27 Niedziela, 27 kwietnia 2025 Felicja, Teofil, Zyta
Pogoda

Jaki będzie Park Miejski w Miechowie? To zależy od Ciebie!

wtorek, 10 czerwca 2014
Kliknięcie otwiera galerię

Gmina Miechów przystępuje do projektowania Parku Miejskiego. Zależy nam, by jak najlepiej spełniał on potrzeby mieszkańców, był miejscem atrakcyjnym i bezpiecznym.
Dlatego zapraszamy do wyrażenia swojej opinii i przedstawienia pomysłów na zagospodarowanie parku poprzez udział w:
- badaniu ankietowym dot. parku i potrzebnych zmian - ankieta jest dostępna na stronie www.wspoldecydujemy.pl oraz w wersji papierowej w Urzędzie Gminy i Miasta w Miechowie na dzienniku podawczym. Na odpowiedzi czekamy do 25 czerwca br.

- warsztatach planistycznych realizowanych poprzez "Grę w miejsce" (znana na całym świecie metoda Project for Public Spaces), które odbędą się 15 czerwca br. w godzinach 9:00 - 14:00 (CKiS ul.M.Konopnickiej, poziom -1, kręgielnia)

- warsztatach planistycznych realizowanych poprzez wspólną pracę nad makietą Parku Miejskiego, które odbędą się 29 czerwca br. w godzinach 9:00 - 14:00 (CKiS ul.M.Konopnickiej, poziom -1, kręgielnia). Warsztaty zakończą się wspólnym obiadem.

Zgłoszenia na warsztaty przyjmuje p.Paula Depta pod nr tel. 41/ 383 00 40 wew.14 (w godzinach pracy Urzędu) lub e-mail pdepta@miechow.eu z opisem „warsztaty partycypacyjne termin…”. Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia na I termin warsztatów przyjmujemy do dnia 13 czerwca br.,  II termin warsztatów – do dnia 26 czerwca br.

Cykl I warsztatów - Celem metody Project for Public Spaces (PPS) (projektowania/zmiany przestrzeni publicznych z udziałem mieszkańców) jest stworzenie funkcjonalnych, bezpiecznych i „żywych” przestrzeni publicznych, w których mieszkańcy będą chętnie przebywać. Etapy tej metody to: 1. Spotkanie z reprezentantami społeczności, 2. Sformułowanie problemów do rozwiązania, 3. Zbieranie danych na miejscu, 4. Analiza danych, 5. Forum dla przedstawicieli społeczności lokalnych, 6. Przełożenie społecznej wizji na wstępny, koncepcyjny plan, 7. Wypracowanie strategii wdrożenia.

Cykl II warsztatów – praca z makietą, na której uczestnicy mogą dowolnie przestawiać elementy i proponować różne wersje zagospodarowania przestrzeni, wymiana argumentów na temat proponowanych rozwiązań. Weryfikacja pomysłów niemożliwych lub bardzo drogich z technicznego punktu widzenia, a które będą prawdopodobnie funkcjonalne. 

Powyższe badania i warsztaty odbywają się w ramach projektu pt. „Partycypacja – dyskutujemy, decydujemy, działamy”, w którym uczestniczy Gmina Miechów. Projekt realizowany jest w Małopolsce przez Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych z Krakowa, a współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskim UE.
Partycypacja społeczna oznacza, że mieszkańcy (w tym organizacje pozarządowe i biznes) wraz z samorządem współtworzą wizję rozwoju regionu oraz angażują się w jej realizację. Dzięki partycypacji samorząd trafnie odpowiada na potrzeby mieszkańców regionu. Bez tego żadne miejsce nie może się w pełni rozwijać.

W pamięci wielu mieszkańców miechowski park sprzed kilkudziesięciu lat jest miejscem tętniącym życiem, skupiającym dziesiątki mieszkańców każdego dnia. Park odgrywał znaczną rolę w organizacji miejscowych imprez kulturalnych i rozrywkowych. To tu w pięknej okrągłej altanie w świąteczne dni koncertowała orkiestra dęta. Tu organizowano zabawy dziecięce i tu spotykano się dla zaczerpnięcia „świeżego powietrza”. Był on miejscem organizacji wystaw a nawet przyjęć. 
Park miejski urządzony jest na miejscu dawnego parku dworskiego „Wielkozagórze”. Po powstaniu styczniowym i spaleniu dworu, budynki nigdy nie zostały odbudowane.Dziwnym trafem uratowany budynek oficyny dworskiej stoi do dnia dzisiejszego. To oryginalny budyneczek znajdujący się po prawej stronie wjazdu do Parku od strony ul. Marii Konopnickiej tak zwany „Belwederek”. Dwór stał po lewej stronie tego wjazdu na miejscu gdzie obecnie urządzony jest plac zabaw dla dzieci. Po okresie powstania aż do czasów międzywojennych park był miejscem poszukiwania skarbu, który jakoby został zakopany przy siódmym dębie widzianym z okien dworu. Wielu domorosłych poszukiwaczy bez skutku rozkopywało coraz to nowe miejsce - dzisiaj jest to tylko jedna z ciekawych miejscowych opowieści.
Z miejscem tym wiążą się również opowieści sięgające czasów średniowiecznych - tu znajdowało się jedno z wyjść z podziemi jakie są pod kościołem i miastem, a służyło po prostu dla lepszej ucieczki przed niewolą tatarską. W czasie II wojny światowej okupanci posługując się tanią siłą roboczą - jeńcami wojennymi - wykonali w parku basen pływacki. Woda ze źródeł na łąkach przepływała przez filtry żwirowo-piaskowe i wpływała rurami do basenu, natomiast jej nadmiar wypływał przez śluzę do rzeczki Miechówki. Basen ten świetnie służył mieszkańcom Miechowa jeszcze we wczesnych latach sześćdziesiątych jednak nie konserwowany uległ znacznemu zniszczeniu i decyzją radnych został zasypany. W latach pięćdziesiątych pogłębiono staw i urządzono go do celów rekreacyjnych. Na wyspę na której znajdowała się przystań kajakowa, prowadził piękny mostek. Wyspa była też miejscem gdzie organizowano zabawy ludowe.
W latach siedemdziesiątych park miejski przeżył swoisty renesans - zorganizowany przy Powiatowym Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej Zakład Zieleni objął nad nim pieczę. Powstały piękne rabaty kwiatowe, wykonano nowe alejki, postawiono ławki. Dzisiaj niestety niewiele zostało z dawnej świetności i park stał się miejscem, które mieszkańcy naszego miasta zaczynają omijać.

Zachęcając mieszkańców do wspólnego kreowania z samorządem zmian w Miechowie, by stworzyć miejsce, za które wszyscy możemy czuć się współodpowiedzialni poza warsztatami proponujemy stworzenie galerii zdjęć Parku od archiwalnych po współczesne. Galeria może pobudzić do działania, być elementem warsztatów, służyć miłym wspomnieniom i pokazać młodemu pokoleniu piękną historię tego miejsca. Zapraszamy do przesyłania zdjęć na adres pdepta@miechow.eu do dnia 27 czerwca br.

Źródło historyczne - Włodzimierz Barczyński

Podziel się:


na górę