Działo się! Gimnazjum Nr 1 w Miechowie
Ekonomiści są wśród nas…
Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Macieja Miechowity wzięli udział w XIV Ogólnopolskim Międzygimnazjalnym Turnieju Wiedzy Ekonomicznej organizowanym przez Gimnazjum nr 2 w Pińczowie.
Gimnazjum Nr 1 reprezentowali: Patryk Zabielski (III a) Kamil Sado (II c) oraz Michał Musiał (III f). Chłopcy poradzili sobie z trudnymi zadaniami z dziedzin: ekonomia, bankowość i finanse. Konkurs Wiedzy Ekonomicznej jest dwuetapowy. Najpierw szkoła organizuje konkurs, z którego wyłania się najlepszych trzech uczniów – reprezentantów szkoły. Etap drugi – ogólnopolski – polega na rozwiązaniu (w ciągu 90 minut) zadań otwartych i zamkniętych (test wyboru); krzyżówek rebusów oraz wypełnieniu testu z zakresu wiedzy ekonomicznej. W tym roku gimnazjaliści musieli posiadać wiedzę z zakresu: ekonomii, bankowości i podatków, m.in. znać definicje z zakresu ekonomii (np. podaż, popyt), umieć obliczyć podatek dochodowy, lokatę bankową, kapitalizację kwartalną i półroczną. Trzech reprezentantów szkoły poradziło sobie z tymi trudnymi zadaniami. Na ponad 150 uczestników chłopcy zdobyli wysokie miejsca:
Patryk Zabielski – 10. miejsce
Kamil Sado – 11. miejsce
Michał Musiał – 12. miejsce.
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe, kalkulatory i pendrive’y.
Nie lada atrakcją dla młodych ekonomistów była wycieczka po Pińczowie, pomysłodawcą której był organizator konkursu.
- Uczniowie zwiedzili muzeum, zwłaszcza wystawę wykopalisk, synagogę pińczowską i klasztor franciszkanów. Była to miła przerwa i zapełnienie czasu przed ogłoszeniem wyników konkursu – twierdzi pani Alina Kmita, opiekun gimnazjalistów, nauczyciel matematyki.
Chłopcom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnych konkursach.
Wioletta Maciaszek
Charakterystyka bohatera literackiego, twierdzenie Pitagorasa i e-mail w języku angielskim … czyli próbny egzamin gimnazjalny klas drugich
W dniach 13–15 marca 2013 r., w Gimnazjum nr 1 im. Macieja Miechowity odbyły się próbne egzaminy gimnazjalne. Uczniowie pisali testy skonstruowane zgodnie ze standardami egzaminacyjnymi i według zasad, które obowiązywać ich będą na właściwych egzaminach gimnazjalnych.Uczniowie w ciągu trzech dni mieli za zadanie, m.in. napisać charakterystykę wybranego bohatera literackiego, napisać e- mail po angielsku oraz wskazać typ tkanki lub zastosować twierdzenie Pitagorasa.
Uczniowie klas drugich mogli sprawdzić swoją wiedzę z następujących przedmiotów: historia i WOS oraz język polski (pierwszego dnia), przedmioty przyrodnicze, czyli fizyka, chemia, geografia, biologia oraz matematyka (drugiego dnia); język angielski (na poziomie podstawowym i rozszerzonym) lub język niemiecki (na poziomie podstawowym).
Z języka polskiego uczniowie musieli m.in. wykazać się wiedzą na temat lektur: „Zemsta”, „Krzyżacy” i „Dziady cz. II”. Należało też napisać charakterystykę wybranej postaci literackiej z lektur poznanych w gimnazjum, wykazać się wiedzą z zakresu gramatyki, a przede wszystkim umieć czytać ze zrozumieniem. Gimnazjaliści musieli też się wykazać następującymi umiejętnościami matematycznymi: rozwiązywaniem układu równań, działaniem na liczbach wymiernych, obliczeniami procentowymi, obliczaniem wyrażeń algebraicznych, odczytywaniem informacji z wykresów i tabel, obliczaniem pól i obwodów wielokątów oraz zastosowaniem twierdzenia Pitagorasa. Z przedmiotów przyrodniczych musieli posiadać m.in. wiedzę na temat zjawiska zorzy polarnej, typu tkanek oraz umiejętność obliczania wysokości bezwzględnej lub stężeń procentowych. Gimnazjaliści, mając do wyboru dwa języki, postanowili pisać test próbny z języka angielskiego (poziom podstawowy i rozszerzony). I tutaj rozwiązywali zadania dotyczące testu słuchanego, tekstu czytanego, zadania sprawdzające funkcje i środki językowe. Dodatkowo, na poziomie rozszerzonym, należało napisać e–mail do kolegi.
Celem próbnych egzaminów jest sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów po I półroczu pracy w klasie II, czyli na półmetku ich edukacji w szkole gimnazjalnej. Dzięki temu egzaminowi nauczyciel łatwo zorientuje się, które treści zostały przyswojone przez ucznia, a co wymaga uzupełnienia, utrwalenia. Na podstawie egzaminu próbnego można dokonać szczegółowej diagnozy wiedzy i umiejętności uczniów z każdego przedmiotu, z którego uczeń pisał test.
Niewątpliwie egzamin próbny jest także informacją dla samego ucznia i jego rodziców. Dzięki niemu uczniowie mogą rozpoznać swoje braki i skonfrontować je z zadaniami, które należało rozwiązać. Poznają rzeczywisty stopień swoich umiejętności i wiedzy. Tym samym skłania uczniów do refleksji nad dalszą drogą kształcenia.Egzamin próbny daje także rodzicom pełną informację o wiedzy i umiejętnościach dziecka.
Gimnazjaliści na Targach Edukacyjnych
Uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 1 im. Macieja Miechowity uczestniczyli w Targach Edukacyjnych Festiwal Zawodów w Małopolsce. Celem targów jest poznanie przez uczniów praktycznych aspektów wiedzy i sprawdzenie, jakie zawody mogą wykonywać, wybierając konkretną szkolę ponadgimnazjalną, a w przyszłości uczelnię. Istotnym elementem wychowawczym targów jest wymiana doświadczeń i możliwość rozmowy z doradcą zawodowym. Koordynatorem wyjazdu była pani pedagog Jolanta Bogacz.
Targi Edukacyjne w Krakowie od kilkunastu lat niezmiennie gromadzą tłumy uczniów nauczycieli i pedagogów, którzy mogą zapoznać się z nowymi kierunki kształcenia oraz mają szansę wziąć udział w wielu interesujących pokazach i warsztatach.21 marca 2013 r. 85. uczniów Gimnazjum Nr 1, po raz pierwszy, wzięło udział w Targach Edukacyjnych. Uczniowie gimnazjum najchętniej odwiedzali stoiska, na których można było dowiedzieć się o praktycznych aspektach danej profesji. Szeroki wachlarz propozycji pozwolił ,, podpatrzeć od kuchni” pracę m. in. hotelarzy, kucharzy, fryzjerów, makijażystek, fotografików, masażystek i innych zawodów. Dodatkowym atutem wyjazdu była możliwość zapoznania się z ofertami edukacyjnymi szkół średnich i wyższy uczelni. Bezpośrednie rozmowy z uczniami i nauczycielami szkół oraz studentami i wykładowcami uczelni niewątpliwie pomogą w podjęciu decyzji: co dalej? Podczas „spaceru” gimnazjaliści mieli możliwość zobaczyć Salon Multimediów (tutaj swoją ofertę przedstawili producenci i dystrybutorzy cyfrowych pomocy dydaktycznych, będących jednocześnie wyposażeniem sal lekcyjnych), Salon Możliwości (praktyczne aspekty popularnych zawodów) czy Lekcje Muzealne.
Organizatorem Targów Edukacyjnych Festiwal Zawodów w Małopolsce jest Województwo Małopolskie oraz Targi w Krakowie.
W rytmie rapu, metalu i… – gimnazjaliści „zaczarowali” wiosnę
Pierwszy Dzień Wiosny kojarzy się wielu uczniom z topieniem Marzanny, wagarami, dniem „luzu”. Dla uczniów Gimnazjum nr 1 im. Macieja Miechowity ten dzień był dniem odkrywania talentów. Właśnie w tym dniu gimnazjaliści, jak przystało na współczesnych Miechowitów, pokazali talenty – wokalne i … fryzjerskie. Tak „czarowali” wiosnę.
Dyrektor szkoły, pani Zofia Piechowicz, rozpoczynając obchody Pierwszego Dnia Wiosny, przypomniała gimnazjalistom, iż astronomiczna wiosna zaczyna się zawsze w momencie tzw. równonocy wiosennej. Oznacza to, że dzień trwa tyle samo co noc.
Ten wyjątkowy dzień gimnazjaliści uczcili, organizując szkolną edycję konkursu „Mam talent”. A że talentów w gimnazjum nie brakuje, przekonali się o tym wszyscy. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty wokalne, śpiewając utwory w rytmie rapu, metalu i najbardziej znanych i lubianych piosenek młodzieżowych. W kategorii śpiew wystąpili:
-Joanna Nowak (III a)
- Rafał Wiśniewski (II c) i Bartłomiej Bielecki (III b)
- Zuzanna Kajdy (I g) i Wiktoria Micuła (I g)
- Olga Wysocka (III e)
- Maciej Sokołowski (II e), Natalia Dudek (III f) oraz Damian Książek (gościnnie, klasa II a LO)
- Katarzyna Wysocka (III d) i Kasandra Dziuba (I b).
Poziom wszystkich uczestników był bardzo wyrównany, dlatego nie wyłoniono zwycięscy. Publiczność nagrodziła uczestników gromkimi brawami. Nie obyło się bez bisów. Jednak z największą owacją przyjęty został pokaz fryzur zaprezentowany przez Magdalenę Czekaj z klasy III a. Magda w kilkanaście minut z pomocą grzebienia, lokówki, lakieru i wsuwek wyczarowała 6 pięknych fryzur.
- Lubię to robić, więc koleżanki namówiły mnie, żebym wystąpiła w konkursie – powiedziała Magda.
Organizatorką konkursu „Mam talent” oraz Pierwszego Dnia Wiosny była pani Dorota Małodobry, opiekun Samorządu Szkolnego.
Sponsorami konkursu byli: pan Piotr Kowal (drogeria „A propos”), pani Maria Kańska (kwiaciarnia) oraz sklepik szkolny.
Pani Dyrektor wręczyła wszystkim utalentowanym gimnazjalistom słodkie i pachnące upominki.
Dorota Gajos
W tej kategorii:
-
Przetarg na wynajem lokalu w budynku dworca autobusowego piątek, 10 stycznia 2025
-
Miechowskie zabudowania poklasztorne odzyskają dawny wygląd czwartek, 9 stycznia 2025
-
Opłata za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2025 roku środa, 8 stycznia 2025
-
Zdobądź nowe kwalifikacje! wtorek, 7 stycznia 2025
-
Harmonogramy odbioru odpadów komunalnych w miesiącu styczniu 2025 r. wtorek, 7 stycznia 2025
-
Zapobieganie skutkom powodzi piątek, 3 stycznia 2025
-
Noworoczne kolędowanie w Domu Kultury! czwartek, 2 stycznia 2025
-
Zmarł Tomasz Belica były Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej wtorek, 31 grudnia 2024
-
Budżet gminy Miechów na 2025 rok przyjęty poniedziałek, 30 grudnia 2024