18 Środa, 18 grudnia 2024 Laura, Bogusław, Gracjan
Pogoda

Czas na refleksję, czyli program przeciwdziałania narkomanii ARION

piątek, 21 września 2012
Kliknięcie otwiera galerię

20 września w Gimnazjum Nr 1 w Miechowie był realizowany program profilaktyczny przeciwdziałania narkomanii ARION przeznaczony dla uczniów klas trzecich, ich rodziców i wszystkich nauczycieli. Program ten był zrealizowany w formie kompleksowego pakietu, ilustrowany prezentacjami multimedialnymi, planszami oraz zdjęciami. Dodatkowo dla uczniów przygotowano spektakl teatralny. 

Działania profilaktyczne w ramach programu ARION skierowane były przede wszystkim do uczniów. Podczas dwugodzinnego spotkania psycholog Angelika Krawczyk opowiadała uczniom o tym, w jaki sposób i jak szybko można się uzależnić od narkotyków, jak zachowuje się człowiek uzależniony, a także o zagrożeniach związanych z zażywaniem narkotyków. Całość wykładu podsumował spektakl teatralny ukazujący różne drogi dwojga młodych ludzi uzależnionych od narkotyków. - Na tym etapie ważna była rozmowa z młodymi ludźmi, aby uświadomili sobie, jak szybko można się uzależnić od narkotyków. Potem przyszedł czas na refleksję – to najważniejsze, aby uczniowie sami zrozumieli problem – twierdzi psycholog

Podczas prelekcji i pokazów multimedialnych rodzice, jak i nauczyciele, zostali zapoznani z typami używek, objawami uzależnienia i przyczynami sięgania przez młodzież po narkotyki. Podczas prelekcji prowadzący wskazali na fakt, iż dopalacze są często bardziej niebezpieczne od narkotyków ponieważ nie jest znana jeszcze interakcja różnych substancji stosowanych przy produkcji dopalaczy w organizmie. 

Jak twierdzi Ryszard Bąk – współtwórca programu ARION – narkotyki to nie przyczyna problemu – to konsekwencja niewłaściwej sytuacji, zazwyczaj domowej, czy też środowiska koleżeńskiego. Dlatego też sama wiedza o narkotykach nie wystarczy. 
Założenie, że nie ma szkoły całkowicie wolnej od narkotyków jest błędne – usłyszeli nauczyciele. W takiej sytuacji należy nie tylko właściwie reagować na nietypowe zachowania ucznia, ale przede wszystkim stosować działania profilaktyczne. Jak ochronić szkołę od narkotyków? Wskazać dzieciom alternatywny tryb życia, otoczyć opieką, a przede wszystkim rozmawiać. Rodzicom prowadzący przypomnieli, że okres adolescencji jest bardzo trudnym wiekiem, kiedy młodzież zaczyna eksperymentować z używkami, dlatego też należy bacznie obserwować dziecko, by w porę zapobiec niewłaściwej sytuacji. Żadnego niepokojącego sygnału nie wolno bagatelizować, a kiedy zauważy się zagrożenie, trzeba szybko działać, wówczas skuteczna będzie pomoc. 
Gdzie szukać pomocy?

Prowadzący kompleksowy program wskazali także te instytucje centralne, które zajmują się profilaktyką i leczeniem narkomanii, a także udzielają pomocy osobom uzależnionym i ich rodzinom. 

TELEFONY ZAUFANIA
0 800 120 289 – infolinia Stowarzyszenia KARAN od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00, połączenie bezpłatne
0 800 120 148 – anonimowa policyjna linia specjalna, połączenie bezpłatne, czynne całą dobę
0 801 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania codziennie 16.00 – 21.00, koszt połączenia 0,35 zł
0 801 109 696 – Pogotowie Makowe, Narkomania, Pomoc Rodzinie, od poniedziałku do piątku: 10.00-20.00, sobota 10.00-15.00

Podziel się:


na górę