03 Wtorek, 3 września 2024 Lidia, Augustyn, Nikodem
Pogoda

Odsłonięcie Pomnika Macieja Miechowity

wtorek, 1 października 2013
Kliknięcie otwiera galerię

W 490. rocznicą śmierci Macieja Miechowity dokonano uroczystego odsłonięcia  i poświęcenia pomnika wybitnego Miechowianina, wzniesionego przy Placu Tadeusza Kościuszki w Miechowie. 

Na majowej sesji 2012 roku Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie zamiaru wzniesienia w Miechowie pomnika Macieja Miechowity. Artysta rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wincenty Kućma, zdobywca wielu prestiżowych nagród, zaprojektował i wykonał nieodpłatnie model oraz jego gipsowe formy do odlewu w brązie.Pomnik powstał z inicjatywy społecznej oraz ze zbiórki społecznej.

Nad całością przedsięwzięcia czuwał powołany przez Burmistrza Gminy i Miasta Miechów Komitet Organizacyjny oraz Komitet Honorowy Budowy Pomnika Macieja Miechowity. Członkowie Komitetu od chwili powołania go w listopadzie 2012 roku, byli przekonani o potrzebie godnego uczczenia pamięci najznakomitszego miechowianina, stanowiącego dla współczesnych mieszkańców, mimo upływu pięciu wieków od epoki, w której żył, wzór patriotycznej i humanistycznej postawy, a także przywiązania do rodzinnego miasta. Powołując Komitet Honorowy zaproszono do niego osoby interesujące się postacią Macieja, a na co dzień piastujące różne funkcje i stanowiska.

W skład Komitetu Honorowego Budowy Pomnika wchodzą:
1. Pani Janina Bergander – Honorowy Obywatel Miasta Miechowa
2. Pan Marek Brodzki – reżyser filmowy
3. Pan Jerzy Drożdż – Ambasador Tytularny RP w stałym przedstawicielstwie RP przy UE
4. Pan prof.dr hab.Zdzisław Gajda – Kierownik Katedry Historii Medycyny Collegium Medicum UJ w Krakowie
5. Pan Zygmunt Murdza – właściciel Zakładu Remontowo-Budowlanego
6. Pan prof.dr hab.Karol Musioł – Rektor poprzedniej kadencji UJ
7. Pan prof.dr hab.Alojzy Z.Nowak – Prorektor Uniwersytetu Warszawskiego
8. Pan prof.dr hab.med.Wojciech Nowak – Rektor UJ
9. Pan Włodzimierz Skleniarz -właściciel Drukarni Skleniarz w Krakowie
10. Pan Stanisław Sacha Stawiarski – artysta malarz
11. Pan prof.dr hab.Krzysztof Stopka – Dyrektor Muzeum UJ Collegium Maius
12. Pan prof.dr hab.Franciszek Ziejka – Rektor poprzednich kadencji UJ
13. Pan Andrzej Żak – dziennikarz POLSAT NEWS

W skład Komitetu Organizacyjnego Budowy Pomnika Macieja Miechowity wchodzą:
1. Pan Bolesław Kot – Prezes
2. Pan Zygmunt Szopa – Wiceprezes
3. Pani Bronisława Pawelec – Sekretarz
4. Pani Krystyna Olchawa – członek Zarządu
5. Pan Stanisław Osmenda – członek Zarządu
6. Pani Zofia Piechowicz – członek Zarządu
7. Pan Stanisław Piwowarski – członek Zarządu
8. Pani Małgorzata Kałwa – członek
9. Pan Ernest Kolano – członek
10. Pan Zygmunt Madejski – członek
11. Pan Bronisław Nowak - członek
12. Pani Maria Siniarska - członek
13. Pani Maria Słuszniak - członek
14. Pan Marek Włodarczyk - członek
15. Pani Jadwiga Zięba - członek

29 września uroczystego odsłonięcia pomnika dokonał Dariusz Marczewski, Burmistrz Gminy i Miasta Miechów, Bolesław Kot Prezes Komitetu Organizacyjnego Budowy Pomnika Macieja Miechowity, ks. prałat Jerzy Bielecki Ceremoniarz Kościelny Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, profesor Krzysztof Stopka przedstawiciel Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Macieja Miechowity, Dyrektor Muzeum UJ Collegium Maius. Odsłonięciu towarzyszył duet instrumentów dętych krakowskich jazzmanów Marka Stryszowskiego (saksofon sopranowy) i dr Tomasza Kudyka (trąbka), którzy wykonali własny utwór muzyczny zatytułowany Brzask, napisany specjalnie na tę okoliczność. 
Ceremonii poświęcenia pomnika dokonał Nuncjusz Apostolski w Polsce Abp Celesitino Migliore, a także  bp Ordynariusz Kielecki profesor Kazimierz Ryczan.  
Rok 2013 jest rokiem jubileuszowym 850. rocznicy sprowadzenia Bożogrobców z Jerozolimy do Miechowa. Jubileusz zbiegł się z 490. rocznicą śmierci najsłynniejszego wychowanka szkoły parafialnej prowadzonej przez  bożogrobców Macieja Karpigi, znanego jako Miechowita. Z tej okazji odbyła się msza św., koncelebrowana przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Abp Celesitino Migliore
Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Macieja Miechowity podjął się zgromadzenia odpowiednich funduszy na realizację pomnika w formie odlewu w brązie. Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy”, będące samorządową instytucją kultury Gminy i Miasta Miechów, przyjęło do wykonania zadania związane z pełnieniem funkcji inwestora zastępczego. Do czynnej współpracy przy tym przedsięwzięciu włączyło się również Towarzystwo Przyjaciół Sztuki w Miechowie, które podjęło się trudu sprzedaży cegiełek oraz wydania na tę okoliczność albumu, dofinansowanego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach programu „Mecenat Małopolski”. Do akcji przyłączyły się także miechowskie firmy i indywidualni darczyńcy. W związku z czym honorując zaangażowanie tych osób na zakończenie uroczystości Burmistrz Dariusz Marczewski, Krystyna Olchawa - Dyrektor BWA „U Jaksy” i Bolesław Kot - Prezes Komitetu Organizacyjnego Budowy Pomnika wręczyli statuetki Macieja Miechowity osobom, które w znaczący sposób przyczyniły się do jego wzniesienia.

Maciej Miechowita, także Maciej z Miechowa i Matthias de Miechow, właściwie Maciej Karpiga (ur. 1457, zm. 8 września 1523) – polski lekarz, pisarz medyczny, historyk, geograf, profesor Akademii Krakowskiej, ksiądz kanonik krakowski, alchemik i astrolog, w 1523 radny miasta Krakowa.
Urodzony w rodzinie chłopskiej, skończył szkołę parafialną w Miechowie,następnie studiował na Akademii Krakowskiej, w 1479 uzyskał tytuł magistra. Rektor szkoły katedralnej, od śmierci Jana Długosza do 1483. Ok. 1500 został wykładowcą i profesorem Akademii Krakowskiej, gdzie ufundował m.in. drugą katedrę medycyny. Na Akademii Krakowskiej 8-krotnie sprawował funkcję rektora (1501–1519), dwukrotnie wybierany był podkanclerzem Akademii, przynajmniej raz był dziekanem wydziału medycyny. W Krakowie był lekarzem nadwornym Zygmunta I Starego. Był jednym z najsławniejszych astrologów krakowskich. Miechowita był także fundatorem szkół parafialnych, szpitali, kaplic, kościołów. 

Podziel się:


na górę