20 Sobota, 20 kwietnia 2024 Agnieszka, Teodor, Czesław
Pogoda

Jubileusz dziewięćdziesięciolecia biblioteki

wtorek, 29 października 2013
Kliknięcie otwiera galerię

Minęło 90 lat od daty powstania Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im.Marii Fihel w Miechowie. Dlatego też jest ona najstarszą instytucją kultury na ziemi miechowskiej.

Z okazji tego historycznego wydarzenia odbyła się uroczystość jubileuszowa w zabudowaniach poklasztornych przy Bazylice Grobu Bożego w Miechowie. 
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, m.in: Elżbieta Stefańczyk -pełnomocnik dyrektora Biblioteki Narodowej ds. współpracy z bibliotekami publicznymi i jednocześnie  przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie; Andrzej Dąbrowski - dyrektor Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach; Anna Wiśniewska - wicedyrektor WBP w Krakowie; prof. Jacek Wojciechowski - bibliotekoznawca , autor ponad 1000 publikacji z zakresu bibliotekarstwa, czytelnictwa, komunikacji publicznej i literatury, były dyrektor WBP w Krakowie; Michał Jagiełło - pisarz, eseista i poeta oraz były wiceminister Kultury i Sztuki, poprzedni (wieloletni) dyrektor Biblioteki Narodowej i znany w świecie taternika; Dorota Rzepka - przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Krakowie, dyrektor PiMBP im. Jana Wiktora w Bochni; prof. dr Zdzisław Gajda - wieloletni kierownik Katedry Historii Medycyny Collegium Medicum UJ, twórca pierwszego w Polsce pomnika Macieja z Miechowa; Janina Bergander - artystka malarka, pisarka i poetka, Honorowy Obywatel Miechowa. 

Uroczystość miała podniosły charakter. Zaproszeni na uroczystość goście wysłuchali na wstępie słów powitania i obejrzeli film o historii biblioteki. W imieniu władz Miechowa słowa uznania przekazali na ręce dyrektor biblioteki Burmistrz Gminy i Miasta Dariusz Marczewski i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Florek. Wręczyli oni obraz olejny "Pejzaż miechowski" Haliny Budziszewskiej.

Miechowskiej Jubilatce - na ręce dyrektor Marii Słuszniak- przekazano wiele adresów, listów gratulacyjnych a także wiele rzeczowych i symbolicznych dowodów uznania. 
I tak:  
- Stowarzyszenie Absolwentów Wydziałów Medycznych UJ przyznało Bibliotece Publicznej- Medal Jacka Augustyna Łopackiego, doktora medycyny i teologii Twórcy Miejskiej Biblioteki w  Krakowie w 1758 r. - za zasługi poniesione dla rozwoju kultury Miechowa; 
- to samo Stowarzyszenie przyznało Pani Dyrektor Marii Słuszniak - medal  Macieja z  Miechowa - w podzięce za niestrudzoną działalność na rzecz kultury Ziemi  Miechowskiej, która wydała Macieja z Miechowa "Kolumnę Naszego Uniwersytetu"; 
- Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich za wybitne zasługi dla polskiego bibliotekarstwa przyznała - Medal Bibliotheca Magna Perennisque - dla Biblioteki Publicznej; 
- Dyrektor Maria Słuszniak otrzymała Honorową (złotą) odznakę SBP; natomist Medal "W dowód uznania" za zasługi dla bibliotekarstwa oraz SBP  otrzymały: Bożena Hess, dyrektor Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Gołcza; Bożena Tabor, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozłowie; Zofia Baster, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Racławicach i Anna Mielus, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Słaboszowie. 

Powołanie w 1923 roku Biblioteki Publicznej w Miechowie było dużym osiągnięciem miechowskiego społeczeństwa. W 20.leciu międzywojennym Miechów należał do tej nielicznej w Polsce grupy miast, które posiadały bibliotekę publiczną typu powszechnego, tzn. utrzymywaną z budżetu miasta. Książnica stale rozwijała się, zwiększając systematycznie swój zasób księgozbioru oraz ilość biblioteczek ruchomych na cały powiat. Rozwoju czytelnictwa w Miechowie nie przerwała nawet 5.letnia okupacja niemiecka, kiedy zakazano  kolportażu polskiego piśmiennictwa. Bibliotekarka Maria Fihel (patronka miechowskiej książnicy) zabezpieczała książki przeznaczone na zniszczenie i zorganizowała system udostępniania pozycji potrzebnych dla podtrzymywania oporu wobec okupanta.  

Organizatorką pierwszej biblioteki publicznej była Maria Wasiak, żona ówczesnego starosty miechowskiego. W okresie 90.lecia biblioteka była prowadzona przez: Marię Fihel (biblioteki Miejskiej), Józefa Staniszewskiego (Biblioteki Powiatowej), Zofię Karg (Powiatowej i Miejskiej), Józefa Śmiałeka (Biblioteki Pub.MiG), Barbarę Biernacką oraz od 2005 r. przez  dyrektor PiMBP Marię Słuszniak.
W okresie ostatnich lat  biblioteka jest ustawicznie modernizowana. Dużym osiągnięciem biblioteki, jest uzyskanie środków finansowych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wynoszących  292 654, 00 zł.,  dla realizacji w 2014 r. projektu infrastrukturalno-inwestycyjnego pn. "Nowoczesna biblioteka w Miechowie - Otwarta dla Wszystkich". Projekt ten zostanie przeprowadzony w ramach Programu Wieloletniego Kultura +. Priorytet "Biblioteka + Infrastruktura Bibliotek". Dzięki tej dotacji zostanie zrealizowany remont biblioteki umożliwiający na wiele lat podniesienie standardu i utworzenie specjalistycznej czytelni komputerowej z czym wiąże  się między innymi wprowadzenie nowoczesnego sprzętu i wyposażenia oraz instalacji. Poważnym zadaniem realizowanym  przez  bibliotekę w okresie 12 najbliższych  miesięcy, od 1 X  2013 r. jest projekt "Model lokalnego partnerstwa na rzecz zarządzania kompetencjami młodzieży", inicjowany i organizowany bezpośrednio przez Komisję Europejską. Ten poważny projekt wspierany jest przez różnorodne podmioty, organizacje pozarządowe i samorząd. Jego permanentnym, modelowym celem jest redukcja wysokiego stopnia bezrobocia wśród młodzieży poniżej 24 roku życia. Celem  projektu jest stworzenie i przetestowanie modelu współpracy lokalnej pomiędzy: Gminą Miechów, szkołami, organizacjami pozarządowymi oraz przedsiębiorstwami na rzecz rozwoju kompetencji młodzieży.

Źródło: Maria Słuszniak „Kartki z dziejów książki w Miechowie” Wyd. Jubileuszowe Miechów 2013

90 lecie bibilotteki







Podziel się:


na górę