Dzień Otwarty w Gimnazjum Nr 1
Poznać swoją przyszłą szkołę – Dzień Otwarty dla klas szóstych
8 kwietnia Gimnazjum Nr 1 im. Macieja Miechowity w Miechowie organizowało Dzień Otwarty dla przyszłych swoich uczniów. Szóstoklasiści ze wszystkich szkół podstawowych w tym dniu podziwiali występy teatralne, taneczne i wokalne gimnazjalistów, oglądali doświadczenia chemiczne i fizyczne oraz poznawali szkołę, zwiedzając sale lekcyjne.
Pani dyrektor, Zofia Piechowicz, witając uczniów klas szóstych, zwróciła uwagę na fakt, że wybór klasy gimnazjalnej już warunkuje dalszą drogę kształcenia. Pani Dyrektor podkreśliła, że czas nauki w gimnazjum, po ostatniej reformie edukacji, jest okresem przygotowań nie tylko do zdania egzaminu gimnazjalnego, ale już do matury, jako że w szkole ponadgimnazjalnej nie powtarza się tego, co było w gimnazjum, tylko kontynuuje materiał przedmiotowy. W nowym roku, w Gimnazjum Nr 1 planowane jest utworzenie: klas z rozszerzonym językiem angielskim i niemieckim, klasy sportowej (piłka siatkowa, piłka nożna), klasy integracyjnej, klasy z dodatkowymi zajęciami z przedmiotów ścisłych. Dla zainteresowanych uczniów wszystkich klas będą ponadto prowadzone ciekawe zajęcia pozalekcyjne.
Pani Dorota Małodobry, nauczycielka prowadząca uroczystość, przypomniała postać Macieja Miechowity, patrona Gimnazjum Nr 1, wybitnego człowieka renesansu. Taki patron zobowiązuje, wobec czego uczniowie podczas Dnia Otwartego ukazali swoje różnorodne umiejętności i talenty. Uczniowie należący do teatrzyku „Yrbodołam” zaprezentowali się w autorskim przedstawieniu „Prawdziwy mężczyzna”. To współczesna wersja bajki o Kopciuszku, w której Kopciuszek zamiast pantofelka gubi… telefon komórkowy, zmiana image’u odbywa się dzięki nowemu antyperspirantowi, a sposobem na odnalezienie „Tej Jedynej” jest wiadomość umieszczona na profilu facebookowym. Humor słowny i sytuacyjny sprawił, że publiczność mogła zobaczyć wachlarz możliwości aktorskich uczniów Gimnazjum Nr 1.
Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje, ale podczas Dnia Otwartego muzyka … podsycała emocje. Tak było podczas „czarowania tańcem”. Wiola Maciaszek, przewodnicząca szkoły i Artur Włodarczyk (absolwent Gimnazjum Nr 1, a obecnie uczeń klasy I c LO) zaprezentowali się m.in. w passo doble, sambie i rumbie. Jak można tańczyć na głowie, na brzuchu, jak wąż… zademonstrował Rafał Wiśniewski. Gimnazjaliści dali pokaz także swoich talentów wokalnych. Dla szóstoklasistów zaśpiewały: Dominika Walka, Kasandra Dziuba i Katarzyna Wysocka.
Aby pokazać pełną gamę możliwości gimnazjalistów, na czas zwiedzania szkoły, został otwarty mini- salon fryzjerski. Magdalena Czekaj w krótkim czasie z pomocą grzebienia, lokówki, lakieru i wsuwek wyczarowała piękne fryzury dla kilku dziewcząt.
Dla zaproszonych gości atrakcją był także pokaz doświadczeń chemicznych wykonanych przez uczniów klasy II e (Mateusza Domagałę, Izabelę Grądek, Weronikę Grzywnowicz, Darię Idzik, Karola Kluzę, Pawła Longę, Ewę Łach, Aleksandrę Łyczko, Marcelinę Makulską, Marcina Manterysa, Michała Sobczyka, Katarzynę Soczówkę, Macieja Sokołowskiego, Natalię Stano, Jagodę Stawiarską, Karola Szarka, Maksymiliana Tambora, Szymona Tazbira, Ewę Żychowicz), przygotowanych pod kierunkiem pani Marii Włosek. Gimnazjaliści zademonstrowali, że chemia to nie tylko sucha teoria, ale też efektowne doświadczenia. Uczniowie pokazali, jak sprawić, by magnez „zniknął” bez śladu, zapalili także efektowny znicz olimpijski, stworzyli chemicznego kameleona i pastę do zębów dla smoka, a potem… „para buch, koła w ruch” i – lokomotywa ruszyła. Oczywiście, lokomotywa stworzona przez młodych chemików. Największą atrakcję wzbudził wystrzałowy eksperyment – wybuch wulkanu. Szóstoklasiści nie tylko oglądali doświadczenia, dowiadywali się także, jakie reakcje chemiczne musiały zajść, aby powstał odpowiedni efekt.
Gimnazjaliści ukazali także, że zjawiska fizyczne nie są tylko teoretyczne. Uczennice klasy III b (Maria Krzykawska, Magdalena Motyka i Dominika Włodarczyk) pod kierunkiem pani Joanny Dróżdż przeniosły szóstoklasistów w świat fizycznych czarów. Okazało się, że klejem może być … woda (jeśli odpowiednio się namoczy kredę, możemy ją przykleić do ściany), a za pomocą ściereczki i rurki PCV da się magicznie poruszać przedmioty, bez dotykania ich. Fizyka jest także potrzebna w kuchni, aby, np. sprawdzić, czy jajko jest ugotowane, czy też nie (to, które się wolniej kręci jest surowe). Niewątpliwą atrakcją był fakt, że szóstoklasiści, po pokazie, mieli możliwość sami wykonać takie same doświadczenia fizyczne.
Po tych licznych atrakcjach uczniowie klas szóstych oglądali szkołę, zwiedzali sale lekcyjne, halę gimnastyczną, dowiedzieli się, m.in. gdzie znajduje się sekretariat, gabinet dyrektora szkoły oraz biblioteka szkolna, gabinet pedagoga, psychologa, stomatologiczny. Wszyscy zaangażowani w przygotowanie Dnia Otwartego mają nadzieję, że szóstoklasiści od września uczęszczać będą do naszego gimnazjum. Nad całością przedsięwzięcia czuwał zespół ds. promocji szkoły: Dorota Gajos, Anna Stępień, Joanna Dróżdż, Ewelina Faracik, Aneta Kańska- Łach, Dorota Małodobry.
W tej kategorii:
-
Przetarg na wynajem lokalu w budynku dworca autobusowego piątek, 10 stycznia 2025
-
Miechowskie zabudowania poklasztorne odzyskają dawny wygląd czwartek, 9 stycznia 2025
-
Opłata za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2025 roku środa, 8 stycznia 2025
-
Zdobądź nowe kwalifikacje! wtorek, 7 stycznia 2025
-
Harmonogramy odbioru odpadów komunalnych w miesiącu styczniu 2025 r. wtorek, 7 stycznia 2025
-
Zapobieganie skutkom powodzi piątek, 3 stycznia 2025
-
Noworoczne kolędowanie w Domu Kultury! czwartek, 2 stycznia 2025
-
Zmarł Tomasz Belica były Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej wtorek, 31 grudnia 2024
-
Budżet gminy Miechów na 2025 rok przyjęty poniedziałek, 30 grudnia 2024