28 Sobota, 28 września 2024 Patrycja, Erazm, Augustyn
Pogoda

Aktywność nie odchodzi na emeryturę

wtorek, 17 lutego 2015
Kliknięcie otwiera galerię

16 lutego w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Rad Seniorów „Zoom na Rady Seniorów. Diagnoza i Wyzwania”. W wydarzeniu udział wzięli seniorzy z terenu gminy Miechów.

Organizatorem konferencji było Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. O godz. 11.00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie spotkania przez Michała Szczerbę, Przewodniczącego Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, Martę Białek-Graczyk, Prezeskę Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Beatę Tokarz-Kamińską, Członkinię Zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Elżbieta Radziszewska, Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, witając uczestników, podkreśliła, iż rząd od dłuższego czasu dużo uwagi poświęca środowisku osób starszych i ma nadzieję, iż w każdej gminie powstanie rada seniorów. Odczytano również list do uczestników konferencji napisany przez Annę Komorowską, Małżonkę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, która wskazała, iż rady seniorów to wyraz zaangażowania obywatelskiego, który ma wpływ na kształt i jakość życia publicznego.

Wśród honorowych gości znaleźli się: Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ryszard Czerniawski, Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Bolesław Samoliński, Przewodniczący Rady Polityki Senioralnej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej.

- Seniorzy to ogromne doświadczenie życiowe, wiedza, której nie da się zdobyć na żadnym uniwersytecie. Nabywa się je będą częścią rodziny, w pracy, żyjąc w społeczeństwie lokalnym. Z tego musi korzystać państwo i samorząd – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Następnie zaprezentowano działania wybranych rad seniorów. Przedstawiciele organizacji z Elbląga, Prudnika oraz Lublina opowiadali o projektach, które realizują, m.in. działania na rzecz partnerstwa lokalnego w formie tzw. „okrągłego stołu”, CITTASLOW, czyli stworzenie miasta szczególnie przyjaznego seniorom i innym jego mieszkańcom, posiedzenia tematyczne, pokazy mody itp.

O godz. 13.00 równolegle rozpoczęły się dyskusje w grupach:

- Jak budować partnerskie relacje rad seniorów i samorządów?

- Kompetencje rad seniorów w świetle art. 5c o powoływaniu gminnych rad seniorów ustawy o samorządzie gminnym

- Rady seniorów a aktywność obywatelska osób starszych

- Potrzeby i bariery w działalności rad seniorów

- Wyzwania stojące przed radami seniorów wobec starzenia się społeczności lokalnych

- Powoływanie rad seniorów: statut i regulamin rady seniorów

Na zakończenie odbył się panel dyskusyjny pt.: „Wyzwania i perspektywy dla gminnych rad seniorów i samorządów w Polsce”, którego moderatorem był Jacek Żakowski, dziennikarz obecnie związany z tygodnikiem „Polityka”.

W konferencji udział wzięły osoby, które w wyborach do Rady Seniorów w Miechowie otrzymały największą ilość głosów.

Podziel się:


na górę