24 Czwartek, 24 kwietnia 2025 Aleks, Grzegorz, Aleksander
Pogoda

Uroczystości 69. rocznicy zbrodni na rodzinie Baranków

piątek, 16 marca 2012
Kliknięcie otwiera galerię
15 marca w  Miechowie odbyły  się obchody 69. rocznicy zbrodni na rodzinie Baranków i ukrywanych przez nich Żydach oraz promocja monet Narodowego Banku Polskiego "Polacy ratujący Żydów -rodziny Ulmów, Baranków, Kowalskich". Trzy wieloosobowe i wielopokoleniowe rodziny pochodzące z różnych regionów Polski, łączy to, że podczas wojny pomagały Żydom przez co zostały zamordowane przez Niemców. Ich pamięć uhonorowano w Miechowie, z okolic którego pochodzi m.in. zamordowana 15 marca 1943 roku rodzina Baranków. 

Organizatorami przedsięwzięcia był Oddział IPN w Krakowie, Oddział Okręgowy NBP w Krakowie oraz Burmistrz Gminy i Miasta Miechów. Uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana w Kościele na miechowskim cmentarzu. Homilię wygłosił ks. Karol Stach, Oficjał Sądu Biskupiego w Kielcach. Po Mszy św. uczestnicy obchodów - duchowni, krewni rodziny Baranków, władze miasta i powiatu na czele z burmistrzem i starostą, goście z Warszawy, Kielc i Krakowa oraz harcerze - udali się na miejsce spoczynku pomordowanych, gdzie wspólnie modlono się w intencji bohaterskiej rodziny. Tam  złożono kwiaty i zapalono znicze. Okolicznościowe wiązanki złożone zostały także przez przedstawicieli oddziału IPN, NBP oraz samorządu Miechowa pod pomnikiem poświeconym zamordowanym Żydom w Chodówkach.

W ramach obchodów Dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marek Lasota wspólnie z Burmistrzem Miechowa Dariuszem Marczewskim na  miechowskim Rynku otwarli wystawę pn „Polacy ratujący Żydów w czasie zagłady. Pomoc dla Polaków dla ludności żydowskiej w latach 1939-1945”. Następnie w Miechowskim Domu Kultury osobom ratującym Żydów i kultywującym pamięć o nich wręczono monety wyemitowane przez Narodowy Bank Polski. Aktu wręczenia dokonał Eugeniusz Gatnar z zarządu NBP wspólnie z Michałem Biernackim prezesem Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków w Miechowie. W 69. rocznicę zamordowania rodziny Baranków z Siedlisk oraz ukrywających się u nich Żydów, monety otrzymali m.in. krewni tej rodziny oraz osoby odznaczone Medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

Licznie zgromadzona młodzież miechowskich szkół oraz goście uroczystości uczestniczyli w pokazie filmów dokumentalnych o rodzinach Baranków, Ulmów i Kowalskich: "Życie za życie" w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego i Macieja Pawlickiego, "Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata" w reżyserii Dariusza Walusiaka. Okolicznościowe przemówienie o bohaterskich rodzinach Baranków, Ulmów i Kowalskich wygłosił Mateusz Szpytma z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Na zakończenie uroczystości szef krakowskiego IPN przekazał dla uczniów miechowskich szkół publikacje dot. martyrologii Polaków i Żydów.

Podziel się:


na górę