19 Niedziela, 19 stycznia 2025 Marta, Henryk, Mariusz
Pogoda

Goście z tunezyjskich rad młodzieżowych

środa, 12 października 2016
Kliknięcie otwiera galerię

W związku z zapoczątkowanymi w roku 2010 przemianami demokratycznymi w Tunezji, Polska wspiera instytucje i organizacje tunezyjskie, działające na różnym szczeblu we wdrażaniu mechanizmów demokratycznych oraz podnoszeniu świadomości i wiedzy mieszkańców na temat ich praw i możliwości angażowania się w proces podejmowania decyzji i inicjatyw lokalnych.

Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych aktywnie zaangażowała się w program Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, koncentrując się przede wszystkim na pracy z młodzieżą. Celem trzeciego już projektu w Tunezji „Sieć Młodzieżowych Rad w Tunezji”, realizowanego przez Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych MiLA i tunezyjską organizację Association des Jeunes Leaders, jest wsparcie działających w Tunezji Młodzieżowych Rad w miejscowościach, zlokalizowanych w rejonie miasta Susa.

W ramach projektu przeprowadzono szkolenia i warsztaty, które służyły poszerzeniu wiedzy na temat mechanizmów demokracji lokalnej, zaangażowania mieszkańców w decyzje i działania na rzecz swojej miejscowości, rozwijania umiejętności przywódczych, tworzenia sieci współpracy a także opracowania i wdrożenia projektów.

W ramach działań edukacyjnych grupa młodzieżowych liderów z 8 miejscowości: Sousse, Hammam Sousse, Monastir, M’saken, Kalaa Kebira, Ksibet El Madyouni, Hay Riadh i Teboulba bierze udział w wizycie studialnej do Polski, której celem jest zapoznanie się z działalnością samorządów i organizacji pozarządowych, poznanie różnorodnych projektów i programów na rzecz rozwoju miejscowości i gmin w Polsce oraz wymiana doświadczeń z działającymi w Polsce młodzieżowymi radami. Przedstawiciele tamtejszej młodzieży odwiedzili już kilka miasta – Bałtów i Miechów oraz Kęty, uczestnicząc w spotkaniach, warsztatach i wizytach terenowych, dzięki którym zdobyli nową wiedzę, doświadczenia i inspirację do działań u siebie.

12 października tunezyjska młodzież przybyła do Miechowa. W Urzędzie Gminy i Miasta odbyło się spotkanie z burmistrzem Dariuszem Marczewskim oraz przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta Miechowa. Delegacja miała możliwość zapoznania się  z  projektami społecznymi realizowanym przez UGiM oraz działalnością MRMM.  W ramach wizyty, goście zwiedzili także Bazylikę Grobu Bożego, Galerię „U Jaksy” oraz gospodarstwo edukacyjne w Niezwojowicach.  

Warto zaznaczyć, że ważnym elementem projektu „Sieć Młodzieżowych Rad w Tunezji”, jest realizacja małych projektów przez młodzieżowe rady w Tunezji, które służą nie tylko poprawie sytuacji młodzieży, ale także całej społeczności lokalnej. Należy do nich np. stworzenie przyjaznych warunków dla dzieci w szpitalu pediatrycznym w Hay Riadh czy przygotowanie miejscowych kobiet do zdobycia nowych umiejętności, m.in. malowania ceramiki i jedwabiu, które dają możliwość  dodatkowych zarobków, a jednocześnie sprzyjają zachowaniu i lepszej prezentacji miejscowego dziedzictwa w Monastirze czy Teboulba.

Projekt zakończy konferencja w Sousse, podczas której nastąpi podsumowanie tegorocznych działań młodzieżowych rad i ich prezentacja szerszej publiczności.

Projekt realizowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Program „Wsparcie Demokracji”

Mohamed Taher Essid, koordynator projektu „Sieć Młodzieżowych Rad w Tunezji”: Młodzieżowe rady to grupy aktywnych młodych ludzi, działających obecnie w 8 miejscowościach,  którzy współpracują z lokalnymi instytucjami i organizacjami, żeby wprowadzić pozytywne zmiany w swoim otoczeniu. Ambicją projektu, jest zarażenie tym sposobem działania młodych ludzi w innych miejscowościach Tunezji i współpraca sieciowa. Demokratyczne przemiany w Tunezji, zapoczątkowane jaśminową rewolucją, wymagają nie tylko działań odgórnych, ale przede wszystkim pracy ze społecznością lokalną i zachęcanie do zaangażowania w sprawy swojej miejscowości.

Podziel się:


na górę