25 Piątek, 25 kwietnia 2025 Marek, Jarosław, Wasyl
Pogoda

Nauka to wspaniała zabawa...

środa, 6 marca 2013
Kliknięcie otwiera galerię

W dniach 25 lutego do 1 marca 2013 roku 43 osobowa grupa młodzieży Gimnazjum Nr 1 w Miechowie z klas Ib, Ic oraz grupa uczennic z klasy Ig z wychowawcami (jednocześnie nauczycielami języków obcych): Krzysztofem Drdzeniem, Jolantą Piwowarską- Bazior, Moniką Czapnik; kierownikiem obozu Agnieszką Czarnecką oraz opiekunami Małgorzatą Kałwą i Małgorzatą Strzelec przebywała na obozie językowym w Zawoi.

Ponieważ uczniowie ci na co dzień realizują rozszerzony program nauczania języków obcych, zrodził się pomysł na oryginalny i intensywny sposób zdobywania wiedzy i kształtowania umiejętności w formie obozu językowego. Idea wyjazdu obok wykorzystania języków obcych w praktyce i uczenia się języka poprzez obcowanie z rozmaitymi tekstami kultury obejmuje także integrowanie się zespołów klasowych oraz propagowanie aktywnych form wypoczynku.

Od chwili przyjazdu program zajęć był szczelnie wypełniony od rana aż do późnego wieczora. Godziny dopołudniowe uczniowie spędzali na lekcjach języków obcych: angielskiego i niemieckiego oraz matematyki i języka polskiego, zaś po obiedzie czas wypełniały młodzieży najróżniejsze zajęcia. I tak już pierwszego dnia młodzi miechowianie poznali tajniki malowania na szkle, tworząc też własne obrazy. W kolejnym dniach uczestnicy obozu lepili figury aniołów z masy solnej, a po ich obróbce termicznej dokończyli dzieła, malując swe wytwory według własnej jak się okazało-nie znającej granic inwencji. Niesamowite dzieła wyszły też spod rąk młodzieży od „Miechowity” wyplatającej figury z eko-sianka pod okiem prawdziwej mistrzyni w tym fachu- współtwórczyni postaci misia z filmu „Miś” Stanisława Barei. Innego dnia uczniowie najpierw podziwiali kunszt rzemieślniczy doświadczonego garncarza, a następnie sami próbowali swych sił w zmaganiach z kołem garncarskim i gliną.

Młodzież odkrywała i rozwijała nie tylko swe artystyczno-manualne talenty. Okazję do poznania miejscowej kultury stanowiło- jak się okazało- interaktywne spotkanie z grupą folklorystyczną „Zawojacy”, która wystąpiła dla miechowskich gimnazjalistów. Dzięki temu. młodzież poznała historię, legendy gwarę i muzykę charakterystyczne dla tej najdłuższej wsi leżącej u podnóża Babiej Góry. Swe muzyczne i wokalne zdolności obozowicze sprawdzili także na wieczorze karaoke.

Uczniowie systematycznie prezentowali też efekty swych działań językowych związanych z ideą obozu m.in. multimedialne prezentacje krajów, w których używa się języków przez nich poznawanych, informacje zgromadzone do konkursu wiedzy o Londynie.

Ponadto obozowicze bardzo chętnie brali udział w przygotowanych dla nich rozmaitych zabawach integracyjnych zarówno w pensjonacie jak i na zewnątrz. Codziennie bowiem korzystali też z aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu: odbywali krótkie wycieczki w góry, zjeżdżali na sankach, radośnie bawili się na śniegu. Niezapomnianych wrażeń dostarczył też wieczorny kulig z pochodniami, w przerwie którego uczestnicy rozpalili ognisko i piekli kiełbaski.

Ostatni wieczór upłynął na ogłoszeniu wyników wielu konkursów przeprowadzanych w czasie obozu w ramach wszystkich nauczanych tam przedmiotów oraz wręczeniu atrakcyjnych nagród. Po czym uczestnicy wzięli udział w kolejnej czekającej na nich porcji gier i zabaw. O to, by na tak wiele różnych działań nie zabrakło energii, troszczyły się panie z kuchni pensjonatu, przygotowując smaczne posiłki łącznie ze świeżym domowym ciastem na deser.

Młodzież powróciła więc do Miechowa z ogromnym bagażem wiedzy, nowych umiejętności, niesamowitych wrażeń i wspomnień oraz marzeniami o… następnym takim obozie.

Agnieszka Czarnecka

Podziel się:


na górę