18 Poniedziałek, 18 listopada 2024 Aniela, Klaudyna, Roman
Pogoda

Poznaj tajemnicę 800 lat miechowskich bożogrobców

czwartek, 28 kwietnia 2022
Kliknięcie otwiera galerię

W 2021 r. Muzeum Ziemi Miechowskiej, dzięki udziałowi w projekcie digitalizacyjnym organizowanym przez Regionalną Pracownię Digitalizacji Małopolskiego Instytutu Kultury znalazło się w gronie kilkudziesięciu wyśmienitych placówek kulturalnych Małopolski, których cenne zbiory zostały udostępnione i można je podziwiać na portalu Wirtualne Muzea Małopolski.

Witryna staje się swgo rodzaju platformą internetową, gdzie można poznawać dziedzictwo kulturalne Małopolski nie wychodząc z domu. Za pomocą jednego kliknięcia można łatwo przemieścić się np. z Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem do np. Muzeum Ziemi Miechowskiej w Miechowie.

Swoje zbiory prezentują tam jedne z najchętniej odwiedzanych w Polsce muzeów jak np. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie czy Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce oraz wiele innych. Lista ta wciąż się poszerza.

Dynamiczny rozwój muzealnictwa, obserwowany przez ostatnie dekady powoduje, że aby muzeum mogło być rozpoznawalne i przyciagać potencjalnych odbiorców, samo musi wyjść na przeciw ich oczekiwaniom. Dlatego tak dobrze w obecnej dobie rozwija się gałąź jaką jest digitalizacja obiektów muzealnych, które później udostępniane zostają na platformach internetowych placówek muzealnych.

Dzieki inicjatywie Małopolskiego Instytutu Kultury i propozycji złożonej Muzeum Ziemi Miechowskiej w 2021 r. rozpoczęto digitalizację cennej cennej kolekcji szat i paramentów liturgicznych ze skarbca miechowskich bożogrobców. Latem 2021 r. do Muzeum w Miechowie przybyli fotografowie z Pracowni Digitalizacji MIK, którzy zainicjowali trwające kilka miesięcy prace nad projektem digitaizacyjnym.

Efektem zakończonych w grudniu 2021 r. prac jest umieszczenie na stronie Wirtualne Muzea Małopolski podstrony poświęconej Muzeum Ziemi Miechowskiej oraz skarbom bożogrobców. Powtała również wirtualana wystawa zatytułowana Tajemnica 800 lat miechowskich Bożogrobców, do której teksty napisali pracownicy Muzeum Ziemi Miechowskiej: Włodzimierz Barczyński oraz Marcin Florek wspierani przez specjalistów z Małopolskiego Instytutu Kultury.

W obecnym 2022 r. prace digitalizacyjne będą nie tylko koncentrowały się na cennej kolekcji szat i paramentów liturgicznych, lecz również zostaną rozszerzone o charakterystyczne elementy wystroju bazyliki Grobu Bożego w Miechowie.

Zapraszamy wszystkich chętnych do wirtualnego zapoznania się z cenną kolekcją ze skarbca bożogrobców by później móc naocznie przekonać się, jak wielkie skarby skrywa bazylika miechowska oraz Muzeum Ziemi Miechowskiej.

 Zapraszamy do Miechowa!

 Linki do wystawy i do strony MZM na portalu Wirtualne Muzea Małopolski:

https://muzea.malopolska.pl/pl/wirtualne-wystawy/1940

https://muzea.malopolska.pl/pl/muzeum/38190

Podziel się:


na górę