Badania ankietowe w Małopolsce
Urząd Statystyczny w Krakowie informuje, że celem zwiększania świadomości wśród mieszkańców Małopolski na temat znaczenia oficjalnych badań statystycznych dla funkcjonowania i rozwoju społeczności lokalnych, systematycznie popularyzuje badania ankietowe prowadzone na terenie naszego województwa przez ankieterów statystycznych.
- Chcąc zaspokoić potrzeby informacyjne mieszkańców w zakresie realizowanych przez statystykę publiczną badań, umieściliśmy na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Krakowie w zakładce: Badania ankietowe w Małopolsce (https://krakow.stat.gov.pl/badania-ankietowe-w-malopolsce/) kompleksowy zestaw informacji dotyczących pracy ankieterów statystycznych i realizowanych przez nich badań. Można się z nich dowiedzieć m.in. jak sprawdzić tożsamość ankietera, jakie badania ankietowe i w jakich terminach przeprowadzane są w danym roku kalendarzowym przez pracowników Urzędu, jakie pytania zadajemy w formularzach badań oraz w jakim celu to robimy - podaje krakowski Urząd Statystyczny.
Tajemnica statystyczna i poufność inforamcji
Z wyników badań statystycznych korzysta administracja publiczna, przedsiębiorcy, studenci, uczniowie, organizacje non-profit ale również ogół społeczeństwa. Każdy z nas potrzebuje bieżącej informacji o swoim kraju, województwie, regionie, czy miejscowości. To co się dzieje w gospodarce i społeczeństwie prezentują systematyczne badania statystyczne przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych.
Dla dobra interesów publicznych i prywatnych GUS jest zobowiązany do zachowania tajemnicy statystycznej, co gwarantuje Ustawa o statystyce publicznej z dnia 29 czerwca 1995 r., a dane zbierane i gromadzone przez statystykę publiczną podlegają szczególnej ochronie o czym mówi art. 10 ustawy: Dane jednostkowe identyfikowalne zebrane w badaniach statystycznych podlegają bezwzględnej ochronie. Dane te mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do tworzenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego operatu do badań statystycznych; udostępnianie lub wykorzystywanie tych danych dla innych niż podane w ustawie celów jest zabronione (tajemnica statystyczna).
Oznacza to, że zebrane w trakcie badań informacje o gospodarstwie domowym i jego członkach nie mogą być i nie będą wykorzystywane do innych celów niż statystyczne. W pełni zagwarantowana jest więc poufność informacji.
Do danych jednostkowych uzyskanych od respondenta mają dostęp jedynie pracownicy statystyki publicznej, wyłącznie w celu dokonania zestawień, opracowań i analiz. Udostępnianie danych odbiorcom i publikowanie ich możliwe jest dopiero po zagregowaniu danych jednostkowych, czyli pogrupowaniu ich według określonych kategorii, np.: według grup społeczno-zawodowych (emeryci, pracujący) lub danego przekroju terytorialnego (powiaty, województwa) i usunięciu cech identyfikacyjnych.
W tej kategorii:
-
Nowy dworzec autobusowy udostępniony podróżnym środa, 5 lutego 2025
-
III Halowe Młodzieżowe Zawody Sportowo-Pożarnicze w Pojałowicach poniedziałek, 3 lutego 2025
-
Zaproszenie na warsztaty poniedziałek, 3 lutego 2025
-
XI Sesja Rady Miejskiej w Miechowie piątek, 31 stycznia 2025
-
Sprzedaż nieruchomości przy ul. 106 Dywizji Piechoty AK czwartek, 30 stycznia 2025
-
Rekrutacja do szkół i przedszkoli środa, 29 stycznia 2025
-
Do 31 stycznia należy złożyć informację o wyrobach zawierających azbest środa, 29 stycznia 2025
-
Zgłoszenia KGW do końca lutego poniedziałek, 27 stycznia 2025
-
Wnioski o zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze poniedziałek, 27 stycznia 2025