Lekcje ''przy wystawie''
Od środy, 13 października Szkoła Podstawowa w Jaksicach rozpoczęła ekspozycję historycznej wystawy przygotowanej przez łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowanej „Zbrodnia nieukarana – Łagry sowieckie.”
Wystawa, której autorką jest dr Aleksandra Rybińska-Bielecka wprowadza w świat łagrów sowieckich jako najpopularniejszego środka zapobiegawczego, stosowanego już od czasów wojny domowej w Rosji. Syberia stała się miejscem zsyłki nie tylko dla wrogów systemu komunistycznego ale również dla wszystkich „niewygodnych”. Swego czasu, najbardziej po II wojnie światowej, łagry przeżywały prawdziwe oblężenie - liczba więźniów dochodziła do 2,5 miliona.
Wystawa składa się z 14 tematycznych paneli, opatrzonych unikalnymi zdjęciami i komentarzem historycznym.
W okresie Wielkiego Terroru NKWD przeprowadziło akcje wymierzone w poszczególne grupy narodowościowe ZSRS. W ramach tzw. „operacji polskiej” pod pretekstem likwidowania i skazywania osób za przynależność do nieistniejącej Polskiej Organizacji Wojskowej, Sowieci rozpoczęli masową eksterminację polskiej ludności, zamieszkującej dawne ziemie wschodnie I Rzeczpospolitej. „Operacja polska” to jedna z wielu zbrodni NKWD o podłożu narodowościowym, która była wymierzana także w inne nacje m.in. w Ukraińców i Białorusinów.
Uczniowie z klas 4 – 8 podczas lekcji historii zapoznawali się z problematyką łagrów. Lekcje „przy wystawie” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, skłaniały do zadawania pytań, rozwiewania wątpliwości i dzielenia się obawami.
„Przerażająca jest ilość ludzi, który tam zginęli” – tak mówi uczennica klasy 8. Ta liczba jest rzeczywiście szokująca, ponieważ „Operacja Polska” zaprowadziła do obozów prawie 140 tysięcy Polaków, z czego niespełna 29 tysięcy poniosło śmierć od strzału w tył głowy.
Nauka historii przez innowacyjne metody, które proponowane są wprost dla ucznia, w jego szkole, poza tym, że cieszą się ogromnym zainteresowaniem, to są bez wątpienia efektywnym narzędziem nauki o losach naszej Ojczyzny.
Wystawa w formie cyfrowej pod poniższym linkiem:
Jadwiga Gładyszowska Tomczyk
W tej kategorii:
-
Odnowione wnętrze remizy OSP w Biskupicach środa, 22 stycznia 2025
-
Nagrody za wysokie wyniki sportowe środa, 22 stycznia 2025
-
Edukacyjne ferie z Muzeum! środa, 22 stycznia 2025
-
Badania Koniunktury w Gospodarstwach Rolnych poniedziałek, 20 stycznia 2025
-
Kwalifikacja wojskowa w gminie Miechów poniedziałek, 20 stycznia 2025
-
Dzień Babci i Dziadka w Bibliotece! poniedziałek, 20 stycznia 2025
-
Harmonogramy odbioru odpadów komunalnych od II – VI 2025r. piątek, 17 stycznia 2025
-
Zima w mieście! Oferta instytucji kultury i ngo środa, 15 stycznia 2025
-
Bohaterowie bitwy miechowskiej. Konkursy edukacyjne dla uczniów środa, 15 stycznia 2025