29 Poniedziałek, 29 lipca 2024 Marta, Olaf, Flora
Pogoda

Gospodarowanie odpadami komunalnymi w Gminie Miechów

piątek, 24 lipca 2015
Zasady segregacji odpadów komunalnych w Gminie Miechów Zasady segregacji odpadów komunalnych w Gminie Miechów Kliknięcie otwiera galerię

1 lipca 2015 roku upłynęło 2 lata od momentu, kiedy zaczęły obowiązywać nowe zasady odbioru odpadów komunalnych. Zarząd nad gospodarką odpadami przejęły wówczas samorządy. Gmina Miechów objęła nowym systemem wszystkie nieruchomości zamieszkałe na swoim terenie. 
Pozostałe podmioty takie jak: szkoły, przedszkola, urzędy, banki, sklepy, restauracje, hotele, zakłady usługowe i inni przedsiębiorcy, w tym także prowadzący działalność rolniczą, powinni mieć podpisane umowy na odbiór odpadów komunalnych oraz odpadów pochodzących z prowadzonej przez siebie działalności.

Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2013.1399 ze zm.) podmioty te, są zobowiązanie do udokumentowania wywiązania się z powyższego obowiązku poprzez okazanie umowy oraz dowodów uiszczania opłaty. W przypadku braku umowy i rachunków za wywóz odpadów obowiązek wywozu przejmie gmina w drodze decyzji administracyjnej, a kosztami obciąży właściciela danej nieruchomości.

W okresie obowiązywania nowego systemu gospodarki odpadami na terenie naszej gminy odbiorem odpadów komunalnych z terenu nieruchomości zamieszkałych zajmowały się kolejno: konsorcjum EKOM - TAMAX, a obecnie MPGO sp. z o.o. Kraków.
Ponieważ umowa z tym przedsiębiorcą obowiązuje do końca b.r., dlatego też Gmina Miechów ogłosiła kolejny przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Tym razem proponujemy przedsiębiorcom prowadzenie zadania w okresie 3 najbliższych lat. Tak jak dotychczas, przedsiębiorca wyłoniony w przetargu będzie zobowiązany do odebrania wszystkich odpadów komunalnych wytworzonych na nieruchomości zamieszkałej, w tym również odpadów budowlano - remontowych (spełniających warunki opisane w Regulaminie utrzymania czystości i porządku) oraz zielonych, (jeśli nie są kompostowane na nieruchomości). 

Odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte opony (pochodzące od rowerów, motorowerów, motocykli, samochodów osobowych) oraz inne odpady niebezpieczne pochodzące z gospodarstw domowych będą odbierane 2 razy do roku w tzw. zbiórkach „sprzed posesji”.

Przeterminowane leki
są i nadal będą zbierane w Gminnym Ośrodku Zdrowia przy ul. Szpitalnej 3 i w wybranych aptekach tj.: Apteka Prywatna –Anna Gajos- Jaworska przy ul. Wesoła 4 oraz „Niezapominajka” przy ul. Piłsudskiego 1.
W ramach systemu gospodarki odpadami od lipca 2014r. funkcjonuje również Punkt Zbiórki Odpadów Problematycznych (PZOP). Punkt mieści się przy ul. M. Konopnickiej 30 w Miechowie (wjazd od strony marketu INTER-MARCHE).

W Punkcie przyjmowane są: odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte opony różnych rozmiarów pochodzące z gospodarstw domowych (od rowerów, motorowerów, motocykli, samochodów osobowych), odpady budowlano-remontowe i rozbiórkowe pochodzące z drobnych remontów niewymagających pozwolenia, ani zgłoszenia na budowę (z wyjątkiem azbestu), odpady komunalne ulegające biodegradacji - zielone z ogrodów i parków (w tym z terenów zabudowy wielorodzinnej i zamieszkania zbiorowego). Ponieważ PZOP cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, szczególnie w soboty, dlatego też się planuje jego utrzymanie również w kolejnych latach.

Należy pamiętać, że właściciel nieruchomości (w rozumieniu ustawy o u.c.p.) jest zobowiązany do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych. Deklaracja zawiera dane niezbędne do określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Wysokość zobowiązania określonego w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązuje za kolejne miesiące do czasu korekty deklaracji lub zmiany stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany.

Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana.
W razie niezłożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo uzasadnionych wątpliwości, co do danych zawartych w deklaracji Burmistrz określa, w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę dostępne dane właściwe dla wybranej przez Radę Miejską metody. Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 28 listopada 2014r. zniosła natomiast obowiązek składania deklaracji przez właściciela nieruchomości w przypadku zmiany stawki opłaty.
W przypadku uchwalenia nowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, Burmistrz zawiadamia właściciela nieruchomości o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczonej, jako iloczyn nowej stawki opłaty i danych podanych w deklaracji. W takim przypadku właściciel nieruchomości uiszcza opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości podanej w zawiadomieniu.

Mieszkańcy nieruchomości zamieszkałych uiszczają opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi opartą na określonej przez Radę Miejską stawce opłaty. Opłata zależna jest od ilości faktycznie zamieszkujących na danej nieruchomości osób, stanowi ona iloczyn stawki opłaty oraz ilości osób. Osoby segregujące odpady płacą mniej. Segregacja jest korzystna także dla całego systemu.
Gmina jest, bowiem zobowiązana do osiągniecia w danym roku kalendarzowym odpowiednich poziomów odzysku, recyklingu, przygotowania do ponownego użycia oraz ograniczenia odpadów ”bio” trafiających na składowiska.

Planowane na 2015  rok wartości kształtują się następująco:

  • poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła, – 16% ,
  • poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami odpadów budowlanych i rozbiórkowych (innych niż niebezpieczne), – 40 %,
  • poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania – 50%

Z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi Gmina pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmują koszty:

1)    odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych;

2)    tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych;

3)    obsługi administracyjnej tego systemu;

4)    edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.

Wszelkich informacji związanych z gospodarką odpadami komunalnymi w Gminie Miechów udziela Referat Ochrony Środowiska i Rozwoju Wsi UGiM Miechów. Pliki do pobrania znajdują się na stronie internetowej gminy w zakładce ''Nasze Śmieci''.

Podziel się:


na górę