Dworek Zacisze tematem filmu o architekturze Małopolski

„Architektury Potok” to cykl programów edukacyjnych realizowanych ze stypendium twórczego Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Miechowski dworek można zobaczyć w najnowszym odcinku serii.
„Dwór niepobielany" do dwudziesty drugi materiał Bartłomieja i Soni Pochopień w ramach projektu. Tym razem autorzy skupiają się na Dworku „Zacisze” w Miechowie. Szkicując go, przytaczają historię oraz jego fenomen, a także obalają wzorce
i mity związane z polską, symboliczną architekturą.
Zachęcamy do obejrzenia filmiku!
Dworek ,,Zacisze” w Miechowie jest wpisany do Księgi Rejestru Zabytków i stanowi część Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Od 15 lutego 2011 roku jego zarządzanie sprawuje Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy”.
Jest jednym z najcenniejszych zabytków budownictwa staropolskiego w województwie małopolskim. W latach 1981 – 1994 zlokalizowano w nim Muzeum Kościuszkowskie, działające jako filia Muzeum Regionalnego prowadzonego przez Miechowski Oddział PTTK. Eksponowane obiekty przedstawiały życie i działalność Tadeusza Kościuszki, ze szczególnym uwzględnieniem bitwy pod Racławicami, która rozegrała się 4 kwietnia 1794 roku.
Obecnie wyposażenie dworku stanowią przedmioty o charakterze zabytkowym z przełomu XIX i XX wieku. Wyposażenie pozyskano od Bronisława Nowaka (głównego darczyńcy), Jerzego Drożdża, Jerzego Sas Kulczyckiego, potomków Maurycego – Bruna Kulczyckiego i Małgorzaty Raduszewskiej, a także miechowian, którzy doposażają zabytek w drobne przedmioty codziennego użytku.
Obiekt udostępniany jest przez Kustosza, którym jest specjalista z zakresu historii. BWA „U Jaksy” organizuje w Dworku i przyległym ogrodzie biesiadne spotkania z koncertami muzyki ludowej i piosenki kabaretowej oraz plenery rzeźbiarskie i warsztaty plastyczne. „Zacisze” jest też udostępniane mieszkańcom Miechowa na różnego rodzaju spotkania rodzinne, imieninowe okolicznościowe.
Więcej informacji na temat zabytku znajduje się tutaj.
W tej kategorii:
-
Upamiętniono 80. rocznicę rozbicia więzienia PUBP. piątek, 25 kwietnia 2025
-
Miejska gra historyczna zakończona! piątek, 25 kwietnia 2025
-
Książki w drodze do mieszkańców! środa, 23 kwietnia 2025
-
Uwaga! Zmiana terminu wydarzenia środa, 23 kwietnia 2025
-
Losowanie składów komisji obwodowych wtorek, 22 kwietnia 2025
-
Badania w Miechowie wtorek, 22 kwietnia 2025
-
80. rocznica rozbicia więzienia w Miechowie piątek, 18 kwietnia 2025
-
Sesja Rady Miejskiej w Miechowie czwartek, 17 kwietnia 2025
-
Miechowskie Dni Książki czwartek, 17 kwietnia 2025