25 Piątek, 25 kwietnia 2025 Marek, Jarosław, Wasyl
Pogoda

Miejska gra historyczna zakończona!

piątek, 25 kwietnia 2025
Kliknięcie otwiera galerię

W 80. rocznicę rozbicia przez żołnierzy Armii Krajowej więzienia PUBP w Miechowie, Gmina Miechów we współpracy z krakowskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Ziemi Miechowskiej, zorganizowała dla uczniów szkół z terenu Miechowa i okolic edukacyjną Grę Miejską „Rozbijmy więzienie w Miechowie!”.

Celem inicjatywy było zapoznanie uczestników z historią miechowskiej Armii Krajowej i losami jej żołnierzy w okresie okupacji niemieckiej oraz w pierwszych miesiącach po wkroczeniu Armii Czerwonej.  Uczniowie udawali się w miejsca, w których upamiętniono akcje zbrojne AK w Miechowie.

Pierwszym punktem gry miejskiej była ul. Racławicka, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca egzekucję wyrokiem Podziemnego Sądu Specjalnego na Kazimierzu Nowaku vel Noaku, kolejnym zaś tablica w Bazylice upamiętniająca wyzwolenie spod okupacji niemieckiej przez AK w Inspektoracie „Maria” ponad 1000 km ² obszaru powiatu w lecie 1944 r.

W Parku Miejskim w Miechowie weryfikowano znajomość broni i sprzętu wojennego, uczniowie wykonywali również ćwiczenia z pomocy medycznej opatrując uwolnionych więźniów. Następnie udali się na cmentarz parafialny, na którym dokumentowali kwatery wojenne. Stamtąd ruszyli na patrolowanie w rejon ulicy Jagiellońskiej 7, do dawnej siedziby PUBP. Końcowym punktem gry była ul. Sienkiewicza, gdzie pod okiem rekonstruktorów historycznych z GRH Wrzesień 39’ młodzież wykazała się kreatywnością w tworzeniu planu rozbicia więzienia. Tam zatrzymani do kontroli przez patrol MO kierowani byli do Muzeum Ziemi Miechowskiej, gdzie wypełniali ankietę celem ujawnienia.

Ostatecznie najlepiej z zadaniami poradziła sobie młodzież ze Szkoły Podstawowej w Jaksicach, która nagrodzona została Pucharem wręczonym przez Zastępcę Burmistrza Miechowa Andrzeja Banaśkiewicza w obecności współorganizatorów gry: Dyrektora Muzeum Ziemi Miechowskiej Marcina Florka oraz Michała Masłowskiego z krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Ostateczne wyniki gry wyglądają następująco:

I miejsce Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Jaksicach,

II miejsce Szkoła Podstawowa im. gen. S. Maczka w Pojałowicach

III miejsce Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. s. Faustyny

IV miejsce Szkoła Podstawowa Nr 1 w Miechowie

V miejsce Szkoła Podstawowa im. SBSK Obrońców Tobruku w Bukowskiej Woli

VI miejsce Zespół Szkół Nr 1 w Miechowie

VII miejsce Szkoła Podstawowa Nr 2 w Miechowie

Wszystkim uczniom i nauczycielom dziękujemy a aktywny udział w grze miejskiej.
Do zobaczenia za rok!

Podziel się:


na górę