Miechów - Miasto i Gmina

Wersje strony: podstawowa | kontrastowa | tekstowa

Aktualności A A A RSS pdf drukuj

Strażnicy miejscy przestrzegają - Nie wypalaj traw!

czwartek, 9 marca 2017
Stop wypalniu traw

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. 

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych.

Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych szkodliwych zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Trucizny te przenikają do ziemi i wód gruntowych. Wypalanie traw bywa przyczyną pożarów, które niejednokrotnie kończą się tragicznie. Zawsze w takich pożarach giną zwierzęta, a czasem i ludzie. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

Osoba, która poprzez wypalanie traw decyduje się niszczyć środowisko, zagraża bezpieczeństwu zwierząt i ludzi musi liczyć się z karą grzywny do 5000 złotych. A w szczególnych przypadkach gdy wywołany pożar zagrozi życiu lub zdrowiu osób z karą do 10 lat pozbawienia wolności. Ponadto rolnicy narażają się na utratę unijnych dotacji w części lub w całości.

Jeśli zauważyłeś taką sytuację – Zareaguj!

Zadzwoń – 502 636 680 Straż Miejska lub 998 Straż Pożarna, 112 Numer Alarmowy.

Podziel się: