08 Niedziela, 8 września 2024 Iza, Cyprian, Dominik
Pogoda

Działo się! Szkoła Podstawowa Nr 2 w Miechowie

piątek, 5 lipca 2013
Kliknięcie otwiera galerię

DZIEŃ DZIECKA 
6. czerwca 2013 odbył się w naszej szkole Dzień Dziecka dla klas 0-III. Z tej okazji przygotowano dla uczniów wiele ciekawych atrakcji i niespodzianek. Organizatorkami imprezy były panie: Alicja Pasternak, Elżbieta Hausner i Lidia Żelazna. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Aleksandra Dróżdż, która powitała gości i złożyła wszystkim dzieciom z serca płynące życzenia. Następnie zaproszeni funkcjonariusze Komendy Powiatowej  Policji w Miechowie wygłosili prelekcję na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego, które ma niebagatelne znaczenie w związku ze zbliżającymi się wakacjami. Aspirant Marcin Jamroży uzmysłowił uczniom, jak ważna jest bezpieczna jazda na rowerach, rolkach, hulajnogach i deskorolkach. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania i wykazały się przy tym niemałą wiedzą. Poprawnie opisały prawidłowo wyposażony rower oraz wiedziały, jak wielkie znaczenie ma zakładanie kasków i ochraniaczy podczas jazy na rowerach i skuterach. Potem aspirant Ewa Kądziołka podkreślała, że nawet w czasie wakacji dzieci poruszające się w ruchu drogowym powinny nosić elementy odblaskowe. Nawiązała też to problemu cyberprzemocy, wynikającego z przesadnego korzystania z Internetu i telefonii komórkowej, który dokładnie został omówiony w marcu podczas Szkolnego Dnia Przeciw Przemocy. Wielką niespodzianką dla dzieci było pojawienie się w murach szkoły policyjnego psa. Przewodnik opowiedział zebranym o wykorzystaniu umiejętności podopiecznego w akcjach policyjnych. Każde dziecko mogło też siedzieć za kierownicą motocyklu policyjnego. Była to dla wszystkich dzieci ogromna frajda. Na zakończenie spotkania z policją zastępca komendanta, podinspektor Wojciech Domagała, złożył na ręce pani Dyrektor upominek w postaci odblaskowych kamizelek. Dzieci z kolei podziękowały funkcjonariuszom za ich obecność, wręczając im bukiet kwiatów i kolorowy dyplom. Po krótkiej przerwie, w czasie której można było zjeść pyszne kiełbaski z grilla przygotowane przez przedstawicieli Komitetu Rodzicielskiego Szkoły, odbyły się zabawy z Klaunem Popkiem. Przy akompaniamencie muzyki przeprowadził on różne ciekawe tańce, konkursy i wyścigi na czas. Uczniowie rywalizowali, pokonując tory przeszkód, uczestnicząc w slalomach, czy układając drużynowo puzzle.

DZIEŃ ZUCHA
6. czerwca dwie gromady zuchowe działające w naszej szkole, a więc 49. Gromada Zuchowa „Słoneczne Bractwo”, której opiekunką jest pani Elżbieta Hausner oraz 88. Gromada Zuchowa „Wesołe Jagódki”, którą prowadzi pani Małgorzata Kielian, uczestniczyły w Dniu Zucha organizowanym corocznie przez Komendę Hufca ZHP. Spotkanie, które odbyło się w Miechowskim Domu Kultury, przebiegło w miłej atmosferze. Zuchy świetnie się bawiły, prezentowały pląsy i piosenki, a na zakończenie imprezy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.

ZIELONE SZKOŁY 
- NAD MORZEM
Od 20. do 29. maja uczniowie klas IV-VI przebywali na turnusie „Zielonej Szkoły” nad Morzem Bałtyckim w Jastrzębiej Górze. Tam uczyli się współżycia w grupie, wzajemnego szacunku i tolerancji. „Zielona Szkoła" stanowi bowiem doskonałą okazję do nauki tego, na co nie mamy czasu ani warunków w szkole. Dzięki innemu systemowi pracy, można dostarczyć dzieciom zasób bodźców wychowawczych, wdrażać ich do umiejętności pracy grupowej, wpływać na kształtowanie cech charakteru takich jak: życzliwość, koleżeńskość, wytrwałość, zaradność. Opiekę na młodzieżą sprawowały panie: Grażyna Cerek, Lucyna Piec, Wioletta Zielonka oraz Ewa Walotek. Głównym celem programu było zapewnienie dzieciom wypoczynku w klimacie nadmorskim korzystnym dla zdrowia, w miejscu ekologicznie czystym, w bezpośrednim zasięgu jodu i soli. Istotnym elementem były również działania edukacyjne z poszczególnych przedmiotów. Dzieci poznały elementy krajobrazu nadmorskiego (plaża, klify), cechy klimatu, roślinność nadmorską i ptactwo wodne. Sprzyjały temu codzienne spacery i wycieczki, np. na Przylądek Rozewie, na Półwysep Helski, do Gdyni, Gdańska i Sopotu. Uczniowie mieli okazję zwiedzić latarnię morską i podziwiać z niej widoki, a w fokarium na Półwyspie Helskim oraz w Akwarium Gdyńskim oglądać żywe okazy fok, niezwykłe gatunki ryb, płazów, gadów pochodzących z rożnych stron świata. Kolejną atrakcją był rejs statkiem do Sopotu i spacer po molo. W czasie pobytu nad morzem były również organizowane zajęcia sportowe i rozrywkowe takie jak: basen, siatkówka, bilard, badminton, dyskoteki oraz ogniska. 
- W GÓRACH
Od 20. do 27. czerwca dzieci z klas I-III pod opieką pań Elżbiety Łojan i Joanny Filipek wypoczywały na „Zielonej Szkole” w Sidzinie, miejscowości położonej w okolicach Jordanowa. Tygodniowy pobyt obfitował w różnego rodzaju atrakcje, które wzbogaciły wszystkich uczestników w nowe doświadczenia. Dzieci poznały i podziwiały piękno Beskidu Wysokiego, a także Podhala oraz miło i wesoło spędziły czas w gronie kolegów i koleżanek. Jedną z atrakcji była wycieczka do Zakopanego, gdzie zwiedzający mieli możliwość wjechać na Gubałówkę, a następnie zjechać z niej wyciągiem krzesełkowym. Uczniowie zobaczyli też Wielką Krokiew, a także spędzili słoneczne popołudnie w Parku Wodnym i Linowym. Dużo wrażeń dostarczył skansen w Sidzinie, w którym dzieci zobaczyły stare narzędzia, przedmioty i wyposażenie dawnych domów, a także uczestniczyły we wspólnym pieczeniu placków z mąki razowej.W czasie pobytu nie zabrakło też długich pieszych wycieczek do Staszek, do Kamyckiego, na Halę Krupową. Po takich wyprawach każdy odczuwał lekki ból w nogach, ale nie miał z kolei problemu z zaśnięciem. Wieczorami dla najbardziej wytrwałych organizowane były ogniska, dyskoteki, konkursy tańca i pokazy talentów. Wspólne spędzony czas nad morzem i w górach, a więc wycieczki i zajęcia dydaktyczno-wychowawczo-sportowe, były doskonałą okazją do integracji całego zespołu wypoczywających. Poprzez łączenie nauki z zabawą uczniowie szybko przyswoili wiedzę i wrócili do Miechowa zadowoleni i pełni wrażeń. 

WYRÓŻNIENIA DLA NAJLEPSZYCH
5. czerwca, w Urzędzie Gminy i Miasta w Miechowie, trzy uczennice naszej szkoły otrzymały nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce oraz reprezentowanie szkoły w różnych konkursach i zawodach. Były to Julia Skrobisz z klasy 6a, Weronika Iskra z 6b i Malwina Basa z 6c. Uczennice za swoje osiągnięcia otrzymały z rąk Burmistrza Miechowa Dariusza Marczewskiego oraz dyrektora Samorządowego Zespołu Edukacji Jerzego Pułki nagrody oraz dyplomy. Usłyszały też słowa uznania za trud włożony w naukę oraz życzenia dalszych sukcesów w kolejnych etapach edukacji szkolnej, a także pomyślności w życiu osobistym. 

PIKNIK EUROPEJSKI
13. czerwca klasa 2a wzięła udział w Pikniku Europejskim zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zagorzycach. Celem imprezy było nie tylko krzewienie idei jednoczącej się Europy, ale przede wszystkim zapewnienie dzieciom udanej zabawy. Dzieci z naszej szkoły zaprezentowały program artystyczny dotyczący naszego rodzimego miasta zatytułowany „Moja Mała Ojczyzna”. Oprócz recytowanych wierszy o Miechowie zaśpiewały kilka piosenek. Miały też okazję obejrzeć występy kolegów i koleżanek z innych szkół i uczestniczyć w różnych ciekawych konkurencjach sportowych. Każde dziecko brało udział w loterii, otrzymując słodki upominek i drobny gadżet. Na zakończenie pikniku uczniowie dostali pamiątkowy dyplom i statuetkę.

CHRZEŚCIJAŃSKI PIKNIK RODZINNY
22. czerwca zespół wokalny chłopców z klasy 4b oraz dziewczynki z 2a i 5b zaprezentowali swoje talenty na Pikniku Rodzinnym zorganizowanym w ogrodach parafialnych. Mimo faktu, że zaczęło padać, widzowie dopisali i występ dzieci nagrodzony zostały gromkimi brawami. Po części artystycznej młodzi wokaliści skorzystali z atrakcji rozrywkowych oferowanych w czasie pikniku, tj. dmuchanego zamku, paintballu oraz rozgrywek szachowych.

POWRÓT DO HISTORII
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w drugiej edycji konkursu "Miejsca pamięci narodowej w powiecie miechowskim”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Everest pod patronatem Starostwa Powiatowego w Miechowie. Celem konkursu było szerzenie wiedzy na temat miejsc pamięci narodowej w naszym regionie, poznanie lub przypomnienie ich historii, a także uporządkowanie tych miejsc. Uczniowie z naszej szkoły wykonywali prace plastyczne, dołączając informacje historyczne i zdjęcia dokumentujące czynności porządkowe. Malwina Basa z klasy 6c zajęła I miejsce, Wiktor Midro z 6a – II miejsce, a Piotr Szlachowski z klasy 4b, reprezentant 97 DH „Bratki”, otrzymał wyróżnienie. Następnie zwycięzcy w poszczególnych kategoriach uczestniczyli w "Historycznej Grze Miejskiej" polegającej na znalezieniu miejsc dziedzictwa historycznego w samym mieście. W tej grze nasze dwie drużyny zajęły I i II miejsce.

DNI MIECHOWA
Tradycyjnie 15. czerwca reprezentacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły dołączyła do parady przebierańców i wyruszyła spod Urzędu Gminy i Miasta w Miechowie na Stadion Sportowy klubu MKS Pogoń. W tym roku paradę poprowadziły dwie Orkiestry Dęte: „Sygnał” z Miechowa oraz „Hejnał” ze Sławic. Na Stadionie, po powitalnych przemowach, oficjalnym otwarciu i przekazaniu młodzieży kluczy do bram miasta, rozpoczęły się występy artystyczne. Dzieci z zerówek zatańczyły „”Polkę” i „Krakowiaka”, dziewczynki z klasy 2a zaśpiewały piosenkę „Wiosenny walczyk”, z kolei chłopcy z klasy 4b „Harcerzu w góry”. 

WYCIECZKI
a) DO JĘDRZEJOWA
19. czerwca klasy czwarte z naszej szkoły pojechały na wycieczkę do Jędrzejowa, aby zwiedzić Państwowe Muzeum im. Przypkowskich z drugim co do wielkości na świecie zbiorem zegarów i przyrządów astronomicznych. Podstawy tej kolekcji stworzył Feliks Przypkowski, miłośnik astronomii i gnomoniki, praktykujący przez pięćdziesiąt lat jako lekarz w Jędrzejowie. Dzieci obejrzały zgromadzone zegary słoneczne konstruowane od XV wieku oraz rozmaite przyrządy służące do pomiaru czasu - klepsydry, zegary ogniowe i mechaniczne, a także przyrządy astronomiczne. Zobaczyły też bogaty księgozbiór poświęcony gnomonice (nauce o zegarach słonecznych), uznawany za jeden z najcenniejszych zbiorów tego typu na świecie. Po wyjściu z muzeum uczestnicy wycieczki spacerując podziwiali piękny, ukwiecony rynek miasta, zabytkowy kamienny kościół.Kolejnym punktem programu było zwiedzanie zespołu Klasztoru Cystersów, ufundowanego w 1140 roku. Dzieci zapoznały się z historią tego miejsca, a także z życiorysem najsłynniejszego jędrzejowskiego cystersa, jakim był nasz wspaniały kronikarz Wincenty Kadłubek.
b) DO „ZOO”
19. marca dzieci z klas 0a i Ob pojechały ze swoimi paniami na wycieczkę do Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego, położonego w jednym z najbardziej urokliwych miejsc Krakowa - w centrum Lasku Wolskiego. Była to dla maluchów wspaniała edukacja przyrodnicza, która na długo zapadła w pamięci. Spacerując wyznaczonymi trasami, dzieci poznawały i oglądały wiele gatunków zwierząt i ich środowiska życia. Najbardziej podobały się dzieciom żwawe, zwinnie skaczące małpki, ale też z ciekawością podziwiały słonie i żyrafy, które mozolnie przemieszczały się po swoim terenie. Dodatkową atrakcją było „Mini Zoo”, gdzie można było samemu nakarmić zwierzątka. 

DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO
24 czerwca na obiektach sportowych naszej szkoły odbył się Dzień Sportu dla klas IV-VI. Wszystkie zaplanowane konkurencje sportowe zostały zrealizowane. Każdy uczeń mógł się wykazać swoimi sprawnościami oraz sprawdzić i ocenić swoje możliwości na tle rówieśników. Współpraca i współdziałanie w klasach w czasie rywalizacji sportowych przebiegały bardzo dobrze. Podczas gdy jedni brali udział w zabawach, inni im dopingowali. Wychowawcy klas śledzili zmagania swoich wychowanków, mocno trzymali za nich kciuki oraz skrupulatnie notowali i podliczali zdobyte przez nich punkty. Przegotowany przez nauczycieli wychowania fizycznego program zabaw i rozgrywek na Dzień Sportu podobał się wszystkim. Był on także okazją do integracji zespołów klasowych i wyłonienia najlepszych sportowców.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 
28. czerwca o godzinie 9:00 odbyło się zakończenie roku szkolnego dla klas 0-V. Po podsumowaniu mijającego roku szkolnego przez panią dyrektor mgr Aleksandrę Dróżdż wręczone zostały najlepszym uczniom naszej szkoły świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody i dyplomy z szczególne osiągnięcia.O godzinie 10:30 odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klas szóstych. Pani Dyrektor wspominała osiągnięcia, sukcesy i dokonania szóstoklasistów, a było ich wiele zarówno w nauce, sporcie jak i w działalności społecznej. Wyróżnieni i zasłużeni uczniowie otrzymali świadectwa z paskiem, dyplomy i nagrody. Absolwenci szkoły, przygotowani pod kierunkiem pani Jadwigi Pasek i vice-dyrektora pana Mirosława Czekaja, przedstawili program artystyczny, ukazujący sceny z życia naszej szkoły. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji pan Jerzy Pułka, Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej pani Helena Kruszec, Vice-przewodniczący Rady Gminy i Miasta pan Mateusz Sobecki oraz Przewodniczący Szkolnej Rady Rodziców pan Wojciech Iskra.Pożegnanie klas szóstych było ważnym dniem nie tylko dla opuszczających mury szkolne, ale także dla ich nauczycieli, którzy ze łzami w oczach żegnali swoich uczniów. 

Podsumowania dokonała: Agnieszka Gajos

Czerwiec w SP 2







Podziel się:


na górę