18 Czwartek, 18 lipca 2024 Kamil, Robert, Szymon
Pogoda

Szkoła w Bukowskiej Woli partnerem obchodów rocznicy urodzin Gen. Andersa

poniedziałek, 22 sierpnia 2022
Kliknięcie otwiera galerię

Centralne, dwudniowe obchody 130 rocznicy urodzin gen. Władysława Andersa organizowane przez Dowództwo Wojsk Lądowych w Krakowie były okazją uczestnictwa delegacji Szkoły podstawowej im. Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich Obrońców Tobruku w Bukowskiej Woli wraz z przedstawicielem Zarządu nowopowstałego Stowarzyszenia Rodzin Tobruckich. Delegacji przewodniczyła Dyrektor szkoły Ewa Król.  

Szkoła jest partnerem imprez upamietniajacych 130 rocznicę urodzin Generała Andersa przypadających na rok 2022. Współgospodarzem Uroczystości  obok Wojska był minister Jan Józef Kasprzyk, a patronatem objęła Córka Generała, Ambasador, Pani Anna Maria Anders. 

Obchody Święta Dowódcy 2 Korpusu rozpoczęły się 10 sierpnia Mszą świętą w kościele garnizonowym św. Agnieszki w Krakowie. Na wspólnej modlitwie zebrali się: Jan Józef Kasprzyk Szef Urzędu ds Kombatantów i Osób  Represjonowanych, Anna Maria Anders, władze: województwa małopolskiego  i miasta Krakowa, duchowni wojskowi  wyznań: katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego, Oficerowie i zaproszeni goście. Homilię wygłosił biskup polowy WP ks. dr Wiesław Lechowicz, podczas której wspomniał, iż " ... na przestrzeni życia Generał Anders zachował miejsce w swoim sercu dla Boga Ojczyzny i Honoru, a swoje dowództwo uczynił  dowodctwem służebnym, bo dla dobra ojczyzny trzeba służyć, ponieważ  jest to sluzba pożądana i cenna". Następnie zebrani spotkali się w alei Wielkich Polaków przy  popiersiu Generała Andersa w parku  Jordana.

Przypomniano sylwetkę Władysława Andersa, Jego szlak bojowy z zaznaczeniem roli jaką pełnił generał dla swoich podkomendnych "...byl generałem nadziei, bo tę nadzieję dał wszystkim oczekującym wolności ojczyzny - takimi słowami zakończył przemówienie Minister Kasprzyk. Krakowski  gospodarz uroczystości, dowódca Centrum Operacji Lądowych - Dowództwa Komponentu Lądowego  gen.dyw Stanisław Czosnek podziękował za liczny udzial znamienitych gości, dowódców wojskowych i partnerów uroczystości. Pamięć o Jubilacie uhonorowano salwą wojskową. 

Drugi dzień obchodów odbywał się w siedzibie wojsk lądowych przy ulicy Rakowickiej. Na godz. 11 zgromadzili się zaproszeni goście. Najznamienitszym gościem tego dnia był 97 letni,  prof. Wojciech Narębski - uczestnik walk o Monte Cassino, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz gen Andersa, który wielokrotnie gościł na galach "Ku wolnej Polsce " w Bukowskiej Woli. 

Profesor przekazał do Wojskowej Izby Pamięci swój mundur i beret, skierował też do zebranych ciepłe słowa wdzięczności za pamięć o Jego dowódcy i kompanach boju.  

Na zakończenie uroczystości delegacja Szkoły i Stowarzyszenia złożyła kwiaty pod pomnikiem Generała Andersa na terenie garnizonu. Jak zawsze podczas karpackich spotkań  towarzyszyli nam druhowie i druhny z NZH Czerwony Mak ze Skawiny. 

Dwa dni w Krakowie to czas na rozmowy, zdjęcia i wspólne plany dające szansę na  rozwój dla społeczności szkolnej w duchu krzewienia patriotycznych  postaw i kultywowania pamięci.  

Uczestnictwo w obchodach pozwoliło kolejny raz na oddanie hołdu Bohaterom i naszym szkolnym Patronom, dało możliwość integracji ze środowiskiem kultywującym hasła Bóg, Honor, Ojczyzna.  Wielkim honorem i radością jest możliwość udziału w tym wydarzeniu.  

Z uczestnikami mamy nadzieję na spotkanie w listopadzie na gali  "Ku wolnej Polsce" która odbędzie się już po raz XX. Obowiązkiem naszym jest pamiętać! J. Gładyszowska Tomczyk. 

Zdjęcia dzięki uprzejmości NZH Czerwony Mak ze Skawiny i archiwum własne.   

Podziel się:


na górę