie będą mogli spotkać się z seniorami. Na koniec projektu organizatorzy przewidują także zorganizowanie Turnieju Gier Ekonomicznych. Wezmą w nim udział dwuosobowe zespoły: gimnazjalista + senior, gdyż jednym z celów projektu jest także dostrzeżenie zalet współpracy międzypokoleniowej.
Warsztaty przewidziane są jako cztery pięciogodzinne spotkania, których kolejne tytuły brzmią: "edukacja ekonomiczna - wiedza dla każdego", "zarządzanie własnym budżetem", "oszczędzanie czy inwestowanie?" oraz "pieniądze szczęścia nie dają, ale... dlaczego warto być przedsiębiorczym?".
Projekt "Me&Economy" potrwa aż rok i jest realizowany w ramach unijnego programu "Młodzież w Działaniu". Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej "Meritum", które współprowadzi Centrum Aktywności Lokalnej w Miechowie.
W tej kategorii:
-
O projektach europejskich w Warszawie piątek, 24 stycznia 2025
-
Odnowione wnętrze remizy OSP w Biskupicach środa, 22 stycznia 2025
-
Nagrody za wysokie wyniki sportowe środa, 22 stycznia 2025
-
Edukacyjne ferie z Muzeum! środa, 22 stycznia 2025
-
Badania Koniunktury w Gospodarstwach Rolnych poniedziałek, 20 stycznia 2025
-
Kwalifikacja wojskowa w gminie Miechów poniedziałek, 20 stycznia 2025
-
Dzień Babci i Dziadka w Bibliotece! poniedziałek, 20 stycznia 2025
-
Harmonogramy odbioru odpadów komunalnych od II – VI 2025r. piątek, 17 stycznia 2025
-
Zima w mieście! Oferta instytucji kultury i ngo środa, 15 stycznia 2025