76. rocznica zbrodni na rodzinie Baranków

15 marca w Miechowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 76. rocznicę mordu rodziny Baranków z Siedlisk i ukrywających się u nich Żydów.
Na tę okoliczność w kościele św. Barbary na cmentarzu parafialnym odprawiona została msza święta, którą sprawował ks.proboszcz Franciszek Siarek, homilię wygłosił ks. kapelan Stanisław Latosiński.
Po mszy przedstawiciele lokalnych samorządów: zastępca burmistrza Miechowa - Andrzej Banaśkiewicz, wicestarosta miechowski - Paweł Osikowski oraz dr. Marcin Chorązki z krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wraz z prezesem Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków - Michałem Biernackim, złożyli kwiaty na grobie rodziny Baranków.
Podczas uroczystości obecni byli krewni rodziny Baranków, przedstawiciele Rady Miejskiej oraz lokalnych instytucji, miechowianie, młodzież szkolna i harcerze.
Następnie w miechowskim kinie „Gryf” odbyła się premiera filmu „Paszporty Paragwaju”. Projekcję, sfinansowanego przez IPN dokumentu w reżyserii Roberta Kaczmarka, poprzedził wykład dr. Marcina Chorązkiego.
Film opowiada o mało znanej operacji z czasów wojny.
W latach 1942-1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz członków organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady.
Organizatorami obchodów był Burmistrz Gminy i Miasta Miechów, Stowarzyszenie Miłośników Odnowy Zabytków w Miechowie. Film udostępniono w ramach współpracy z IPN w Krakowie.
15 marca 1943 r. Niemcy, którzy wcześniej prawdopodobnie przechwycili listy kontaktujących się między sobą rodzin żydowskich oraz wymusili torturami zeznania na Żydówce i Polaku, furmankami podjechali pod dom Wincentego i Łucji Baranków w Siedliskach k. Miechowa. Odnaleźli schowek, w którym ukrywali się Żydzi – krawcy z Miechowa.
W bieliźnie wyprowadzili ich na podwórko i tam zamordowali. Byli to czterej Żydzi o nazwiskach: Pińczowski, Skowron, Sybirski i Wajcman. Gospodarzy Wincentego i Łucję wpierw przesłuchali, a następnie wraz z dziećmi, 12-letnim Henrykiem i 10-letnim Tadeuszem – zamordowali w stodole. Ukryć udało się macosze Wincentego, Katarzynie Baranek.
Niemcy zagrozili, że jeśli nie pojawi się na posterunku, zginą wszyscy mieszkańcy Siedlisk. Wydana Niemcom następnego dnia, została rozstrzelana.
W tej kategorii:
-
Książki w drodze do mieszkańców! środa, 23 kwietnia 2025
-
Uwaga! Zmiana terminu wydarzenia środa, 23 kwietnia 2025
-
Losowanie składów komisji obwodowych wtorek, 22 kwietnia 2025
-
Badania w Miechowie wtorek, 22 kwietnia 2025
-
80. rocznica rozbicia więzienia w Miechowie piątek, 18 kwietnia 2025
-
Sesja Rady Miejskiej w Miechowie czwartek, 17 kwietnia 2025
-
Miechowskie Dni Książki czwartek, 17 kwietnia 2025
-
Radosnego Alleluja! środa, 16 kwietnia 2025
-
Miechów w akcji ''Posprzątaj z nami Małopolskę'' środa, 16 kwietnia 2025