11 Sobota, 11 stycznia 2025 Honorata, Matylda, Feliks
Pogoda

Działo się! Szkoła Podstawowa Nr 2 w Miechowie

piątek, 5 kwietnia 2013
Kliknięcie otwiera galerię

• SZKOLNY DZIEŃ PRZECIW PRZEMOCY
Co roku w marcu organizowany jest w naszej szkole Szkolny Dzień Przeciw Przemocy połączony z powitaniem wiosny. Nad przygotowaniem i przebiegiem imprezy czuwa pedagog szkolny, Joanna Filipek. W tym roku dzień ten odbył się w piątek 15 marca, a wszystkie działania skupione zostały wokół zagadnienia „cyberprzemocy” i jej skutków.  Cyberprzemoc to poważne działanie polegające na stosowaniu przemocy poprzez prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie i inne. Ze względu na współczesny sposób komunikacji internetowej, zagrożenie to może dotyczyć także uczniów szkół podstawowych. Na to święto zostali zaproszeni: pani Ewa Kądziołka i pan Marcin Jamrozy, przedstawiciele Komedy Powiatowej Policji w Miechowie oraz pan Andrzej Gaździnki, gitarzysta i wokalista.  W części artystycznej „raperzy” z klasy IV b udzielili swoim kolegom i koleżankom ośmiu cennych rad, jak uchronić się przed cyberprzemocą. Następnie głos zabrali przedstawiciele Komedy Powiatowej Policji, którzy wyjaśnili zebranym, na czym polega zjawisko cyberprzemocy i w jaki sposób przestrzegać netykiety, czyli zasad przyzwoitego zachowywania się w Internecie. Uświadomili też uczniom, że cyberprzemoc mimo, że z pozoru wydaje się niegroźna, dla wielu może skończyć się tragedią. Są bowiem osoby o bardzo wrażliwej i delikatnej psychice, dla których takie znęcanie może się skończyć poważnym urazem psychicznym.             

Szczególnie oczekiwanym przez wszystkich punktem programu był występ pana Andrzeja Gaździckiego,  laureata II Blues Festival z zespołem „Bezimienni” w Zamościu, programu TVN - II edycji „Droga do Gwiazd”, wielu programów TVP2 „Szansa na Sukces”. Pan Andrzej był także laureatem Finału Finałów „Szansa na Sukces” w Sali Kongresowej i wspólnie koncertował z zespołami: Ira, Golec uOrkiestra, Raz Dwa Trzy, Brathanki  oraz Kombi. Piosenki, które zaśpiewał: „To co w życiu ważne”, „Nie ma jak u mamy”, „Dni, których jeszcze nie znamy”, „Sunrise, sunset” itd. zawierały bogate treści oraz niosły szczególne przesłanie. Można było zadedykować którąś, z nich w ramach przeprosin   drugiej osobie. Chętnych do powiedzenia słowa „Przepraszam” nie brakowało na auli. Po zakończonym koncercie nie zabrakło też słów uznania i burzy oklasków dla naszego gościa, któremu wszyscy dziękujemy za obecność w naszej szkole.        

Ostatnią część programu Szkolnego Dnia Przeciw Przemocy stanowiła praca w zespołach klasowych pod nadzorem wychowawców. Uczniowie tworzyli reguły bezpiecznego i kulturalnego sposobu korzystania z Internetu i telefonu komórkowego oraz zasady reagowania w sytuacji cyberprzemocy. 

• KONKURSY
A) XI Konkurs Wiedzy o Ziemi Miechowskiej               

Jednym z ważnych zadań edukacyjnych jest kształtowanie poczucia przynależności do danego miejsca na Ziemi, czyli kształtowanie tożsamości lokalnej wśród uczniów. Przybliżenie dzieciom znajomości własnego regionu w oparciu o wartości kulturowe, społeczne oraz ukształtowanie aktywnej postawy współczesnego człowieka, to wytyczne edukacji regionalnej realizowane w naszej szkole. Nie można mówić o wykształceniu ogólnym bez wiedzy o własnym regionie, czyli o naszej „Małej Ojczyźnie”- Miechowie, w której żyjemy. W tym celu, co roku w okresie wiosennym w naszej placówce, organizowane są Konkursy Wiedzy o Ziemi Miechowskiej. Za przygotowanie i przebieg tych imprez odpowiedzialne są panie Elżbieta Hausner i Małgorzata Kielian – autorki programu „Dziedzictwo kulturowe Ziemi Miechowskiej”.  

6 marca odbył się XI Konkurs Wiedzy o Ziemi Miechowskiej, którego adresatami byli  uczniowie klas trzecich z terenu gminy Miechów. Głównym celem konkursu było wzbudzenie zainteresowania własnym środowiskiem – ziemią miechowską i dzięki temu wzmocnienie tożsamości z najbliższą okolicą. W konkursie brało udział 5 szkół podstawowych: z Bukowskiej Woli, Pstroszyc, Pojałowic, Szkoła Podstawowa Nr 1 i Szkoła Podstawowa Nr 2. Uczestnicy rozwiązywali test składający się z pytań zamkniętych i otwartych dotyczących wiadomości z zakresu wiedzy o naszym regionie. Wyniki zostaną ogłoszone w kwietniu, a zwycięzcy z poszczególnych szkół otrzymają nagrody w czasie uroczystego, podsumowującego konkurs apelu. 

B) Konkurs „Flora i Fauna Nadleśnictwa Miechów”
W obecnych czasach, gdy coraz częściej słyszy się o większych i mniejszych katastrofach ekologicznych, a zwłaszcza, gdy dotyczą one najbliższego otoczenia, edukacja ekologiczna nabiera coraz to większego znaczenia. Zaczynamy kształtować postawy najmłodszych, zmieniać przyzwyczajenia dorosłych, czyniąc ich świadomymi użytkownikami środowiska naturalnego.Dzięki corocznej organizacji w naszej szkole konkursów ekologicznych popularyzowana jest wiedza o przyrodzie i realizowane są zadania z zakresu edukacji leśnej oraz ochrony środowiska. Współpracując z Nadleśnictwem Miechów, szkoła organizuje takie konkursy już od ponad dziesięciu lat. Za przebieg tych imprez edukacyjnych odpowiedzialne są panie: Barbara Kowalczyk, Lucyna Piec oraz Teresa Żurek.20 marca o godzinie 10:00 odbył się w naszej szkole konkurs zatytułowany „Flora i Fauna Nadleśnictwa Miechów”. Adresatami konkursu byli uczniowie klas II – III oraz IV-VI. Klasy młodsze pisały test wiedzy oraz wykonały prace plastyczne na temat  „Czym jest dla mnie las”. Uczniowie klas starszych mieli wybór: mogli przystąpić do konkursu wiedzy, plastycznego lub konkursu grafiki komputerowej. Głównym celem wykonania plac plastycznych i komputerowych było uchwycenie zmian zachodzących w przyrodzie na tle różnych zjawisk środowiskowych, a także budzenie zainteresowań osobliwościami naszego regionu. Komisja powołana przez organizatorów konkursu dokona oceny dostarczonych prac pod względem ich wartości artystycznej i zgodności z regulaminem.Do testu wiedzy przystąpiło aż 15 szkół z powiatu miechowskiego. Uczniowie z: Antolki, Gołczy, Książa Małego, Pojałowic, Pstroszyc, Swojczan, Dziaduszyc, Tczycy, Charsznicy, Jaksic, Janowic, Kozłowa, Pogwizdowa oraz ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 2 z Miechowa. Uroczyste ogłoszenie wyników odbędzie się 23 kwietnia o godzinie 10:00 z udziałem zaproszonych gości z Nadleśnictwa Miechów oraz przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy Miechowa. Zwycięzcy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

C) Multimedialny Konkurs z Języka Angielskiego „Animals Word Master”  czyli „Mistrz Nazw Zwierząt”
Przy aktualnym zaawansowanym poziomie technologii informacyjnej i komputerowej, wkraczającym do szkół w kraju i na świecie, podstawowym narzędziem pracy i nauki staje się komputer. Sposób ten jest lubiany przez uczniów, gdyż praca na komputerze często jest dla nich atrakcyjniejsza niż praca z podręcznikiem.W drugiej połowie marca odbyły się etapy klasowe multimedialnego konkursu ze znajomości angielskich słówek dotyczących nazw zwierząt. Organizatorkami konkursu były nauczycielki uczące języka angielskiego w klasach młodszych, a adresatami byli uczniowie klas drugich i trzecich naszej szkoły interesujący się językiem angielskim i tematyką zwierząt. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności korzystania ze słownika internetowego www.ling.pl i słownika obrazkowego Picture Dictionary for Kids: www.englishwilleasy.com, promowanie aktywnego uczestnictwa uczniów w zdobywaniu wiedzy z wykorzystaniem Internetu, poszerzenie słownictwa dotyczącego zwierząt oraz tworzenie a także rozwijanie pasji językowych i przyrodniczych. Konkurs ogłoszony został na początku stycznia, więc uczniowie mieli około 3 miesięcy na opanowanie wymowy określonych słówek, szukając ich w słowniku internetowym. Mimo faktu, że słownictwo znacznie wykroczyło poza materiał klasy trzeciej, chętnych do nauki i zabawy z komputerem było wieluNa etap klasowy uczniowie opanowali znaczenie i wymowę aż 130 słówek. Najlepsi z poszczególnych klas przeszli do etapu drugiego. Utworzone w ten sposób drużyny będą rywalizować  o pierwsze miejsce w rozgrywkach międzyklasowych w kwietniu.                                                                                                                                               
• WYCIECZKI
A) do gliwickiego Teatru Muzycznego
6 marca uczniowie klas 2c, 2b, 3a pod opieką pań: Elżbiety Łojan, Beaty Kwadrans, Małgorzaty Banasik oraz siostry Taidy przemierzyli aż 100 kilometrów, aby stać się widzami musicalu zatytułowanego „Tarzan”. Widowisko z muzyką Phila Collinsa wystawione w Domu Muzyki i Tańca w Gliwicach obfitowało w ciekawe wydarzenia. Sceneria widowiska i atmosfera dżungli, wysokie palmy, liany sięgające niemal ziemi, czarne pantery przykuły uwagę młodych widzów. Szczególnie duże wrażenie wywarły motyle latające tuż nad głowami widzów. Jak w każdej sztuce, nie zabrakło aktorów, których talent wart jest głośnej burzy oklasków.  

B) do krakowskiego Teatru Ludowego
14 marca uczniowie klas 5a i 5b wraz ze swoimi opiekunami: Dorotą Pawłowską, Agnieszką Borkowską, Ewą Walotek i Teresą Strączyńską pojechali do Teatru Ludowego w Krakowie. Spektakl zatytułowany „Pyza za wielka wodą” był barwną, roztańczoną i rozśpiewaną lekcją geografii i historii. Główną bohaterkę sztuki teatralnej, ożywioną przez wiatr Pyzę, od razu polubili nasi młodzi widzowie. Pyza była ciekawska świata, a dzięki swoim podróżom, odsłaniała uczniom tajniki geografii i historii. 26 marca uczniowie klas szóstych obejrzeli w tym samym teatrze słynny spektakl zatytułowany  „Błysk rekina”.  Ponieważ jest to sztuka rekomendowana przez Kuratorium Oświaty, pani Grażyna Cerek, osoba odpowiedzialna za organizację wycieczek w naszej szkole, stara się, by wszystkie klasy miały okazję obejrzeć ten spektakl. Reżyser Jerzy Fedorowicz ukazał, jak ciężkie może być życie zwykłych nastolatków, którzy ukrywają swoje problemy, reagując agresją lub ubierając się modnie. Opowieści towarzyszy świetna muzyka rockowa i brawurowe popisy taneczne. Piosenki Roberta Lubra, które śpiewają bohaterowie spektaklu, wyrażają tak naprawdę głębokie uczucia nastolatków.  Spektakl grany jest już siódmy rok i my, sprawujący opiekę nad dorastającą młodzieżą, mamy nadzieję, że kolejne klasy też będą miały okazję go obejrzeć. 

C) do Wieliczki
23 marca dziesięciu harcerzy z naszej szkoły pojechało na wycieczkę do kopalni soli w Wieliczce. Wyjazd zorganizowany został przez hufiec ZHP w Miechowie  i był nagrodą dla najbardziej zaangażowanych w działalność harcerzy. Dzieci miały możliwość nie tylko podziwiać solne ściany, skały, drewniane kaplice oraz poznać zwyczaje i wierzenia panujące w kopalni, ale przede wszystkim zintegrować się z harcerzami z innych szkół. Była to też okazja, by porozmawiać na temat działalności poszczególnych drużyn i zaplanować wspólne spotkania. Uśmiechnięci i pełni wrażeń harcerze wrócili do Miechowa około godziny 19, trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń i chętni do dalszych wspólnych wycieczek, zlotów i rajdów.

• SUKCESY SPORTOWE
W środę 20 marca reprezentacje uczniów klas szóstych, pod opieką nauczycieli uczących wychowania fizycznego: Wioletty Zielonki, Ewy Manterys i Andrzeja Manterysa, wzięły udział w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.  Dziewczęta zajęły I miejsce, z kolei chłopcy II. Młodym sportowcom z naszej szkoły gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

Podziel się:


na górę