18 Czwartek, 18 lipca 2024 Kamil, Robert, Szymon
Pogoda

W Siedliskach odsłonięto pomnik upamiętniający rodzinę Baranków

piątek, 25 marca 2022
Kliknięcie otwiera galerię

 24 marca 2022 r., z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, przy Kościele Św. Krzyża w Siedliskach dokonano uroczystego odsłonięcia obelisku upamiętniającego rodzinę Baranków zamordowaną przez Niemców w 1943 r. za ukrywanie Żydów.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie monumentu i odczytał posłanie skierowane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

– Ten pomnik w sposób wyjątkowy ukazuje obraz polskiego narodu. Narodu, który jest wrażliwy na krzywdę drugiego człowieka i jest przywiązany do swoich wartości. Narodu, który zawsze, nawet w ekstremalnych warunkach okupacji, jest gotowy do pomocy – powiedział prezes IPN.

Podczas uroczystości, która odbyła się w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów, głos zabrali  przedstawiciele rodziny zamordowanych – Maria Siniarska i Adam Czarnecki, a także wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, Magdalena Merta, która odczytała list szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski, wicestarosta miechowski Paweł Osikowski i przedstawiciel Sejmiku Województwa Małopolskiego radny Mirosław Drożdż. Mszę świętą w intencji rodziny Baranków - ofiar mordu z 1943 roku, sprawował proboszcz parafii Grobu Bożego w Miechowie ks. Franciszek Siarek, następnie poświęcił pomnik.

W imieniu samorządu Gminy i Miasta Miechów, kwiaty przy obelisku złożył burmistrz Dariusz Marczewski Społeczność szkolną reprezentowała młodzież ze szkół gminnych oraz harcerze z komendy Hufca ZHP w Miechowie.

Po uroczystości delegacja IPN z prezesem Nawrockim i dyrektorem Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adamem Siwkiem udała się na cmentarz w Miechowie, by złożyć kwiaty na grobach bohaterskiej rodziny Baranków. Podczas uroczystości krakowski IPN reprezentowali m.in. zastępca dyrektora Cecylia Radoń, a także naczelnicy oddziałowych biur upamiętniania oraz edukacji – dr Maciej Korkuć i Michał Masłowski.

/Źródło: krakow.ipn.gov.pl fot. UGIM Miechów/

Podziel się:


na górę