18 Sobota, 18 maja 2024 Alicja, Feliks, Eryk
Pogoda

Rozbili więzienie w Miechowie

czwartek, 26 kwietnia 2018
Kliknięcie otwiera galerię

W 73. Rocznicę rozbicia przez żołnierzy Armii Krajowej więzienia PUBP w Miechowie Urząd Miasta i Gminy w Miechowie, Muzeum Ziemi Miechowskiej, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu zorganizowały dla uczniów szkół z terenu Miechowa i okolic edukacyjną Grę Miejską „Rozbijmy więzienie w Miechowie!”.

Celem gry było zapoznanie uczestników z historią miechowskiej Armii Krajowej i losami jej żołnierzy w okresie okupacji niemieckiej oraz w pierwszych miesiącach po wkroczeniu Armii Czerwonej. 

Szlak gry wiódł na teren byłego getta, a także do niemieckiego aresztu Kriminallpolizei. Następnie uczniowie udawali się w miejsca, w których upamiętniono akcje zbrojne Armii Krajowej w Miechowie (egzekucja wyrokiem Podziemnego Sądu Specjalnego na Kazimierzu Nowaku vel Noaku w dniu 23 czerwca 1943 r. czy też pod tablicę w Bazylice Bożogrobców upamiętniającą wyzwolenie spod okupacji niemieckiej przez AK w Inspektoracie „Maria” ponad 1000 km ² obszaru powiatu w lecie 1944 r.). 

Następnie uczniowie udali się na wzgórza widokowe na obecnym osiedlu Sikorskiego, skąd obserwowali rekonstruowane bunkry niemieckie na drodze do Charsznicy i na cmentarz parafialny, na którym dokumentowali kwatery wojenne. Stamtąd ruszyli do dawnego więzienia PUBP w Miechowie, gdzie pod okiem rekonstruktorów historycznych z GRH Wrzesień 39’ wykonywali ćwiczenia z pomocy medycznej opatrując uwolnionych więźniów. Ostatnim zadaniem było patrolowanie w rejonie ulicy Jagiellońskiej 7, gdzie mieściła się siedziba UBP w Miechowie.
Tam zatrzymani do kontroli przez patrol MO kierowani byli do Muzeum Ziemi Miechowskiej, gdzie wypełniali ankietę celem ujawnienia. Ostatecznie najlepiej z zadaniami poradziła sobie młodzież z klasy gimnazjalnej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Miechowie.

Ostateczne wyniki gry wyglądają następująco:
1. Patrol „Miechowici” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie.
2. Patrol „Jaksianki” ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jaksicach.
3. Patrol „Zośka” ze Szkoły Podstawowej w Pstroszycach.
4. Patrol „Nil” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie.
5. Patrol „Nieczuja” z IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu.
6. Patrol „Błyskawica” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Miechowie.
Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom, dziękujemy nauczycielom oraz naszym partnerom, z którymi przygotowaliśmy naszą edukacyjną grę historyczną. Składamy również podziękowanie Państwu Gaździckim za udostępnienie ogrodu uczestnikom naszego przedsięwzięcia.

Wszystkim składamy serdeczne podziękowania!
Fot. UGiM, Muzeum Ziemi Miechowskiej

 

Edukacyjna gra miejska






Podziel się:


na górę