70. rocznica zbrodni na rodzinie Baranków

15 marca w Miechowie odbyły się obchody 70. rocznicy zbrodni dokonanej przez hitlerowców na rodzinie Baranków z Siedlisk i ukrywanych przez nich Żydach. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Stowarzyszenie Miłośników Odnowy Zabytków w Miechowie oraz Urząd Gminy i Miasta Miechów.
Uroczystości zainaugurowała msza św. w kościele p.w. św. Barbary na miechowskim cmentarzu, koncelebrowana przez Biskupa Piotra Skuchę, ks. prałata Jerzego Gredkę oraz ks. kanonika Stanisława Latosińskiego. Po mszy złożono kwiaty na grobie zamordowanych: Katarzyny, Wincentego, Łucji, Henryka i Tadeusza Baranków. Dalsza cześć obchodów odbyła się w miechowskim magistracie. Okolicznościowe spotkanie rozpoczął Burmistrz Dariusz Marczewski, dziękując wszystkim obecnym za przybycie i uczestnictwo w obchodach. „Historię tragicznych wydarzeń z 1943 roku” przypomniał Michał Biernacki - Prezes Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków w Miechowie.
Dorota Koczwańska-Kalita - z Oddziału IPN w Krakowie w swoim wystąpieniu uświadamiała „Dlaczego warto pamiętać o Barankach i innych Polakach zamordowanych za pomoc Żydom”. Inscenizację słowno-muzyczną nawiązującą do wydarzeń z 1943 r, które rozegrały się w Siedliskach przygotowali uczniowie Gimnazjum nr 1 pod kierownictwem Doroty Małodobry. Utwór muzyczny pt "Dziwny jest ten świat” wykonali Monika Paterek-Pierzak i Mateusz Pietrzak. Piosenkę "Moja i Twoja Nadzieja” wykonała Aneta Gładysz z Zespołu Szkół nr 1 w Miechowie. Zwieńczeniem uroczystości była projekcja filmu "Historia Kowalskich” w reż. w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego i Macieja Pawlickiego. W uroczystościach udział wzięli: Poseł Na Sejm RP Andrzej Adamczyk, Adam Domagała Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, przedstawiciele Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie, dyrektorzy szkół i zakładów pracy z Gminy Miechów oraz osoby spokrewnione z rodziną Baranków.
W 70. rocznicę hitlerowskiej zbrodni na rodzinie Baranków, Stowarzyszenie Miłośników Odnowy Zabytków wydało jednodniówkę z legendą Wioletty Grzywnowicz pt. „Żelazny Krzyż”.
W tej kategorii:
-
Upamiętniono 80. rocznicę rozbicia więzienia PUBP. piątek, 25 kwietnia 2025
-
Miejska gra historyczna zakończona! piątek, 25 kwietnia 2025
-
Książki w drodze do mieszkańców! środa, 23 kwietnia 2025
-
Uwaga! Zmiana terminu wydarzenia środa, 23 kwietnia 2025
-
Losowanie składów komisji obwodowych wtorek, 22 kwietnia 2025
-
Badania w Miechowie wtorek, 22 kwietnia 2025
-
80. rocznica rozbicia więzienia w Miechowie piątek, 18 kwietnia 2025
-
Sesja Rady Miejskiej w Miechowie czwartek, 17 kwietnia 2025
-
Miechowskie Dni Książki czwartek, 17 kwietnia 2025