09 Poniedziałek, 9 września 2024 Klara, Roman, Romuald
Pogoda

Dzieje się! Tak minął maj w SP Nr 2 w Miechowie

środa, 5 czerwca 2013
Kliknięcie otwiera galerię

MAJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2

 OBCHODY 222. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI

3 MAJA

W czasie uroczystego apelu z okazji kolejnej rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczniowie klasy 5a, przygotowani przez panią Ewę Walotek, zaprezentowali program słowno muzyczny. Dotyczył on ważnego wydarzenia historycznego z dnia 3 maja 1791 roku, kiedy to Sejm Wielki uchwalił pierwszą w Polsce konstytucję.

3 maja 2013 r. reprezentacja Samorządu Uczniowskiego, a także harcerze naszej szkole wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie. Tradycyjnie po Mszy delegacje władz parlamentarnych i samorządowych, partii politycznych, kombatantów,  przedstawicieli zakładów pracy, szkół i przedszkoli, organizacji pozarządowych oraz harcerzy w asyście pocztów sztandarowych złożyły kwiaty przed Pomnikiem z Orłem w Rynku. Dalsze uroczystości odbywały się w budynku miechowskiego starostwa.

PODSUMOWANIE XI KONKURSU O ZMIENI MIECHOWSKIEJ

10. maja odbyło się w auli naszej szkoły uroczyste wręczenie nagród laureatom XI edycji Konkursu Wiedzy o Ziemi Miechowskiej. W zmaganiach konkursowych, które przebiegały w kwietniu, uczestniczyli trzecioklasiści reprezentujący szkoły podstawowe z terenu Gminy i Miasta Miechów. W tym samym czasie odbył się też wewnątrzszkolny konkurs literacki dla uczniów klas III-VI zatytułowany "Miechów w twórczości dzieci".

Wręczenia nagród dokonała dyrektor szkoły pani Aleksandra Dróżdż, vice-burmistrz pan Andrzej Banaśkiewicz, Dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji w Miechowie pan Jerzy Pułka oraz vice-dyrektor naszej szkoły pan Mirosław Czekaj. Program artystyczny zaprezentowali uczniowie klas 1b oraz 2a, z kolei uczniowie klas 3a, 5b i 6b wyrecytowali utwory o Miechowie własnego autorstwa.

 

Tytuł Mistrza Wiedzy o Ziemi Miechowskiej otrzymali: Natalia Idzik, Dominik Gądek, Paulina Bochenek, Aneta Nowak, Sylwia Nawrot. Z kolei wyróżnienia przyznano: Antoniemu Siółce, Julii Sucheckiej, Julii Krysie oraz Kamili Grzywnowicz.

Uroczystość podsumowania Konkursu Wiedzy o Ziemi Miechowskiej została przygotowana przez panie: Małgorzatę Kielian, Elżbietę Hausner oraz Lidię Żelazny. Patronat nad konkursem objął Urząd Gminy i Miasta w Miechowie, który był też jednym z fundatorów nagród.

  • HARCERZU W GÓRY” -  FESTIWAL PIOSENKI HARCERSKIEJ

 Corocznie w maju drużyna harcerska im. Jana Bytnara „Bratki” bierze udział w Festiwalach Piosenki Harcerskiej. W tym roku impreza ta odbyła się 14. maja o godzinie 10:00 w Miechowskim Domu Kultury, a organizatorem była Komenda Hufca ZHP w Miechowie.

Każda drużyna przygotowała i prezentowała dwa utwory; jeden o tematyce harcerskiej, a drugi o turystycznej lub dowolnej. Harcerze z naszej szkoły zaśpiewali „Harcerzu w góry” oraz „Pięknie żyć” i dzięki „męskim” walorom głosowym i trafnej interpretacji utworów zajęli II miejsce.

Wręczenie nagród poprzedziło ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Powstanie Styczniowe i Bitwa Miechowska”, który odbył się w lutym. Drużyna „Bratki” została mile zaskoczona wynikami.  Dominik Maciąg otrzymał I miejsce, z kolei Mikołaj Szafirski - II. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych i plastycznych.

  • W URZĘDZIE MIASTA I GMINY MIECHÓW

6. maja uczniowie klas 0A i 0B wzięli udział w Dniu Otwartym Urzędu dla Maluchów. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda praca burmistrza pana Dariusza Marczewskiego, jego zastępcy pana Andrzeja Banaśkiewicza, a także poszczególnych wydziałów i referatów. Mali goście mogli też porozmawiać z burmistrzem i innymi pracownikami urzędu. Wszystkie „Maluchy” z naszych zerówek otrzymały na pamiątkę wizyty upominki i powróciły do szkoły z uśmiechem na twarzy.

  • Z WIZYTĄ W SZKOLE MUZYCZNEJ

Muzyka od tysięcy lat kształci świadomość, inteligencję i towarzyszy nam przez całe życie. Niejednokrotnie niezauważalnie wprowadza w nastrój melancholii, pozwala zapomnieć przykre przeżycia, kłopoty, które dostarcza nam codzienne życie.

Aby „poczuć ten smak”, 9. maja dzieci z zerówek uczestniczyły w koncercie, który odbył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Michała Kleofasa Ogińskiego w Miechowie. Spotkanie przygotowane zostało przez uczniów tej placówki oraz ich nauczycieli, aby zachęcić młodsze pokolenie do wejścia w progi szkoły. Koncert bardzo się podobał; może wśród naszych „zerówkowiczów” ujawnią się młodzi, utalentowani artyści, którzy rozwiną swe skrzydła w kierunku muzyki? Trzymamy mocno kciuki.

  • SPOTKANIE  W RAMACH AKCJI „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

Rok 2013 ogłoszony został rokiem Juliana Tuwima, dlatego przedszkolaki z oddziałów zerowych w naszej szkolnej bibliotece poznawały twórczość tego wielkiego poety. Podczas spotkań zorganizowanych przez nauczycielki biblioteki panią Teresę Strączyńską i Annę Więcławek, dzieci wysłuchały czytanych przez panią dyrektor, pana dyrektora oraz panie bibliotekarki znanych i mniej znanych utworów Juliana Tuwima. Dodatkowo uczniowie klas 4b i 6a  przygotowali dla przedszkolaków inscenizacje w wersji angielskiej do wierszy Juliana Tuwima i Marii Konopnickiej. Maluchom bardzo podobały się scenki o „Murzynku Bambo” i „Stefku Burczymucha”, tak więc głośno oklaskiwały występ swoich starszych kolegów. Aby dokładniej poznać ulubione utwory, uczniowie kolorowali postacie z wierszy, wycinali je, a także wysłuchiwali nagrań tematycznie związanych z twórczością poety.

  •  „POLA NADZEI”

 W niedzielę 19. maja uczniowie klas 2a i 4b uczestniczyli w akcji „Pola Nadziei”, która odbyła się w Miechowie już po raz dziewiąty. Akcja ta daje wsparcie finansowe dla miejscowego hospicjum, ponieważ fundusze uzyskane podczas niej pozwalają m.in. na zakup wyposażenia budynku.

Po uroczystej Mszy Świętej, przy dźwiękach orkiestr dętych uczestnicy "Pól Nadziei" przeszli przez Miechów i dotarli do Parku Miejskiego. Miechowianie i goście wspierali akcję uczestnicząc m.in. w aukcji i loterii, a dzieci z miechowskich szkół prezentowały programy artystyczne. Dziewczynki z naszej szkoły, z klasy 2a: Laura i Ola Skrzyniarz, Agnieszka Rogalska oraz Madzia Gaździcka zaśpiewały: „A ja rosnę”, „Śmieszny portret” i „Mała Ojczyzna”. W repertuarze zespołu chłopców z klasy 4b w składzie: Mikołaj Szafirski, Dominki Maciąg, Jakub Basa, Mikołaj Skrzyniarz, Jakub Stawiarski oraz Piotr Szlachowski znalazły się piosenki: „Pięknie żyć” i „Harcerzu w góry”.

Symbolem tej pięknej akcji, która ma szerzyć ideę hospicyjną jest żonkil. Aby podkreślić współudział w tym szlachetnym przedsięwzięciu, dzieci z naszej szkoły ubrały na siebie lub wzięły ze sobą „coś żółtego”.

Niech słowa wyśpiewane przez chłopców Pięknie żyć - znaczy kochać świat, pięknie żyć - tak jak żyje ptak, uwrażliwią nasze serca na potrzeby innych.

 DZIEŃ MATKI I OJCA

Matka jest osobą, która odgrywa ważną rolę w życiu każdego człowieka. Od chwili narodzin jest dla swojego dziecka pierwszą nauczycielką, autorytetem, osobą, która troszczy się, cierpi i kocha bezgranicznie. Aby wyrazić wdzięczność swoim matkom, uczniowie z klas 3a i 3b z wychowawczyniami panią Mariolą Naziemiec i Alicją Pasternak zorganizowali w szkole Dzień Matki. Także i uczniowie zerówek pod czujnym okiem pań Anny Horyń i Moniki Kruszec nie zapomnieli o swoich rodzicach.

Przygotowania w klasach trzecich do tego ważnego święta rozpoczęły się już dwa tygodnie wcześniej. Najpierw dzieci wykonały zaproszenia, które wręczyły mamom, później dekorowały sale lekcyjne i aulę szkoły. Na tablicach, w klasach wyeksponowane zostały własnoręcznie zrobione portrety mam, a na ścianach, pod sufitami oraz na podłogach umieszczono czerwone serca symbolizujące miłość i uznanie za to, że zawsze z nami są i opiekują się nami. Dodatkowo uczniowie przygotowali kolorowe laurki z życzeniami płynącymi prosto z dziecięcych serc.

23. maja, o godzinie 16:00 w auli naszej szkoły, odbył się uroczysty apel, który prowadziła pani Mariola Naziemiec. Zgromadzeni goście: mamy trzecioklasistów, pani dyrektor szkoły Aleksandra Dróżdż oraz pan vice-dyrektor Mirosław Czekaj obejrzeli program artystyczny. Słowami wierszy i piosenek dzieci dziękowały za trud wychowania i codzienną troskę. Pokaz tańca, laurki z życzeniami oraz symboliczne bukieciki polnych kwiatów spowodowały, że w oczach mam pojawiły się łzy wzruszenia.

Po części artystycznej obecni goście zaproszeni zostali do sal lekcyjnych, w których czekała na nich niespodzianka kulinarna i artystyczna. Dzieci serwowały tort, kawę i herbatę, a później odsłoniły portrety swoich mam i ogłosiły konkurs na „samorozpoznanie”. Zabawa ta dostarczyła kolejnej dawki emocji – buziakom i czułościom nie było końca.

 27. maja odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Mamy i Taty, w której wzięli udział rodzice uczniów klas zerowych. Licznie zgromadzonych gości powitał vice-dyrektor szkoły Mirosław Czekaj. Dzieci wyrecytowały wiersze i zaśpiewały piosenki tematycznie związane z tym świętem, a po części artystycznej wręczyły rodzicom prezenty, które same wykonały. Mamusie otrzymały laurki a tatusiowie krawaty.

  • BAJKOWE MELODIE Z OKAZJI DNIA DZIECKA

 27. maja dzieci z klas 1a, 1b oraz 2a, 2b i 2c uczestniczyły w koncercie z okazji Dnia Dziecka, który zorganizowany został przez Urząd Gminy i Miasta . w Miechowie.  Dzieci miały okazję współuczestniczyć w wydarzeniu muzycznym z klasyczną orkiestrą filharmoniczną, które odbyło się w Miechowskim Domu Kultury. Orkiestra zaprezentowała symfoniczne wykonania najbardziej znanych bajek dla dzieci. Widowisko pt. „Bajkowe Melodie” wprowadziło młodych słuchaczy w świat bajki, baśni, a także muzyki. Było to dla wielu nowe doświadczenie; nowe przeżycie kulturalne połączone z zabawą bajkową piosenką.

  • ZIELONA SZKOŁA W JASTRZĘBIEJ GÓRZE

21. maja 43-osobowa grupa dzieci z klas IV-VI pojechała na „zieloną szkołę” do Jastrzębiej Góry, miejscowości położonej na malowniczym klifie Morza Bałtyckiego. Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: Grażyna Cerek, Wioletta Zielonka, Lucyna Piec oraz Ewa Walotek. Relacje z pobytu nad Bałtykiem oraz wspomnienia uwiecznione na barwnych fotografiach umieszczone zostaną w podsumowaniu kolejnego miesiąca - czerwca.

Podsumowania dokonała: Agnieszka Gajos

Maj w SP Nr 2 w Miechowie





Podziel się:


na górę