Festiwalowa niedziela w Miechowie

W niedzielę na ulicach miasta było kolorowo. Mieszkańcy mogli podziwiać barwne stroje zespołów, które przyjechały do Miechowa w ramach Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Wydarzenie rozpoczęła msza św. w miechowskiej bazylice.
Przed kościołem każdą z grup, z flagą danego państwa, witali miechowscy wolontariusze - Paulina Głownia, Katarzyna Wiśniewska, Emilia Dudek, Julia Motyka, Ewa Kołodziejczyk, Olga Jackowska i Piotr Ziętek.
W bazylice zabrzmiały pieśni w sześciu językach, a wśród nich „Barka” w wykonaniu zespołu z Kostaryki. Ks. Robert Woszczycki powitał zespoły ze Słowacji, Kostaryki, Tajwanu, Węgier, Macedonii i Polski w ich ojczystych językach. Poza zespołami uczestniczącymi w festiwalu – podczas mszy św. - zaśpiewał także chór Hura! z Myślenic.
Następnie, w barwnej paradzie, zespoły przeszły do domu kultury, gdzie wystąpiły zespoły: Folklorna Skupina „Zobor” ze Słowacji, Open Space Dance Truope i Ming Mai Dance Company z Tajwanu, Compañía Folclórica Tierra y Cosecha z Kostaryki, Rákospalotai Szilas Néptánce Gyüttes z Węgier, Zespół Pieśni i Tańca Bojmija z Macedonii oraz „Miechów”, „Ziemia Suska” i „Miechowiacy” z Polski.
Licznie zgromadzona publiczność mogła zobaczyć niezwykłe taneczne widowiska. Gorącymi brawami nagradzano każdy zespół. Występ grupy „Miechowiacy” - zarówno w kościele jak i na scenie – potwierdził tylko, że decyzja o reaktywacji zespołu była „strzałem w dziesiątkę”.
Na finał festiwalu wystąpił zespół „PraSłowianki”, któremu publiczność na stojąco odśpiewała „Sto lat”. W festiwalu uczestniczyli przedstawiciele Parlamentu – posłowie Agnieszka Ścigaj i Bogusław Sonik, Sejmiku Województwa Małopolskiego – Adam Domagała i Mirosław Dróżdż, a także władz lokalnych – burmistrz Dariusz Marczewski, przewodniczący Rady Miejskiej Zenon Czekaj oraz radni.
W domu kultury oraz przed budynkiem dostępne były stoiska z miodami, serami, przyprawami, rękodziełem, obrazami, książkami i gastronomią.
Festiwal jest finansowany przez samorząd Województwa Małopolskiego oraz Miasto i Gminę Myślenice. Organizowany jest przez Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, Myślenickie Towarzystwo Kultury oraz blisko 50 wolontariuszy z całej Polski. Od trzech lat partnerem jest Gmina i Miasto Miechów.
W Miechowie prace przy organizacji festiwalu koordynował zespół promocji/Informacji Turystycznej, a nagłośnienie i dekorację zapewnili pracownicy Domu Kultury. Zespołom i publiczności dziękujemy za wspaniałą atmosferę. To był naprawdę piękny dzień!
Za pomysł organizacji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem dziękujemy Piotrowi Szewczykowi, dyrektorowi Festiwalu, za bezpośrednią koordynację wydarzeń w Miechowie – p. Karolinie Druzgała–Pawlak, a za współpracę w dniu festiwalu – pilotom i wolontariuszom, którzy przyjechali z grupami z Myślenic.
A za pomoc w przygotowaniu festiwalu w Miechowie dziękujemy: policji, Straży Miejskiej, OSP z Falniowa i Bukowskiej Woli, Zespołowi Ratownictwa Medycznego, Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji oraz Restauracjom – Kojot,Vita, Prometeusz, a także wolontariuszom, ks. Robertowi Woszczyckiemu, dyrektorom i pracownikom Muzeum Ziemi Miechowskiej i Biura Wystaw Artystycznych.
/Zespół promocji/Informacji Turystycznej/
W tej kategorii:
-
Upamiętniono 80. rocznicę rozbicia więzienia PUBP. piątek, 25 kwietnia 2025
-
Miejska gra historyczna zakończona! piątek, 25 kwietnia 2025
-
Książki w drodze do mieszkańców! środa, 23 kwietnia 2025
-
Uwaga! Zmiana terminu wydarzenia środa, 23 kwietnia 2025
-
Losowanie składów komisji obwodowych wtorek, 22 kwietnia 2025
-
Badania w Miechowie wtorek, 22 kwietnia 2025
-
80. rocznica rozbicia więzienia w Miechowie piątek, 18 kwietnia 2025
-
Sesja Rady Miejskiej w Miechowie czwartek, 17 kwietnia 2025
-
Miechowskie Dni Książki czwartek, 17 kwietnia 2025