19 Wtorek, 19 listopada 2024 Elżbieta, Seweryn, Paweł
Pogoda

Podsumowanie badania dotyczącego osób starszych w gminie Miechów

czwartek, 31 marca 2016
Kliknięcie otwiera galerię

30 marca w Urzędzie Gminy i Miasta w Miechowie odbyły się warsztaty podsumowujące wyniki socjologicznej analizy ankiet w ramach przeprowadzonej diagnozy osób starszych z terenu gminy Miechów. Badanie odbywało się w ramach projektu „Zoom na Rady Seniorów’’, w którym uczestniczy samorząd Miechowa oraz Rada Seniorów w Miechowie.

Jego celem była analiza potrzeb osób starszych w zakresie organizacji czasu wolnego i aktywizacji życiowej oraz ocena adekwatności działań podejmowanych przez instytucje i organizacje pozarządowe na rzecz miechowskich seniorów.

Ankiety przeprowadzali przedstawiciele miechowskiej Rady Seniorów w okresie od grudnia 2015 roku do lutego 2016 roku. W badaniu udział wzięło 1500 osób powyżej 60 lat. Formularze zawierały przede wszystkim pytania dotyczące korzystania z usług świadczonych przez służbę zdrowia oraz  sposobów spędzania wolnego czasu na ternie gminy Miechów.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Gminnego Ośrodka Zdrowia, Szpitala, Rady miejskiej, Rady Seniorów, GOPSU. Wyniki badania przedstawiła badająca ankiety p. Sonia Szostak.

Podsumowanie badania dotyczącego osób starszych w gminie Miechów:

1) 57% mieszkańców gminy w wieku 60+ korzysta z lekarza pierwszego kontaktu kilka razy w roku. Drugą najliczniejszą grupą są osoby, które odwiedzają lekarza pierwszego kontaktu kilka razy w miesiącu.

2)Najczęściej odwiedzaną placówkę jest Gminny Ośrodek Zdrowia w Miechowie na ul. Szpitalnej.

3)Prawie 1/3 mieszkańców gminy ma trudności z umówieniem się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Choć zadowolenie z usług lekarza pierwszego kontaktu jest bardzo wysokie.

4)Najczęściej odwiedzanymi specjalistami w ostatnim roku byli: okulista, kardiolog, reumatolog.

5)Prawie 10% mieszkańców w wieku 60+ była w szpitalu ostatniego roku nawet kilka razy.

6) Aż 46% mieszkańców korzystała kiedyś z odpłatnych usług zdrowotnych. Głównym powodem, dla które mieszkańcy decydują się na odpłatną wizytę u lekarza jest zbyt długie oczekiwanie na termin wizyty w ramach NFZ.

7) Ponad połowa mieszkańców Miechowa w wieku 60+ korzysta ze świadczeń lekarskich poza gminą. Aż 43% musiała kiedyś zrezygnować ze świadczeń lekarskich z powodów finansowych.

8) 24% mieszkańców w wieku 60+ korzysta z usług OPS. Zdecydowana większość osób, nie ma klarownej opinii na temat jakości usług OPSu.

9) Mniejszą wiedzę o usługach skierowanych do seniorów realizowanych przez gminę mają mieszkańcy wsi.

10) 1/3 mieszkańców w wieku 60+ posiada problemy zdrowotne utrudniające w poruszaniu się poza domem. Aż 70% w tym wieku nie uprawia żadnej aktywności fizycznej.

11) 61% mieszkańców miast i 39% mieszkańców wsi ocenia, że jest samodzielna.12% seniorów w ogóle nie może liczyć na wsparcie najbliższych

12) Najczęściej spotykanym urządzeniem w domu seniora jest lodówka i telewizor. Natomiast jedynie 1/3 mieszkańców w wieku 60+ posiada dostęp do Internetu.

13) Najczęstszą formą spędzania czasu wolnego przez mieszkańców gminy Miechów w wieku 60+ jest oglądanie telewizji i aktywność na świeżym powietrzu. Jedynie 8% badanych działa społecznie.

14) Wzory spędzania czasu wolnego różnią się. Mieszkańcy miast spędzają czas w bardziej aktywny sposób.

Wyniki ankiet będą podstawą do opracowania dokumentu dotyczącego zdrowia i opieki społecznej osób starszych. Wnioski powstałe po analizie ankiet pozwolą wypracować konkretne rozwiązania, które pomogą seniorom.

„Zoom na rady seniorów” to ogólnopolskie badanie Rad Seniorów z całej Polski oraz projekt współpracy z partnerstwami rad seniorów i samorządów gminnych realizowane przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” we współpracy z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Fundacją na rzecz wspólnot lokalnych „Na miejscu”.

Tworząc projekt Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” kierowało się chęcią wzmocnienia dialogu osób starszych z lokalnym samorządem, zachęcenia samorządów do działań na rzecz dialogu międzypokoleniowego i wzmocnienia aktywności obywatelskiej.

Podziel się:


na górę