17 Piątek, 17 stycznia 2025 Marian, Jan, Antoni
Pogoda

Dworek ''Zacisze''

Dworek ,,Zacisze” w Miechowie jest wpisany do Księgi Rejestru Zabytków i stanowi część Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.  Od 15 lutego 2011  roku jego zarządzanie sprawuje Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy”.

Dworek ,,Zacisze” jest jednym z najcenniejszych zabytków budownictwa staropolskiego w województwie małopolskim. W latach 1981 – 1994 zlokalizowano w nim Muzeum Kościuszkowskie, działające jako filia Muzeum Regionalnego prowadzonego przez Miechowski Oddział PTTK. Eksponowane obiekty przedstawiały życie i działalność Tadeusza Kościuszki, ze szczególnym uwzględnieniem bitwy pod Racławicami, która rozegrała się 4 kwietnia 1794 roku. Przebieg jej przedstawia kolorowa fotokopia Małej Panoramy Racławickiej – dzieła Wojciecha Kossaka i Jana Styki, eksponowana także obecnie. Działalność Muzeum Kościuszkowskiego zamarła ze względu brak środków finansowych i zanikającą aktywność Miechowskiego Oddziału PTTK.

Dworek „Zacisze” jest parterowym budynkiem modrzewiowym, o konstrukcji zrębowej na nakładkę, przykryty polskim, łamanym dachem wspartym na ozdobnych, profilowanych, wychodzących poza lico budynku belkach stropowych. Dworek kryty gontem, ma duży oryginalny komin, łączący łukiem dwa ciągi kominowe, nie widoczne z zewnątrz ponieważ od każdego komina płacono podatek kominowy. Ścianom wewnętrznym i zewnętrznym, w ostatnich pracach konserwatorskich, przywrócono wygląd drewnianego lica. Budynek wzniesiono zapewne w 1784 roku, bowiem w pokoju frontowym na belce stropowej zachowała się data: ,,16 sierpnia 1784”. Obiekt zbudowany jest na rzucie prostokąta, którego obrys w przyziemiu wynosi; 12,50 x 6,50 m. jest dwutraktowy z sienią na osi poprzecznej. Z sieni prowadzą wyjścia na ganeczki: frontowy (od strony zachodniej) i tylny (od strony wschodniej). To właśnie te dwa ganeczki wsparte na profilowanych słupach nadają budynkowi charakter dworku.

Nie wiadomo, jak nazywał się pierwszy właściciel dworku. Wiadomo, że w latach 40-tych XIX wieku został zakupiony przez Maurycego Tytusa Kulczyckiego (1804 – 1878),  szlachcica herbu Sas z Nowego Wiśnicza i w rękach rodziny Kulczyckich pozostawał niemal 100 lat.  Maurycy Tytus Kulczycki przez ponad 30 lat piastował stanowisko rachmistrza powiatu, a w latach 1862-1863, a więc w okresie powstania styczniowego, pełnił obowiązki Naczelnika Powiatu.  

Dworek ,,Zacisze” stał na skraju gruntów miejskich. Od strony północnej sąsiadował z folwarkiem Wielko-Zagórze zarządzanym przez dzierżawcę Wincentego Piątkowskiego (1796 – 1870), pełniącego w owym czasie funkcję Naczelnika Powiatu.  Piątkowski też pochodził z Wiśnicza i prawdopodobnie to on sprowadził do Miechowa Maurycego Tytusa Kulczyckiego. Wincenty Piątkowski założył w 1846 roku w sąsiedztwie Dworku piękny park, obszerny sad owocowy z trzema stawami rybnymi przy źródłach rzeczki Miechówki. Niestety na początku XX wieku folwark spłonął i pozostała po nim tylko legenda. 

Obecnie Dworek „Zacisze” jest wyposażony w przedmioty o charakterze zabytkowym z przełomu XIX i XX  wieku. Wyposażenie Dworku pozyskano od Bronisława Nowaka (głównego darczyńcy),  Jerzego Drożdża, Jerzego Sas Kulczyckiego, potomków Maurycego – Bruna Kulczyckiego i Małgorzaty Raduszewskiej, a także miechowian, którzy doposażają Dworek w drobne przedmioty codziennego użytku.

Obiekt udostępniany jest przez Kustosza Dworku, którym jest specjalista z zakresu historii. BWA „U Jaksy” organizuje w Dworku i przyległym ogrodzie biesiadne spotkania z koncertami muzyki ludowej i piosenki kabaretowej oraz plenery rzeźbiarskie i warsztaty plastyczne. Dworek jest też udostępniany mieszkańcom Miechowa na różnego rodzaju spotkania rodzinne, imieninowe i okolicznościowe. Jest to ulubione miejsce spotkań integracyjnych młodzieży, która po zapoznaniu się z historią Dworku, organizuje na łonie przyrody, plenerowe grillowanie w ogrodzie.

Dworek „Zacisze” na Małopolskim Szlaku  Architektury Drewnianej
tel. 41 389 0 389 /dostępny dla zwiedzających w sezonie turystycznym/
od 15 kwietnia do 15 października 2014
od wtorku do piątku w godz.: 10.00 – 16.00
w soboty w godz. 10.00 do 14.00

UWAGA:
zwiedzanie Dworku
W INNYM TERMINIE po wcześniejszym uzgodnieniu 
z pracownikami BWA  nr tel. 41 38 10 187  

Obowiązują bilety wstępu w cenie 2 zł
Dzieci do lat 7 – wstęp wolny
zorganizowane grupy - 2 zł od osoby
+ przewodnik 30 zł

Do pobrania:

Dworek zacisze -folder

Dworek ''Zacisze'' - zdjęcia

na górę

Podziel się: