20 Środa, 20 listopada 2024 Edyta, Edmund, Anatol
Pogoda

Programowanie i robotyka w SP nr 2 w Miechowie

środa, 9 listopada 2016
Kliknięcie otwiera galerię

Sprawne poruszanie się w świecie nowoczesnych technologii staje się coraz bardziej podstawową umiejętnością w życiu codziennym każdego człowieka. Można spodziewać się, że w przeciągu kilku lat będzie to  umiejętność tak konieczna jak dziś czytanie ze zrozumieniem czy też dodawanie i odejmowanie.  Każdego dnia człowiekowi towarzyszy technologia, codziennie bowiem korzystamy z komputera czy też telefonu komórkowego, który dziś powszechnie przybiera formę minikomputera.

To co niegdyś było w zasięgu nielicznej grupy dziś staje się standardem życia. Powszechnie korzystamy z programów komputerowych, aplikacji mobilnych, urządzeń opartych na programowalnych mikrokontrolerach. W tym wszystkim ważne jest, aby nie pozostawać biernym konsumentem produktu, poddanym wpływowi technologii, ale w ramach własnych możliwości stawać się twórcą, inżynierem otaczającego świata, a technologię czynić sobie poddaną i okiełznaną.

Statystyki podają, iż na dzisiaj  w Polsce istnieje niedobór informatyków na poziomie 50 tys. osób. Deficyt ten powiększa się z roku na rok o około 3-5 %. Nietrudno wyliczyć jak sytuacja ta będzie wyglądać za kilka i kilkanaście lat. Warto więc inwestować w rozwój tej dziedziny wiedzy już na poziomie szkoły podstawowej, bowiem z nauką informatyki jest podobnie jak z nauką czytania – potrzebna jest solidna podstawa, pewnego rodzaju elementarz informatyczny.

Wraz z 1 września  2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło zapowiadany od grudnia 2015 r.  pilotaż dotyczący nauki programowania.  Celem pilotażu jest wprowadzenie i sprawdzenie w praktyce szkolnej powszechnej nauki programowania. Na tę propozycję MEN-u z pełnym zaangażowaniem i optymizmem odpowiedzieli dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2  im. Marii Konopnickiej w Miechowie.  

 Zajęcia, w których prowadzona jest nauka programowania, odbywają się w ramach innowacji pedagogicznej. Innowacja pod nazwą „Algorytm Sukcesu” została pozytywnie zaopiniowana przez Kuratorium Oświaty w Krakowie, dzięki czemu uczniowie mogli rozpocząć przygodę z programowaniem.  Innowacja autorstwa mgr Grzegorza Jurczyńskiego stawia za cel przede wszystkim wyposażenie uczniów w podstawową wiedzę z zakresu programowania, rozwijanie kompetencji kluczowych (kompetencje informatyczne), innowacyjności, umiejętności pracy w zespole oraz rozwijanie myślenia komputacyjnego.

Podczas wakacji 2016 pracownia komputerowa w Szkole Podstawowej nr 2, a w niej 30 laptopów, została przygotowana od strony software’owej do prowadzenia zajęć z programowania. Dzięki staraniom Pana Dyrektora mgr Mirosława Czekaja do szkoły zostały zakupione roboty, dzięki którym uczniowie nie tylko poznają i budują algorytmy, ale mogą też testować ich działanie na fizycznym urządzeniu. Zakup robotów o nazwie mBot to ogromnie ważny krok w dziedzinie edukacji.

Uczniowie mają bowiem możliwość uczestniczenia w swego rodzaju zajęciach laboratoryjnych, gdzie dotykają urządzeń elektronicznych, poznają podzespoły odpowiedzialne za realizację kodu. Nie otrzymują gotowego - złożonego sprzętu, muszą wszystkie elementy dopasować i zmontować samodzielnie. Dzięki temu kontaktują się w nauce programowania również z częścią hardware’ową. Po uruchomieniu modułu uczniowie rozpoczynają programowanie robota.

Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają po 45 min., a cały program innowacji potrwa do czerwca 2017 r.. W następnym roku szkolnym planowany jest zakup kolejnych robotów mBot oraz robotów z linii CNC.

Warto zwrócić uwagę, że Szkoła Podstawowa nr 2 w Miechowie jest pierwszą szkołą w powiecie miechowskim, która w swojej dyspozycji posiada programowalne roboty przeznaczone dla uczniów.

Programowanie wraz z robotyką w Szkole Podstawowej nr 2 w Miechowie jest odpowiedzią na najnowszą propozycje Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także dobrze wykorzystaną szansą na rozwój uczniów w ciągle ewoluującej przestrzeni IT.  

Podziel się:


na górę