Noce i dnie Ziemi Miechowskiej
Marta i Ireneusz Trybulcowie oraz Dariusz Marczewski, Burmistrz Gminy i Miasta Miechów zapraszają w niedzielę 21 października br. godz. 19.00 na kolejne spotkanie z cyklu NOCE I DNIE ZIEMI MIECHOWSKIEJ. Nosi ono tytuł: „RODZINA SASKICH Z PORADOWA – KREWNI ŻEROMSKIEGO”.
W programie fragmenty dzienników Żeromskiego, korespondencja pomiędzy Józefem Saskim i Żeromskim oraz wyjątki z książki Kazimiery Zapałowej „Rodzina Stefana Żeromskiego w Świętokrzyskiem” (czyta aktor MICHAŁ BREITENWALD). Dopełnieniem będzie muzyka z XIX wieku w wykonaniu MARTY TRYBULEC – sopran, WITOLDA WRONY – tenor i ELŻBIETY KONOPCZAK – fortepian. Spotkanie odbędzie się w Miechowie, w zabudowaniach poklasztornych (wejście od Placu T. Kościuszki).
Mało kto wie, że w niedalekim Poradowie zamieszkują potomkowie jednego z bardzo bliskich kuzynów Stefana Żeromskiego, Józefa Saskiego, z którym łączyła pisarza w młodości wielka przyjaźń i braterstwo. Józef Saski był administratorem majątku Popielów w Kurozwękach, i tam Żeromski przyjeżdżał do niego z Kielc i Warszawy. Spędził tam długie wakacje 1888 roku, w czasie których m.in. odwiedzali razem miejscowości i dwory w sandomierskiem, należące często do ich bliższych i dalszych krewnych. Józef Saski bardzo pomógł Żeromskiemu w tych trudnych dla niego pod względem finansowym czasach, udzielając mu schronienia i pożyczając kilkakrotnie pieniądze. Pisarz bardzo ciepło wspomina swego brata ciotecznego w swoich „Dziennikach”.
W późniejszym okresie życia Józef Saski w 1900 roku przeniósł się z żoną Bolesławą z Radwańskich pod Miechów, do Poradowa, gdzie najpierw dzierżawił tamtejszy majątek ziemski, by potem stać się właścicielem jego części. Po wielu latach, w czasach międzywojennych nawiązał on na nowo kontakt z Żeromskim, wysyłając do niego kilka listów. Tym razem to on był w potrzebie i prosił swego kuzyna, sławnego już w owym czasie pisarza, o pomoc…
W Poradowie mieszkają dzisiaj wnuki Józefa Saskiego: Marek Saski z żoną Marią oraz Grażyna Frejowska i Elżbieta Bętkowska z domu Saskie. W ich zbiorach jest wiele pamiątek i zdjęć po swym dziadku, który był bardzo bliski Żeromskiemu.
Organizacja i kierownictwo artystyczne: MARTA i IRENEUSZ TRYBULCOWIE
Współorganizacja: Urząd Gminy i Miasta Miechów, Fundacja Nomina Rosae
Patronat medialny: Radio Kraków Małopolska, Dziennik Polski, Gazeta Miechowska, Wieści Miechowskie, Głos Miechowski, Informator Miechowski, TVP Kraków.
W tej kategorii:
-
Poezja i pieśń patriotyczna w miechowskiej jedynce poniedziałek, 18 listopada 2024
-
16 gminnych jednostek OSP z nowym umundurowaniem poniedziałek, 18 listopada 2024
-
Dzień Seniora i Miechowska Jesień z Kulturą. Zapraszamy! czwartek, 14 listopada 2024
-
Badania termowizyjne budynków mieszkalnych środa, 13 listopada 2024
-
Sprawdzaj firmy podające się za operatorów programu Czyste Powietrze środa, 13 listopada 2024
-
Inwestycje, które zmieniły Małopolskę. Miechowski park zgłoszony do plebiscytu! środa, 13 listopada 2024
-
W Miechowie świętowano 106. rocznicę odzyskania niepodległości poniedziałek, 11 listopada 2024
-
Orkiestra Dęta Sygnał zaprasza na koncert Cecyliański poniedziałek, 11 listopada 2024
-
Od 10 listopada nowe rozkłady czwartek, 7 listopada 2024