23 Wtorek, 23 lipca 2024 Bogna, Brygida, Apolinary
Pogoda

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

wtorek, 1 marca 2016
Kliknięcie otwiera galerię

Pierwszego marca obchodziliśmy w Polsce po raz szósty Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Byli to żołnierze, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, lecz kontynuowali walkę, tyle że z innym wrogiem – z komunistyczną władzą narzuconą przez Związek Sowiecki. Ich celem było odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności. Komuniści zaciekle ich zwalczali, a potem skazali na zapomnienie.

Żołnierzy Wyklętych lub – jak wolą niektórzy historycy – Niezłomnych, a skazanych w procesach na karę śmierci, grzebano w bezimiennych, zbiorowych mogiłach, w miejscach znanych tylko nielicznym wtajemniczonym. W oficjalnych mediach i publikacjach nie można było nawet o nich wspomnieć.

Przez cały okres PRL-u uczniowie dowiadywali się jedynie o jakichś „bandach”, które po zakończeniu wojny walczyły z władzą ludową. Dlatego też całe pokolenia Polaków wyedukowanych w tym okresie mają na ogół nikłą wiedzę na ich temat. Na szczęście słowa Zbigniewa Herberta „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy” powoli tracą na aktualności, głównie za sprawą młodego pokolenia.

Grupa uczniów z Gimnazjum nr 1 w Miechowie w ramach projektu edukacyjnego „Jak dziś wyrażać patriotyzm?” przygotowała plakat poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został on powielony i wyeksponowany w kilku miejscach szkoły. Głównym pomysłodawcą i wykonawcą pracy jest Szymon Idzik z klasy II d.

Podziel się:


na górę