Miechowskie gimnazjum w programie ''Szkoła równego traktowania''

Gimnazjum nr 1 im. Macieja Miechowity w Miechowie bierze udział w programie Szkoła Równego Traktowania organizowanym przez Fundację Bronisława Geremka z Warszawy, z którą nawiązała współpracę.
Częścią programu jest projekt „Jestem stąd, a ty skąd?”, który ma na celu przeciwdziałanie dyskryminacji oraz budowanie społeczeństwa tolerancyjnego i bardziej otwartego. Różnego typu działania w ramach projektu miały, między innymi, uwrażliwić uczniów na zagadnienie niepełnosprawności oraz przemocy fizycznej i psychicznej, przełamać pokutujące wciąż stereotypy dotyczące mieszkańców wsi, a także ukazać różnorodność świata – odmienność kultur, wyznań, stylów życia i codziennych problemów.
Form realizacji projektu było wiele: spotkania z podróżnikami Markiem Tomalikiem oraz Pawłem Kowalczykiem, gazetka ścienna, plakaty i przedstawienie poświęcone tolerancji, nagranie filmiku na temat mieszkania na wsi i prezentacje multimedialne. Udział uczniów z różnych klas w tych przedsięwzięciach zaowocował czymś jeszcze – była to okazja do lepszego poznania się i zintegrowania, nawiązania nowych znajomości i uczenia się współpracy w grupie.
Z wielkim rozmachem przygotowano spotkanie podsumowujące projekt „Jestem stąd, a ty skąd”. Udział w nim wzięli zaproszeni profesorowie Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie panowie Roman Soja i Roman Malarz, Burmistrz GiM Miechów, panAndrzej Banaśkiewicz oraz Dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji pan Krzysztof Piwowarczyk. Organizatorom spotkania towarzyszyły obie panie Dyrektor Gimnazjum Zofia Piechowicz oraz Małgorzata Kałwa.
Uczestnicy udali się najpierw na spacer po mieście, zwiedzili Bazylikę Grobu Bożego oraz Dworek „Zacisze”, a po powrocie do szkoły obejrzeli liczne filmy i prezentacje multimedialne. Jako pierwszy – nakręcony przez absolwentki Gimnazjum filmik, który dotyczył zmian, jakie dokonywały się w naszym mieście na przestrzeni minionych lat. Inne filmy poruszały problemy odległych rejonów świata. Prezentacje poświęcone były zarówno krajom południowej Europy, jak i dalekim krajom Azji.
Dwie kolejne prezentacje dotyczyły żywo dyskutowanych obecnie zagadnień – relacji między chrześcijaństwem i islamem oraz wielkich migracji. Podczas pokazu zorganizowano poczęstunek, na który składały się potrawy z różnych stron świata, nie wyłączając naszych regionalnych specjałów. Przygotowali je samodzielnie uczestnicy projektu. Odbył się też konkurs wiedzy o świecie. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy zatańczyli popularną w naszej szkole „Belgijkę”.
Namacalnym efektem projektu było wspólne opracowanie kodeksu równego traktowania, który został rozpowszechniony wśród uczniów w formie ulotek. Uczniowie zaangażowani w przedsięwzięcie zapewne poszerzyli swoją wiedzę o świecie i uświadomili sobie, że inny wcale nie znaczy gorszy, a dzięki różnorodności świat jest piękny i ciekawy.
Koordynatorką projektu była pani Urszula Stańczyk, a w jego realizację zaangażowane były także panie Ewelina Faracik orazDanuta Dudzik-Pycia.
W tej kategorii:
-
Upamiętniono 80. rocznicę rozbicia więzienia PUBP. piątek, 25 kwietnia 2025
-
Miejska gra historyczna zakończona! piątek, 25 kwietnia 2025
-
Książki w drodze do mieszkańców! środa, 23 kwietnia 2025
-
Uwaga! Zmiana terminu wydarzenia środa, 23 kwietnia 2025
-
Losowanie składów komisji obwodowych wtorek, 22 kwietnia 2025
-
Badania w Miechowie wtorek, 22 kwietnia 2025
-
80. rocznica rozbicia więzienia w Miechowie piątek, 18 kwietnia 2025
-
Sesja Rady Miejskiej w Miechowie czwartek, 17 kwietnia 2025
-
Miechowskie Dni Książki czwartek, 17 kwietnia 2025