Działo się! Gimnazjum Nr 1 w Miechowie
W górach
Podczas ferii, uczniowie Gimnazjum nr 1 wyjechali w góry, aby podszkolić swoje umiejętności narciarskie, zażyć górskiego powietrza, zwiedzić Zakopane i… pokąpać się w termach. Pięciodniowa wycieczka pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego była ogromną atrakcją dla 41 uczniów gimnazjum.
Od 23 do 27 stycznia uczniowie Gimnazjum nr 1 uczestniczyli w szkolnym obozie narciarskim. Opiekunami 41 – osobowej grupy byli: pan Piotr Król, pana Dariusz Skrzyniarz, pana Marek Podyma (nauczyciele naszej szkoły) oraz pan Jana Górzyński.Uczniowie mieli doskonałe warunki zakwaterowania i smakowitą kuchnię w Czarnej Górze koło Białki Tatrzańskiej. Codziennie gimnazjaliści ćwiczyli i doskonalili jazdę na nartach i deskach snowboardowych na stoku narciarskim: Grapa Litwinka (4-osobowa kolej krzesełkowa o długości 900 m., różnica wzniesień 151 m.). Dla uczniów chcących podszkolić swoje umiejętności narciarskie był wykupiony instruktor narciarstwa na stoku dla średniozaawansowanych. Po męczących zjazdach na nartach młodzi adepci narciarstwa odpoczywali i relaksowali się, biorąc kąpiele w termach w Białce Tatrzańskiej. Wieczór, jak przystało na prawdziwych sportowców, stał pod znakiem piłki siatkowej i nożnej. Rozgrywki prowadzono w hali sportowej w Łapszach Niżnych. Nie zabrakło też atrakcji turystycznych: wyjazd na Kotelnię i zwiedzanie Zakopanego. Można stwierdzić, że był to prawdziwy obóz kondycyjny dla młodych sportowców Gimnazjum Nr 1.
„Dar wielkiej wiary”
4 lutego do Gimnazjum nr 1 z wizytą duszpasterską przybył ksiądz biskup Kazimierz Gurda. Towarzyszyli mu ks. Sylwester Okła oraz ks. Infułat Jerzy Gredka, proboszcz parafii miechowskiej. Tematem przewodnim spotkania z młodzieżą i nauczycielami szkoły była rola wiary w życiu współczesnego chrześcijanina. Zaproszeni goście otrzymali od uczniów anioły jako symbole ścieżek wiary. Uczniowie gimnazjum pod opieką siostry Natanaeli oraz pani Beaty Knap przygotowali montaż słowno - muzyczny „Credo Domine”, w którym ukazano rolę wiary w życiu współczesnego człowieka – chrześcijanina.
Dzięki wierze „ na granicy śmierci nie ma śmierci… jest życie”. Uzupełnieniem występu była prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów klasy III e o obchodzonym Roku Wiary. Motywem przewodnim prezentacji była pieśń – tekst Psalmu XVIII w wykonaniu Piotra Rubika. Ksiądz biskup Kazimierz Gurda, podczas rozważań , zwrócił się do młodzieży, podkreślając rolę słowa „wierzę”. - To słowo „wierzę” sprawia, że rozpoczyna się od wtedy relacja przyjaźni między człowiekiem a Bogiem. W tym słowie zawarte jest także zaufanie człowieka do Boga, czyli prośba o opiekę. To słowo „wierzę” należy powtarzać nie tylko w sercu, ale także najbliższym. Z wiary wypływa filozofia życia, prawda, która pochodzi od Boga – twierdził biskup Kazimierz Gurda. Ksiądz biskup podczas spotkania z nauczycielami zwrócił uwagę na konieczność oparcia wychowania młodych ludzi na wartościach chrześcijańskich, mówił także o zagrożeniu współczesnego świata oraz o wpisaniu praw boskich w wartość człowieka.
Na zakończenie spotkania dyrektor Gimnazjum Nr 1, pani Zofia Piechowicz podziękowała biskupowi za wizytę i słowa, które sprawiają, że wszyscy będą starali się być lepszymi. Pani dyrektor podziękowała także księdzu infułatowi Jerzemu Gredce za wskazywanie wszystkim drogi do Boga.
Etap rejonowy XVIII Diecezjalnego Konkursu Biblijnego
9 lutego w Gimnazjum Nr 1 odbył się etap rejonowy XVIII Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazja. W tym konkursie Gimnazjum Nr 1 reprezentowało 3 uczniów, do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się Klaudia Wojtowicz, uczennica klasy III e.
W etapie rejonowym Diecezjalnego Konkursu Biblijnego udział wzięło 49 uczniów szkół podstawowych oraz 41 gimnazjalistów. Uczniowie odpowiadali na pytania, którym mottem przewodnim był obchodzony Rok Wiary. Uczniowie szkół podstawowych wykazywali się znajomością Ewangelii św. Łukasza, natomiast gimnazjaliści znajomością Księgi Wyjścia. W ciągu 60 minut uczestnicy konkursu odpowiadali na różne pytania, a postawą były treści Ksiąg oraz przypisy do nich. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wypełnić test wyboru (zadania zamknięte), odpowiedzieć na zadania otwarte oraz uzupełnić test. W tym, konkursie Gimnazjum Nr 1 reprezentowało troje uczniów: Klaudia Wojtowicz (z klasy III e), Krystian Gola (z klasy II a) oraz Marcin Sepielak (z klasy I c). Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się Klaudia Wojtowicz, uczennica klasy III e¸ uzyskując 36 punktów na 38 możliwych. Etap wojewódzki odbędzie się 13 kwietnia. Już trzymamy kciuki za Klaudię. Organizatorkami tego konkursu były: pani Beata Knap i siostra Natanaela uczące w Gimnazjum Nr 1.
Miłość, kwiat, uczucie, pocałunek… czyli Walentynki w gimnazjum
Jak zawiązać krawat ukochanemu? Jak zapakować pięknie prezent dla wybranki serca? Jaki wiersz napisać dla „tego jedynego” i jak wytłumaczyć się, że nie możemy przyjść na randkę, bo zatrzasnęły nam się drzwi, nie podając prawdziwego powodu… W takich „zawodach” wzięli udział uczniowie Gimnazjum Nr 1 z okazji Walentynek. Jak się okazało… najlepiej krawat wiąże pani dyrektor, Zofia Piechowicz, a gimnazjaliści pokazali, że to święto jest okazją do stworzenia plakatu, samodzielnie wykonanych walentynek oraz…koszulek z napisami miłosnymi. Tradycją już jest poczta walentynkowa, dzięki niej można wyznać uczucie… nawet swojej wychowawczyni. W tym dniu wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły zostali obdarowani słodkimi serduszkami, to dowód sympatii uczniów. Pomysłodawczynią uczczenia dnia Walentynek w gimnazjum była pani Dorota Małodobry, opiekunka Samorządu Uczniowskiego.
Z okazji Walentynek w gimnazjum odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie dowiedzieli się o tradycji obchodzenia Święta Zakochanych. Przewodnicząca szkoły, Wioletta Maciaszek przypomniała, kim był święty Walenty. - Walenty żył w III w. n.e. w Rzymie, był lekarzem i duchownym. Za złamanie zakazu udzielania ślubu legionistów został wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego ukochana pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, kazał on zabić Walentego. Legenda głosi, że św. Walenty zginął 14 lutego 273 roku. W kalendarzu rzymskim w tym dniu obchodzono święto urodzaju oraz przyrzeczeń małżeńskich. Od 900 roku stare pogańskie święto z 14 lutego, zmieniono na święto obietnic miłości i postanowień przyjaźni, któremu patronuje ów święty.
Walentynki to czas wyznawania uczuć, nie tylko miłości, ale i przyjaźni oraz sympatii, dlatego też tego dnia gimnazjaliści wzięli udział w różnych konkursach, również humorystycznych.
Podczas apelu zostały rozstrzygnięte konkursy ogłoszone przez Samorząd uczniowski. W konkursie na najładniejszy plakat wzięły udział klasy: I a, I c, I d, I f, I g, II c, II d i III c. wszyscy uczniowie tych klas zostali nagrodzeni lizakami w kształcie serduszek.
Taką samą nagrodę otrzymały uczennice, które własnoręcznie wykonały podkoszulki z motywami miłosnymi: Malwina Bajak (klasa I b) oraz Ewelina Manterys (klasa I c).
Walentynkowa kartka w wykonaniu gimnazjalistów również nie była typowa, np. serce z masy cukrowej. W tej kategorii zwycięzcami zostali: Anita Wachowicz, Weronika Grzywnowicz, Wiktoria Mikuła i Milena Chrzęstek (uczennice klasy I g) oraz Weronika Motyka, (klasa I d), Kinga Bania (klasa I a), (klasa I g), Joanna Czekaj (klasa III e).
Uczniowie wzięli udział także w licznych konkursach, np. dziewczęta pokazywały, jak zawiązać krawat. Okazało się, że mistrzynią w tym konkursie jest… pani dyrektor Zofia Piechowicz. Chłopcy mieli nie lada problem, aby zapakować prezent dla dziewczyny. Trudności sprawiło opakowanie np. korali i bransoletki. Nie było za to kłopotu z napisaniem listu miłosnego zawierającego wskazane słowa. Agnieszka Czekaj i Dominika Tkaczyk (uczennice klasy III a) poradziły sobie z tym zadaniem znakomicie.
Tradycją już jest organizowanie poczty walentynkowej. Gimnazjaliści mogą wysłać walentynkę swojej sympatii, koleżance, a nawet… wychowawcy klasy. Uczniowie tego dnia nie zapomnieli także o nauczycielach. Samorząd Uczniowski każdemu nauczycielowi wręczył słodkie serduszko.
Dorota Gajos
W tej kategorii:
-
Upamiętniono 80. rocznicę rozbicia więzienia PUBP. piątek, 25 kwietnia 2025
-
Miejska gra historyczna zakończona! piątek, 25 kwietnia 2025
-
Książki w drodze do mieszkańców! środa, 23 kwietnia 2025
-
Uwaga! Zmiana terminu wydarzenia środa, 23 kwietnia 2025
-
Losowanie składów komisji obwodowych wtorek, 22 kwietnia 2025
-
Badania w Miechowie wtorek, 22 kwietnia 2025
-
80. rocznica rozbicia więzienia w Miechowie piątek, 18 kwietnia 2025
-
Sesja Rady Miejskiej w Miechowie czwartek, 17 kwietnia 2025
-
Miechowskie Dni Książki czwartek, 17 kwietnia 2025